Фермери з Дніпра Данило та Олександр стали одними з перших в Україні, хто почав вирощувати батат у промислових масштабах. Вони зазначають, що спочатку стикнулися з багатьма труднощами, адже батат — досить вибаглива культура. Однак завдяки наполегливості та отриманим знанням їм вдалося наростити виробництво та розширити площі.
«Ми давно хотіли створити щось самостійно, особливо нас приваблювала ідея суперфуду, адже він часто залишається недооціненим або ж навіть невідомим для споживачів. Зупинили свій вибір на бататі через його смак та корисні властивості», — розповів AgroPortal.ua співзасновник виробництва Данило Мормуль.
За словами виробників, технологічно батат досить вередливий. Це теплолюбна рослина, її природний клімат різниться з українським. Ключовими є два фактори — волога та тепло. Тому батат, як правило, вирощують на грядах, застосовуючи крапельне зрошування, і вкривають плівкою.
До речі, цьогорічна спека пішла овочу на користь, адже тепло та постійна волога — сприятливе середовище для його вирощування.
Данило Мормуль зазначає, що витрати на вирощування гектара батату однозначно вищі за інші овочеві культури, до того ж він потребує дбайливого ставлення.
Саджають батат досить пізно, коли температура вище 25°С, і регулярно поливають, адже без зволоження кущі розростуться, але плодів не буде.
Найскладнішим етапом для нас стала розсада. У потрібній нам кількості її придбати просто неможливо, тому вирощували самостійно. Батат дуже цікаво пророщується. В ящик із субстратом та піском закладаються бульби, поливаються, підтримується певна температура та рівень вологи в приміщенні. Рослина дуже швидко росте, тож через місяць ви вже матимете цілі ліани, за якими не видно ні ящика, ні бульб, які закладались.
В основному Данило та Олександр концентруються на сорті Баю Белл (інша назва — Лос-Анджелес) з помаранчевою м’якоттю та солодким смаком. Урожай планують збирати в кінці вересня – жовтні, очікують близько 8-10 т продукції.
Реалізують батат у декількох напрямах: онлайн-маркети, холодокомбінати, ринки та дитячі садочки. Найбільш привабливими для фермерів зараз є саме дитячі заклади, адже вони хочуть популяризувати цей овоч і надати змогу маленьким українцям познайомитися з ним. Батат вирощують без пестицидів, гербіцидів та інсектицидів, тож такий додаток у дитяче меню є цілком безпечним для малечі.
«Батат взагалі дуже універсальний овоч. Ось, наприклад, ви знали, що якісні корми для хатніх тварин також виготовляють на його основі? Тому зараз ми в пошуках українських виробників кормів для домашніх улюбленців і відкриті до співпраці», — розповідає Данило Мормуль.
Він додає, що батат не так давно з’явився на полицях магазинів, але там його ціна зависока для споживача.
До того ж у супермаркетах продають зазвичай імпортний товар, у той час як вітчизняні фермери вирощують чудову продукцію. Ми намагаємося будувати співпрацю з торговельними мережами так, щоб не лише продати, а й зацікавити людей цим овочем, тому на наш продукт ціна невисока.
Виробники зазначають, що конкуренція на ринку батату — неминучий етап розвитку культури в Україні. Вона створює певні виклики, проте водночас відкриває нові можливості.
Єлизавета Котенко, AgroPortal.ua