Релокація молочної ферми та запуск нових проєктів. У які напрями сьогодні йде агробізнес

03 січня 2023, 07:00 7048

Компанії «Росток Холдинг» вдалося зберегти все поголів’я молочної ферми на Чернігівщині та перевезти тварин у більш безпечний район області. Сьогодні тваринництво, можна сказати, рятує весь бізнес, оскільки в рослинництві є значні проблеми зі збутом, ще й логістика дорога. Тому поки ставка робиться на розвиток молочного бізнесу та нові напрями.

Про майбутній аграрний сезон, оптимізацію виробництва та непросте рішення заходити на нові ринки в рубриці AgroPortal.ua #Загартовані_Агро_та_Війною розповів генеральний директор «Росток Холдинг» Дмитро Купавцев.

Дмитре, які втрати внаслідок російської агресії отримала компанія «Росток Холдинг», включаючи земельні активи, виробничі потужності? 

Дмитро Купавцев: На сьогоднішній день 3 тис. га землі не обробляється через те, що вони розташовані поряд із кордоном росії, в межах 20-кілометрової зони. Ми зараз там не ведемо жодної діяльності, тому зазнаємо збитків щодо даного активу. У цю землю попередньо було внесено добрива, обробіток ґрунту на суму близько 30 млн грн.

Також нам довелося евакуювати ферму з прикордонної зони. Там велися і ведуться бойові дії. План релокації ферми розроблявся близько трьох місяців. Це теж зазнало додаткових витрат, оскільки на старій фермі в Грем'ячі ми обладнали та автоматизували всю ферму, а тепер нам доводиться робити все заново. 

Наразі активно триває реконструкція нової ферми у новому безпечному місці. 

Ми туди перевезли всіх корів, обладнання та своїх співробітників, виділивши їм житло.

Загалом на яку суму наразі компанія оцінює збитки? 

Дмитро Купавцев: Я не можу назвати конкретні цифри на даний момент, але попередньо, думаю, 8 млн грн по фермі, 30 млн — по необробленій землі.

Скільки компанії вдалося посіяти озимих культур під урожай 2023 року? Якщо скорочували площі під озимими, то з яких причин?

Дмитро Купавцев: Щодо озимих культур, то нам вдалося посіяти запланований обсяг близько 1,800 га. Цього року ми встигли посіяти, чому досить раді. Площі під пшеницею не скорочували. Єдині труднощі, з якими зіткнулися, — це обігові кошти, тож довелося частково сіяти без добрив. Ми оптимізували свої витрати цього року по максимуму.

Як плануєте оптимізувати агрономічні процеси та технології в майбутньому сезоні? 

Дмитро Купавцев: У планах — тотальна економія. Заощаджуватимемо на всьому, на чому вдасться. 

У першу чергу будемо економити на добривах, насінні, ЗЗР. Дуже, звичайно, не хочеться економити на хімії, адже в майбутньому це може погано відобразитися на врожаї. Але ми намагатимемося використовувати хімію за потребою. Те, що запланували, те і вноситимемо.

Також будемо скорочувати технологічні операції щодо обробки ґрунту. 

І це правильна стратегія, оскільки зараз криза. А в кризу потрібно оптимізувати витрати та зберегти компанію. Вже після війни будемо вносити все по максимуму.

Зараз дуже дорогі добрива, тому багато хто зменшує норму внесення. На скільки в компанії зменшили використання добрив, на яких культурах? 

Дмитро Купавцев: Через війну ми змінили структуру посівів на менш затратні культури (просо, соняшник), відмовившись від посіву дорогої кукурудзи. 

Загальні витрати мінеральних добрив на 1 га зменшилися на 30% через оптимізацію витрат.

Насіння та посівний матеріал на 1 га зменшили на 23%, а засоби захисту рослин — на 25%.

Більшість аграріїв залишили кукурудзу на перезимівлю в полі. Чи мали в «Росток Холдинг» посіви кукурудзи та чи зібрали врожай?

Дмитро Купавцев: Так, було посіяно 1,7 тис. га кукурудзи. Збір уже почався, але зараз погодні умови не дають можливості зробити це швидко та оперативно, тому ми призупинились. Якщо погода дозволятиме, то нам вистачить 10 днів, щоб усе зібрати та висушити. 

Ми не плануємо залишати кукурудзу на перезимівлю, адже є дуже великий ризик втрати якості врожаю, тож будемо намагатися якнайшвидше зібрати. 

Навіть соняшник ми збирали майже 50 днів через тривалі дощі, тому і з кукурудзою так виходить — не швидко.

Чи зараз проводиться експорт? Що експортуєте? Якими логістичними шляхами? Це залізничний чи автотранспорт через західні кордони, або все ж таки порти? Яка логістика на даний момент для компанії найбільш економічно вигідна?

Дмитро Купавцев: Ми експортуємо як на польський кордон, так і на порт. Де є можливість, туди і відправляємо. Але на порт все-таки оптимальніше відправляти, адже виходить значно дешевше. Проте є питання в зерновому коридорі — то він є, то його немає. Тому така нестабільність і насторожує. 

Ми намагаємося експортувати частіше залізницею. 

Все одно на сьогодні логістика «з'їдає» до 50% собівартості зернових та олійних, тому більшість аграріїв на межі виживання. 

Ми очікуємо, що логістика у 2023 році подешевшає, і аграріям буде легше. 

Скільки компанія планує експортувати в 2022/23 МР?

Дмитро Купавцев: Збираємося продати весь обсяг, що маємо — а це наразі близько 35 тис. т. Плануємо експортувати 8-9 тис. т пшениці, 9 тис. т соняшнику та 15 тис. т кукурудзи. 

