Сергій Кнечунас: Цікаво створювати ЗЗР, які самі «подумають» про нюанси, що виникають у полі

02 лютого 2023, 06:05 3653

Керівник R&D департаменту ALFA Smart Agro Сергій Кнечунас в інтерв’ю для AgroPortal.ua розповів про унікальні розробки компанії, чи мають перспективу внесення ЗЗР дронами, та як війна змінила роботу українських дослідників.

2022 рік ALFA Smart Agro завершила як компанія, препаратами якої користуються найбільша кількість господарств в Україні. Понад 43% господарств застосовували хоча б один продукт ALFA Smart Agro, а ще декілька років тому їх було близько 35%. На вашу думку, чим зумовлене таке стрімке зростання?

Сергій Кнечунас: Я пояснюю це сукупністю факторів: хороший асортимент продукції, висока якість, адекватні ціни, ефективна робота команди продажів. І, звичайно, наша сфокусованість на українському ринку: при розробці препаратів ми йдемо від потреб українських агровиробників і знаємо ситуацію найкраще, а отже пропонуємо рішення, які потрібні тут і зараз.

Кількість клієнтів — це лише один показник. За результатами 2022 МР (листопад 2021 — жовтень 2022), площа посівів, захищених препаратами ALFA Smart Agro, склала понад 12,1 млн га в перерахунку на однократне внесення. З урахуванням того, що велика частина посівів опинилися в окупації та зоні бойових дій, цифра є суттєво більшою, ніж минулого року. Думаю, за площами застосування ми зараз № 1 на ринку. В деяких сегментах наші розробки є абсолютними лідерами — наприклад, гербіцид Оскар Преміум, площі внесення якого перевищили 0,41 млн га, гербіцид Триатлон — 0,59 млн га, інсектицид Наповал — 1,42 млн га. 

Як війна вплинула на роботу R&D департаменту ALFA Smart Agro? 

Сергій Кнечунас: Робота під час війни — це такий виклик колосальний. Спочатку масовий виїзд співробітників, потім коротка пауза, потім поступове повернення до роботи. Дуже скоро постало питання того, що країні потрібні ЗЗР, і буквально через два тижні після вторгнення виробництво препаратів ALFA Smart Agro вже відновлювалося. Частина продуктів — новинки, а R&D бере участь у запуску виробництва всіх нових розробок. Фактично, тут поруч бойові дії, і в цих умовах потрібно було працювати. 

У нас одразу стартували два нові препарати: інсектицид Логус і ретардант з фунгіцидними властивостями Грейвіс. Два складні продукти. Масштабування — це і в мирний час відповідально. Але на відміну від минулих років, коли ти все робиш в комфортних умовах, довелося оперативно пристосовуватися до нових реалій. 

Ми впровадили новий алгоритм тестувань, значно збільшивши кількість дослідів, які проводяться. Така система повторюваності результатів дає нам впевненість, що дотримуються високі стандарти якості. При цьому ми отримали можливість приймати рішення більш оперативно, тому що за той самий проміжок часу фахівці виконують вдвічі або й втричі більший обсяг роботи.

Логус і Грейвіс — розробки, які проявили себе дуже яскраво у сезоні-2022. Навіть у соцмережах аграрії ділилися відгуками про їхню високу ефективність.

Сергій Кнечунас: Особливість їхнього виробництва насамперед у тому, що це багатокомпонентні продукти. На прикладі Грейвісу скажу, що у формуляції поєднані активні компоненти, які є принципово різними за своїми властивостями — мепікват-хлорид і тебуконазол. Мепікват-хлорид  водолюбивий, у нього висока розчинність у воді, а тебуконазол краще розчиняється в органічних розчинниках. В природі органіка з водою прагнуть відділятися одна від одної. А нам потрібно досягти такого результату, коли вони поєднані і працюють синергічно, тому що це підвищує ефективність обробки. Тобто продукт має бути стабільним, однорідним, із поєднанням часток двох діючих речовин у розмірі 4-5 мкм в одній оболонці. І особлива складність в тому, щоб ці характеристики були гарантовані за різних умов застосування і зберігання препарату. 

А як щодо гербіциду Оскар Пауер?

Сергій Кнечунас: Оскар Пауер — нове покоління ґрунтового гербіциду Оскар Преміум. А Оскар Преміум це один із перших продуктів, які компанія почала розробляти. Тому у нас дуже високий рівень експертизи у цьому сегменті.

Можемо говорити, що при розробці Оскару Пауер ми першими в світі досягли поєднання пропізохлору та тербутилазину у високих концентраціях 610 г/л та 290 г/л відповідно у препаративній формі масляної дисперсії. Жодного подібного продукту немає. Зараз Оскар Пауер у процесі патентування. 

У 2023 році українські аграрії отримають 5 нових розробок ALFA Smart Agro. Що їх об’єднує?

Сергій Кнечунас: При розробці нових продуктів ми думаємо над тим, щоб дати нові переваги аграріям. Чи працює наш препарат краще ніж умовні еталони, які вже є на ринку? Чи має він додаткові плюси? Чи вирішує комплекс завдань, а не якесь одне? Цікаво створити ефективну штуку, яка не просто покаже результат в полі, а ще й подумає про нюанси, які можуть виникнути при захисті посівів.

Коли думаєш ширше, прораховуєш наперед, тоді і з’являються новітні рішення.

В цьому сезоні на ринок виходять три фунгіциди — Теламус для зернових, Релевант для соняшнику і сої, Анелас для яблуневих садів — а також акарицид для захисту садів Лонгас і десикант Альфа-Дикват Форте. Усі ці розробки абсолютно точно відповідають концепції smart.

Теламус — перший в Україні трикомпонентний фунгіцид для зернових, до складу якого входить боскалід з класу SDHI. Чому саме ця діюча речовина?

Сергій Кнечунас: Використання діючих речовин з групи SDHI — безумовний тренд. При розробці Теламусу ми аналізували дію всіх доступних речовин з цієї групи, визначали закономірності, вивчали різні поєднання. Ця робота тривала декілька років. В процесі дослідів нашу увагу привернув боскалід, але не як окрема діюча речовина, а в  комбінації з пропіконазолом (група триазолів) і піраклостробіном (група стробілуринів) — от тут ми і відзначили важливі переваги, зокрема, при захисті озимої пшениці та озимого ячменю від плямистостей листя.

В Теламусі кожен компонент доповнює інший, відтак виникає додаткова цінність. По-перше, ми забезпечили тривалість захисту, по-друге, розширили спектр фунгіцидної дії. Окрім того, в Теламусі діючі речовини поєднані у високих концентраціях, що забезпечує захист нового приросту. Залежно від стану рослин у момент обробки, погодних умов і т. д., захисний період після внесення Теламусу складає до 21-28 днів.

Яка ідея лежить в основі фунгіциду Релевант?

Сергій Кнечунас: Часто, коли працюєш фунгіцидом проти грибних хвороб, звільняється ніша для бактеріозів. Це явище поширене при захисті сої та соняшнику. 

Розробка Релеванту почалася з того, що ми акцентували увагу на пошуку рішень проти пероноспорозу. Але потім пішли далі: що буде, якщо проконтролювати традиційні грибні захворювання + несправжні гриби? Місце вільним не буває — хтось обов’язково побачить, що «квартира порожня» і можна «заселятися», особливо в дощовий рік. Так, в процесі досліджень ми прийшли до того, що потрібен комплексний фунгіцид, який захистить рослину як від грибних інфекцій, так і від бактеріозів.

До складу Релеванту входять три компоненти, один з яких — продукт ферментації актиноміцетів (Streptomyces spp.). Це діюча речовина природного походження, яка отримується шляхом вирощування культури на живильному середовищі із подальшою стерилізацією і відділенням потрібного компоненту. Продукт ферментації Streptomyces spp. має яскраво виражену бактерицидну дію. А загалом Релевант ефективно захищає від трьох груп фітопатогенів: справжніх грибів, несправжніх грибів і бактеріозів. Це фунгіцид, який «думає» наперед.

З чим пов’язане розширення лінійки для захисту садів? 

Сергій Кнечунас: Якщо подивитися на динаміку розвитку портфеля продукції ALFA Smart Agro, то розробка спеціалізованих препаратів для садів — закономірний етап. Запит від наших клієнтів у цьому сегменті був дуже великий. Плюс, ALFA Smart Agro виходить на ринки інших країн, де садівництво, виноградарство є основними галузями.

Особливість розробки ЗЗР для садів полягає у тому, що витрати робочої рідини зазвичай становлять 800-1000 л/га, а тому підвищуються вимоги до стабільності продуктів. Один із наших нових препаратів — фунгіцид Анелас, який має препаративну форму на основі жирних кислот природного походження. Анелас утворює якісну мікроемульсію при розведенні у значному об’ємі води. Через 24 години після приготування робочий розчин Анеласу залишається однорідним, тоді як інші препарати, з якими ми порівнювали наш продукт і які є популярними на ринку, розшаровуються, утворюючи на поверхні олійну плівку тощо. Фактично, Анелас — це масляна емульсія, що забезпечує формування при розведенні водою мікроемульсії.

Олійна основа — важлива перевага препарату?

Сергій Кнечунас: В Анеласі немає класичного розчинника. Відповідно, навіть запах у нашого фунгіциду інший. Коли є стандартний розчинник, цей запах ні з чим не переплутаєш — неприємний, хімічний. А наш продукт такого різкого запаху не має. Тому що діючі речовини розчинені в органічному розчиннику на основі жирних кислот природного походження.

При цьому маємо кращий розподіл діючих речовин фунгіциду по поверхні та якісне поглинання рослиною. У випадку препаратів зі стандартними розчинниками робочий розчин дуже швидко випаровується. А при швидкому випаровуванні на поверхні залишаються кристали. А коли основа олійного походження, то, по-перше, фунгіцид краще закріплюється на восковій поверхні листка, а, по-друге, в розчиненому вигляді діючій речовині комфортніше проникати, і це відбувається значно швидше.

У 2023 році ALFA Smart Agro розширила реєстрацію і для фунгіциду Артіс Плюс на сади.

Сергій Кнечунас: Так, Артіс Плюс вже добре відомий аграріям як фунгіцид для захисту сої та соняшнику. Це одна з наших унікальних розробок. У складі три компоненти: тіофанат-метил, тебуконазол та міклобутаніл. Але під час розробки Артісу Плюс ми відмітили утворення специфічних комплексів між тебуконазолом та тіофанат-метилом, а також міклобутанілом та тіофанат-метилом. На сьогоднішній день я з впевненістю можу говорити, що Артіс Плюс — фактично п’ятикомпонентний фунгіцид. Тому що він містить не лише три діючі речовини, а й два окремих комплекси. І безперечно, такий продукт варто застосовувати у садах, адже він має дуже високу ефективність. 

Ще одна новинка Альфа–Дикват Форте. З дикватами наче все просто, але одночасно на ринку існує багато маніпуляцій з нормами. Чому так відбувається?

Сергій Кнечунас: Фізично «дикват» являє собою сіль, найпоширеніша — диквату диброміду. Навіть якщо на етикетці написано дикват іон, в каністрі все одно дикват дибромід, оскільки іон це не сполука, а лише її окремий елемент. І виникає плутанина, тому що одна компанія пише дикват дибромід, а інша дикват іон, і не вказує при цьому, скільки це диброміду. 

Нині аграрії скорочують витрати на все, у тому числі на захист посівів. Ваші рекомендації: як правильно економити на ЗЗР, щоб не наробити шкоди?

Сергій Кнечунас: Перше  в будь-якому випадку система захисту повинна формуватися з огляду на історію поля. Є ті, хто застосовує ЗЗР, не заглиблюючись в деталі. Прийшов час подивитися, які проблеми є на конкретному полі. І, можливо, з’ясується, що замість трикомпонентного продукту буде достатньо і двокомпонентного.

Друге  — реагувати на проблему по факту. Але взагалі це складно. Немає впевненості, що все можна буде купити в будь-який момент, особливо в теперішніх реаліях.

