Недригайлівська ТГ: Аграрії обробляють усі землі, але проблема з низькими закупівельними цінами на продукцію

03 червня 2024, 05:55 2563

Недригайлівська селищна громада на Сумщині створена у 2016 році, вона знаходиться на трасі Київ – Суми – Юнаківка. Головний напрям розвитку — сільське господарство.

У громаді затверджена Стратегія розвитку громади на 2018-2025 роки, крім того, з березня цього року вже почали працювати над розробленням Стратегії соціально-економічного та культурного розвитку Недригайлівської селищної територіальної громади на 2025-2030 роки. 

Про нинішню ситуацію та плани на майбутнє AgroPortal.ua розповів голова Недригайлівської ТГ Костянтин Волков.

Ваша громада знаходиться у прифронтовій зоні. Як це позначається та в яких галузях — найбільше?

Костянтин Волков: Оскільки наша громада знаходиться в межах 45-50 км від кордону з рф, то спостерігається невеликий відтік працездатного населення, що призводить до браку висококваліфікованої робочої сили та дітей до 18 років.

Основна галузь — аграрне виробництво (рослинництво). Варто зазначити, що всі земельні ділянки обробляються агропідприємствами, фермерськими господарствами та приватними землекористувачами.

Чи були пошкодження в громаді з лютого 2022 року, і чи вдалося все відновити? Скільки на це було витрачено коштів, і які роботи з відбудови залишилися невиконаними?  

Костянтин Волков: 2022 року в с. Чемоданівка внаслідок розриву авіабомби було зруйновано 2 об’єкти приватної форми власності сільськогосподарського призначення та 22 об’єкти пошкоджено, зокрема 15 — житлові будівлі або господарські будівлі приватної форми власності, автобусна зупинка, магазин, сільський клуб та 4 об’єкти сільгосппризначення.

На ремонт житлових будинків виділено кошти з місцевого бюджету в сумі близько 20 тис. грн. Також з інших джерел було надано допомогу постраждалим жителям матеріалами на відновлення пошкоджень.

Наскільки зменшилося населення громади з початку повномасштабного російського вторгнення? Чи відчувається брак працівників на підприємствах, у бюджетній сфері?

Костянтин Волков: Загалом населення громади суттєво не зменшилося, оскільки людей, які виїхали (орієнтовно 1300), менше, ніж прибуло внутрішньо переміщених осіб (більше 1500). Однак питання браку спеціалістів існує (якість, не кількість).

На якому етапі нині розроблення Стратегії соціально-економічного розвитку Недригайлівської громади, та коли плануєте її впроваджувати? 

Костянтин Волков: Стратегія розвитку громади затверджена на 2018-2025 роки. 

Однак з березня 2024 року розпочато роботу за активної участі ГО «Центр громадських ініціатив «Інтелект Сумщини», яка розвивається за підтримки ІСАР «Єднання», з розроблення Стратегії соціально-економічного та культурного розвитку Недригайлівської селищної територіальної громади на 2025-2030 роки.

Які бюджетоутворюючі підприємства працювали до війни на території громади? І скільки з них зараз працює?

Костянтин Волков: Попри виклики сьогодення практично всі підприємства, які працювали до лютого 2022 року, працюють і нині. Серед них: ТОВ «Агрополіс» (філії «Курмани», «Маршали»), ТОВ «Агробізнес ТСК», СТОВ «Дружба-Нова», ПП «Червонослобідське», ПП «Засулля-5», ТОВ «Діамант-Агро», ТОВ «МХП-Урожайна країна», ФОП Постіл П.І., ФГ «Влад-М», ФГ «Назарко», ТОВ «Нива 2015». Ми щиро вдячні їм за те, що вони продовжують працювати на території громади, забезпечують місцевих жителів роботою та сплачують податки. 

На території ТГ є підприємства, які виробляють необхідні продукти — хліб, крупи, борошно? Чи є серед них такі, що переїхали до вас із початком повномасштабного вторгнення?

Костянтин Волков: На території громади (с. Засулля) працює суб’єкт господарювання (ФОП Придуха О.М.), який вже понад 10 років виробляє борошно різних ґатунків і комбікорми та реалізує їх як місцевому населенню, так і за межі громади та області. 

Хлібом і хлібобулочними виробами наше населення забезпечене в достатній кількості. Продукція щоденно доставляється від різних суб’єктів господарювання як сусіднього району, так і інших територій області. Крім того, нещодавно розпочав випікання та реалізацію у місцевих торговельних точках підприємець, один із внутрішньо переміщених осіб, і його продукція користується попитом.

Нещодавно в громаді анонсували відкриття хлібопекарні. Чи запустилось уже виробництво?

Костянтин Волков: Так, на базі колишнього приміщення місцевого хлібокомбінату (селище Недригайлів) проводиться облаштування виробництва та прилеглої території суб’єктом господарювання, який релокував свій бізнес із прикордонної громади нашої області. Виробництво планується запустити у другій половині 2024 року.

Скільки аграрних підприємств, фермерів працює на території громади ? Які проблеми зараз у місцевих аграріїв?

Костянтин Волков: Агропромисловий комплекс Недригайлівської громади налічує 28 сільськогосподарських підприємств різних форм власності та 8 фермерських господарств. З огляду на те, що землі нашої громади всі обробляються та використовуються за призначенням, можна констатувати, що проблеми місцевого значення відсутні. Однак є проблеми з низькими закупівельними цінами на агропродукцію та водночас із підвищеними цінами на пальне й насіннєвий матеріал, а також пестициди та інші ЗЗР. 

Якщо можемо говорити про майбутні проєкти в галузі переробки, виробництва продуктів харчування — що є у планах?

Костянтин Волков: На сьогодні з виробничих підприємств планується відновлення лише хлібокомбінату та запуск лінії кондитерського цеху (релокація бізнесу).

Недригайлівська ТГ співпрацює з благодійними організаціями. Чи легко знайти та отримати допомогу від міжнародних організацій та фондів?

Костянтин Волков: Наша територіальна громада співпрацює з різними благодійними організаціями. Лише цього року підписано чотири меморандуми, проведено зустрічі з представниками таких міжнародних організацій: БО «Благодійний фонд Карітас Суми», міжнародні організації та благодійні фонди «Рокада», Mercy Corps, чеська гуманітарна організація «Людина в біді», Данська рада у справах біженців. 

Проведено зустріч із Сумським регіональним відділенням Програми U-LEAD, де також зафіксовані домовленості про співпрацю та надання благодійності громаді. На даний час спільно з програмою розробляється Місцевий план управління відходами.

Недригайлівська громада відібрана до участі у проєкті Security Compact, який реалізує ГО «Подільська агенція регіонального розвитку». Підписано Меморандум про співпрацю в частині проведення безпекових заходів та отримання деякого виду матеріальної допомоги.

Також надана благодійна допомога у вигляді медичних препаратів та інших матеріалів для закладів охорони здоров’я від БФ «Міжнародна асоціація підтримки України», БФ «Волонтери Батьківщини», Міжнародного БФ «АІСМ Україна», Фонду міжнародної солідарності (також шкільні автобуси). 

Торік отримали гуманітарну допомогу від міста-побратима Опстерленд (Нідерланди) — транспортні засоби, комп’ютерна та інша техніка. Велику допомогу медичній сфері надало Представництво Save the Children в Україні, ЮНІСЕФ. 

Крім того, у межах проєкту ПРООН «EU4Recovery — розширення можливостей для громад в Україні» отримано обладнання для місцевого ЦНАП на загальну суму 129,6 тис. грн як міжнародна технічна допомога. 

Яке спрямування у довоєнний час мала ваша громада, які галузі планували розвивати — промислову, аграрну, туристичну, торговельну? Було якесь бачення тоді, і наскільки воно змінилося зараз?

Костянтин Волков: У громаді розвинене аграрне виробництво (рослинництво — 99%), торговельна мережа (46 об’єктів з продажу продовольчих товарів, непродовольча група — 68, змішана форма —14). Промисловість практично відсутня. Після повномасштабного вторгнення майже нічого в спрямуванні розвитку не змінилося.

Якими, на вашу думку, будуть основні виклики для громади після нашої перемоги?

Костянтин Волков: Найперший виклик — це капітальний та поточні ремонти автомобільних доріг. 

Крім того, з метою розвитку громади, залучення позабюджетних коштів потрібно спрямувати зусилля та роботу на пошук інвестиційних партнерів, залучення інвестицій, грантів та МТД. Також для збереження чисельності населення, утримання ВПО, які бажали б залишитися жити та працювати на Недригайлівщині, та подальшого розвитку слід планувати запровадження виробних процесів, зважаючи на наявність як вільних земельних ділянок та виробничих площ, так і людських ресурсів та вигідне географічне розташування громади (автодорога Суми – Київ, родючі чорноземи, багато вільних виробничих площ). 


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua