Ігор Мельник: Оптимальний варіант для отримання відшкодування — визнання США росії країною-терористом

05 вересня 2022, 06:07 4061

Частина Харківської області з самого початку повномасштабної війни росії проти України знаходиться під постійними обстрілами. Десятки тисяч гектарів землі не обробляються, і коли їх власники матимуть таку можливість — поки невідомо. Збитки, завдані ґрунтам на території України, вже оцінюють у 8,8 млрд грн, викрадено або пошкоджено 1 млн т зернових.

Ігор Мельник має у власності аграрне підприємство ТОВ «Лоретта Агро» у Хмельницькій області (900 га), а два роки тому придбав дочірнє агропідприємство із земельним банком в 1,5 тис. га в Ізюмському районі на Харківщині. Останнє з 26 лютого 2022 р. знаходиться під окупацією.

Ігоре, чи відомий вам стан господарства? Що відбувається з полями і технікою, яка там знаходилась? 

Ігор Мельник: Наші поля на Харківщині заміновані, частина — під постійними обстрілами. Невелика частина знаходиться більше в тилу. З початку війни доступу до поля я не мав, зокрема 490 га було засіяно озимою пшеницею. Відповідно про жодне підживлення чи збирання не йдеться. За словами сусідів, які там перебували до кінця липня, пшениця вродила непогано.

Чи всі ваші працівники знаходяться в безпеці?

Ігор Мельник: Так, всі вже в безпеці. Буквально декілька днів тому вивезли водія, який перебував під окупацією. 

Яким із юридичного погляду має бути алгоритм дій для власників аграрних підприємств, які знаходяться в окупації або ж постраждали від ворожих обстрілів? 

Ігор Мельник: Найперше — потрібно звернутися до поліції та зафіксувати збитки. У нашому випадку ніхто не має доступу до нерухомості підприємства. Так, ми звернулися до поліції, порушено кримінальну справу. Але повністю зафіксувати стан збитків неможливо, я особисто не знаю повної картини. Зі слів очевидців, є інформація щодо викрадення техніки, але це не достовірно. 

Наш ангар був обстріляний. У мене була можливість здійснити політ дроном над селом, тож зафіксував хоча б якийсь стан справ. 

Тобто зараз відбувається збір даних?

Ігор Мельник: Так, ми намагаємося зібрати всіма способами максимально достовірну інформацію, яку можна буде долучити до кримінальної справи. Паралельно з експертами робимо економічну оцінку збитків. А це — втрата бізнесу в цілому: всіх активів, техніки, приміщень, полів. По-друге, це оцінка втраченої вигоди, яку ми могли б отримати. Також зараз працюємо над тим, щоб оцінити збитки і від неотриманої вигоди у 2023 році. Оскільки вже очевидно, з урахуванням обстрілів та замінування полів, що я не зможу вести будь-яку діяльність на тій території. 

Експерти, які долучаються до оцінки, — це українські компанії чи міжнародні? 

Ігор Мельник: Працюють наші українські юристи і експерти, це приватні компанії. Ми витрачаємо чималі власні кошти для того, щоб зробити експертну оцінку. 

Як надалі ви плануєте використовувати зібрані дані? 

Ігор Мельник: Є три варіанти судового розвитку подій. 

По-перше, ми формуємо позовну вимогу до Європейського суду з прав людини. Зібрали документи для надання статусу окупації села, де розташоване господарство. Але оскільки росія досі є членом ЄСПЛ, ми матимемо хоча б факт звернення до суду та можливість захисту в інших судових інстанціях. 

По-друге, це українська судова система, Господарський суд, наприклад. Але відсутність на території України значної кількості російських активів унеможливлює виконання рішення суду. 

Тому ми дуже надіємось на визнання у США росії країною-терористом або ж спонсором тероризму. Відповідне законодавство штатів дасть можливість отримати компенсацію за рахунок російських активів на території США або інших країн. Це найбільш оптимальний варіант для нас. Це відкриє шлях для компенсації мільярдних збитків, які несе держава та бізнеси внаслідок російської агресії на території України. 

Ще один можливий варіант — це міжнародний інвестиційний арбітраж, який, на жаль, поки не має успішних судових рішень. До прикладу, справа «Ощадбанку» у тимчасово окупованому Криму, що й досі не має статусу окупації або ж втрати бізнесу. Тому цей шлях менш ймовірний. 

Позови для відшкодування ви можете подавати після деокупації та нашої Перемоги у цій війні? Чи, можливо, раніше? 

Ігор Мельник: Знову ж до прикладу візьмемо «Ощадбанк», який подавав позовні вимоги під час окупації території. Тому сам факт втрати у нашому випадку підтверджується не одним органом, чекати на закінчення війни не варто. ОВА та Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій підтверджують факт окупації, це у свою чергу визнає той факт, що ми не маємо доступу до своїх активів. 

Найважче в цій ситуації — зафіксувати всі збитки та сформувати свою майбутню вимогу. 

Для малих аграріїв однозначно це зробити складно через брак грошового потенціалу, середнім — більш ймовірно. Головне — мати доступ до території. Великим підприємствам також складно через те, що це великий масив оцінки. Особисто по моєму господарству на 1,5 тис. га співпраця з експертами триває вже 2 місяці. 

Чи є доступ до міжнародної грантової підтримки у справі оцінки збитків та розмінування полів? 

Ігор Мельник: Я такого не чув і не знаю. Я б, звичайно, скористався такими можливостями, якби вони були доступні. 

Є дані, що вартість розмінування 1 м2 складає $3, у перерахунку на мої 1500 га — це $45 млн. Де мені взяти такі кошти?

Як діяти агровиробникам, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях? 

Ігор Мельник: Найкраще, що можна зробити, — це виїхати. Майно майном, але є різниця між живою людиною і неживою, у нас дуже небезпечний противник. Рано чи пізно всі постраждалі підприємства отримають сатисфакцію, як і Перемогу. 

Через який час теоретично можна отримати відшкодування? 

Ігор Мельник: Такий прогноз буде дуже неконкретним. Але я думаю, що цей процес займе від 2 до 4 років — це оптимістичний прогноз. Якщо брати судову практику, то є випадки, коли приватні особи подають позови до німецьких судів щодо компенсації внаслідок агресії під час Другої світової війни, незважаючи на те, що Німеччина закінчила виплачувати репарації. 

Для нас головне — відкрити можливість судитись. Оскільки ми вже говоримо про недоотримання прибутку не лише цього року, а і у 2023 та 2024 роках. 

До того ж окремий позов має бути щодо компенсації за розмінування земель. Можливо, будуть якісь гранти у цьому напрямі, створені міжнародні команди, але спочатку потрібно виграти війну. 

Тому можна сказати, що ці суди будуть безкінечними. 

Як справи у господарстві на Хмельниччині? 

Ігор Мельник: У нас пізні культури. Першим змолотили ріпак. Цього року сіяли його вперше. Далі будуть соя, соняшник і кукурудза. Наразі нарікань на урожайність немає, було вдосталь вологи. 

Ми закупили обладнання, рукави для зберігання зерна прямо на полях. Зараз намагаємось власними автомобілями експортувати ріпак до Румунії. 

Дякую вам за розмову. Найшвидшого повернення наших територій та Перемоги! 


Наталія Помянська, AgroPortal.ua