Наприклад, зернові. Ну, як можна на зернові не планувати фунгіцидні обробки? Будуть там захворювання, 100%. Стандарт 3 фунгіцидних внесення. Планувати, що ти на одному «виїдеш»? Шкідники — те саме, одне внесення інсектициду обов’язково буде. Тому рекомендація —  дивитися на історію поля і все ж придбати заздалегідь основні препарати. 

Третє — детально обґрунтовувати необхідність застосування кожного препарату, добрива та їхні комбінації. Зважуючи при цьому не лише на позитивні сторони, а й на можливі проблеми, які можуть виникати через подібне застосування чи виключення якогось компоненту з бакової суміші. 

До речі, перше, на чому починають економити, це мікродобрива. Я постійно про це чую. «Все, наше господарство вирішило в цьому році не застосовувати мікродобрива». А ви зробили діагностику? Можливо, навпаки, якщо не дати, умовно, бору, врожай зменшиться на четвертину чи навіть третину? Економити на тому, що в надлишку — так, це розумний підхід. Але щоб приймати рішення, потрібно мати розрахунки. 

Сергію, які тенденції у захисті рослин будуть актуальними найближчі сезони?

Сергій Кнечунас: Головний фактор впливу — війна. Поки вона триває, аграрії будуть і обирати щось дешевше (і не лише ЗЗР), і купувати по факту. 

Щодо кліматичних умов, ви вже бачите, що зима не зовсім зима. Влітку спека, дефіцит вологи. Це буде повторюватися, і все частіше. І, звісно, коли настільки м’яка зима, проблема шкідників і хвороб посилюється. Те, що фітосанітарний стан буде погіршуватися, не викликає сумніву. Причому актуалізуються захворювання, не традиційні для нас

Ультрамалооб’ємне обприскування — перспективний метод?

Сергій Кнечунас: Я, наприклад, не очікував що в цьому році, зважаючи на військові дії, так масово будуть вносити десиканти дронами. Ця галузь стрімко розвивається. На дослідних ділянках ми вже випробовуємо варіанти, коли в схемі захисту є декілька внесень дронами. Все вдається. Тому я вірю, що у цього напряму є майбутнє. 

Окрім офіційної реєстрації препаратів на внесення методом УМО як виробник ЗЗР ми маємо напрацювати регламенти застосування. Умовно, як буде поводити себе конкретний фунгіцид, якщо взяти не 6 л води, а 5 чи 4, а температура повітря становитиме стільки-то градусів. Такі дослідження — це великий обсяг роботи. Тому що результат внесення може бути різним, від простого неспрацювання до опіків. Ці всі нюанси потрібно знати. 

З боку держави є рух в цьому напрямі?  

Сергій Кнечунас: Так, препарати для УМО реєструються. Декілька років тому навіть розуміння не було, як це робити, а зараз напрацьовані чіткі алгоритми. 

І наостанок. Зараз українці живуть в такому режимі, коли не можуть планувати своє життя надовго вперед. А ваша робота – планувати на роки вперед, тому що ви над одним продуктом працюєте 3-5 років. Як ви з цим справляєтеся?   

Сергій Кнечунас: Ми розділяємо планування поточних завдань і багаторічних. Я теж не знаю, що буде завтра: чи буде світло, чи будуть повітряні тривоги. Тому ми почали робити свою роботу швидше, чітко розставляти пріоритети. Наприклад, для тесту на стабільність зразок продукту ставиться в термостат і зберігається, скажімо, при температурі +45 °C протягом шести тижнів. Уявіть, якщо на п’ятому тижні термостат відключиться? Отже, ми враховуємо цей ризик і забезпечуємо безперебійне живлення термостату за будь-яких умов.  

Загалом ми почали планувати різні варіанти розвитку подій. І там, де раніше ми робили один тест, тепер робимо три. 

Звісно, ми всі віримо в Перемогу, віримо в краще. Але в той же час ми повинні працювати в тих умовах, які є. І робити свою роботу якісно. Навіть більш якісно і ефективно, порівняно із мирним часом.


Світлана Яценко, AgroPortal.ua