Зараз говорять, що сільгоспвиробники прийматимуть рішення щодо посіву ярих культур весною. Чи в компанії вже складена карта посівів ярих під урожай-2023? Що плануєте сіяти? На яку культуру робитимете ставку?

Дмитро Купавцев: У нас попередні техкарти вже готові, структура посіву спланована. Ставку робитимемо на кукурудзу наступного року. Але будемо підлаштовуватися під реалії та фінанси, і від того відштовхуватимемося. Будемо дивитися на ціни добрив, і якщо вони будуть досить високими, то, напевно, підемо в культури, менш затратні та вибагливі до азотних добрив. 

Можемо спостерігати, що зараз ціна на газ трохи знизилася. Тому якщо газ та азотні добрива повернуться до нормальної ціни, хоча б 25-30 тис. грн, то пріоритетно для нас зробити ставку на кукурудзу.

Інший напрям — тваринництво. Компанія перевезла ферму з території, наближеної до бойових дій. Скільки корів вдалося зберегти? 

Дмитро Купавцев: Ми релокували ферму на більш безпечну територію, що також на Чернігівщині, й зараз реконструюємо все на новому місці. Все поголів’я, що стояло на старій фермі, вдалося зберегти, а це на сьогоднішній день близько 500 корів. Зараз ми плануємо робити ремонт другого корівника, монтаж обладнання і автоматизацію всіх технічних процесів, як це було на старій фермі. І ще до літа-осені хочемо збільшити дійне поголів’я корів удвічі. 

Тваринництво якраз і рятує наш бізнес. Адже щодо зернових, то є проблеми зі збутом продукції, плюс ще й логістика дуже дорога, тому виходить, що тваринництво — вигідна інвестиція. 

На скільки було втрачені надої молока за цей період?  

Дмитро Купавцев: Ферма була 35 днів під окупацією, за цей період ми взагалі не могли доставити молоко до заводу через те, що стояли ворожі танки. російська агресія спричинила великі збитки на фермі та безліч нервів. І за ці дні ми роздавали молоко населенню в безлімітних обсягах. Хто хотів, той стільки і брав. Решту ми просто виливали під паркан. І ще частково молоко додавали до раціону корів.

Давайте порахуємо, якщо в день ми збували 5 тис. л, то за 35 днів виходить 175 тис. л. За цей обсяг ми не отримали виручку, а це виходить майже під 2 млн грн прибутку. Ми багато втратили і в надоях на той момент, і в продуктивності. Тут складно порахувати в цифрах, але на сьогоднішній день ми повернули надої 30 л на дійну корову на день.

Чи налаштували вже реалізацію молока? Куди здаєте та які обсяги?

Дмитро Купавцев: У нас реалізація молока завжди була на Новгород-Сіверський сирний завод. Після окупації, звісно ж, першою справою ми налагодили реалізацію молока в тих обсягах, що мали. Зараз, як і раніше, реалізуємо 5 тис. л на добу. 

В планах, коли запустимо другий корівник, вийти на надої близько 12 тис. л на добу. Прибуток на день складатиме 156 тис. грн, а за 30 днів — 4 680 000 грн. А це весь зарплатний фонд села. 

Чи підраховували собівартість 1 л молока, і яка сьогодні ціна прийому?

Дмитро Купавцев: Ми сьогодні бачимо прибутковість у розмірі 40-60%. А ціна реалізації молока становить 13 грн/л. 

Зараз виробники молока кажуть, що рентабельність виробництва стала кращою, і фактично тваринництво підтримує господарства щодо надходження живих коштів. Яка ситуація з економікою виробництва у «Росток Холдинг»?

Дмитро Купавцев: З погляду бізнеса тваринництво стало більш рентабельним, ніж інші напрями. Якщо раніше рентабельність тваринництва була до 30%, то сьогодні — близько 70%. Але ж не факт, що це буде стабільно. Тваринництво дуже волатильне, тож бувають і прибутки, і збитки. 

Які нові напрями діяльності розглядає компанія? Можливо, не прямо зараз, а вже з реалізацією після перемоги?

Дмитро Купавцев: Уже зараз! Ми під час війни відкриваємо ще три напрямки для себе.

Wood Manufacture — це потужне деревопереробне підприємство, що здійснює повний цикл обробки деревини. Виробничий процес компанії передбачає здійснення переробки всієї сировини, що могла б вважатися відходами. Наприклад, відходи від виробництва дошок перетворюються на актуальне сьогодні тверде паливо — паливні брикети. Наша продукція: пиломатеріали, тріска (щепа), пелети та інше. 

Cargo Solutions — це сучасна українська транспортна компанія, що займається перевезеннями різних типів вантажів по Україні та Європі. Основною метою компанії є надання висококваліфікованих послуг у сфері вантажних перевезень та транспортної логістики. 

Ми пропонуємо сервіс, який дозволяє оптимізувати витрати на логістику і ефективно управляти вантажами. Cargo Solutions може виконати завдання доставки вантажів будь-якої складності у стислі строки та для різних галузей промисловості. 

Офіційний дилерський центр МАН у Хмельницькому. МАН Сервіс пропонує технічне обслуговування високого класу, маючи всі необхідні запчастини. Надаються роботи з ремонту та сервісного обслуговування, консультації клієнтам з будь-яких питань, що стосуються купівлі техніки або вирішення технічних проблем.

Зараз усі три проєкти на стадії запуску: створення сайту, організаційні та технічні процеси. 

Дякуємо за щиру розмову і бажаємо розвитку нових напрямів та прибутковості компанії.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua