Садівництво під час війни: на Черкащині збиратимуть перший врожай обліпихи

08 червня 2022, 07:08 7361

У ФГ «Теолинське» очікують на якісний перший врожай з обліпихового саду. Незважаючи на пізню і досить прохолодну весну, погодні умови були сприятливими для висаджених сортів обліпихи, оскільки вони стійкі до температурних коливань.

Війна спричинила складнощі з обіговими коштами 

Саме через війну в Україні виникла надзвичайно складна ситуація у багатьох сферах економіки, особливо в агропромисловому комплексі. 

«Враховуючи особливості нашого ринку, більшу частину вирощеної продукції минулого року ми планували продати весною. Проте через воєнну агресію росії в Україні це неможливо було зробити. Тому у господарства виникли складнощі з обіговими коштами для весняних робіт. Але завдяки підтримці нашого уряду та програмі «КУБ» («Кредити українському бізнесу») під заставу з компенсацією в межах програми «Доступні кредити 5-7-9%» господарство отримало кредитні кошти строком на 6 місяців під 0%, що дозволило закупити ЗЗР, мінеральні добрива, саджанці, дизельне паливо тощо», — розповідає AgroPortal.ua співвласник ФГ «Теолинське» Іван Полонський. 

За його словами, така підтримка від держави дозволила господарству повернутись до виконання всіх весняно-польових робіт, багатьох запланованих виробничих витрат та садівничих операцій.

Як на Уманщині з’явився обліпиховий сад

«Вступивши до асоціації «Укрсадпром», наше фермерське господарство у 2021 р. замовило в ТОВ «НВП «Іригаційні системи» робочі проєкти зі створення насаджень обліпихи крушиновидної та системи краплинного зрошення багаторічних насаджень на площі 7,04 га в селі Теолин Уманського району Черкаської області», — розповідає Іван Полонський.

Схема посадки — 4х2 м, дослідна — 4х1 м для збільшення продуктивності. З метою отримання високих та стабільних урожаїв обліпихи на цій території також проведено будівництво системи краплинного зрошення багаторічних насаджень.

Орендж Революшн — основа саду

Технологія інтенсивного вирощування саду потребує використання високопродуктивних сортів із різним початком плодоношення, з високими товарними та смаковими якостями плодів. 

Основою саду ФГ «Теолинське» став новий український сорт обліпихи Орендж Революшн, який придбали у ТОВ «Подільські саджанці».

«Цей сорт обліпихи стійкий до мікозу, а також інших поширених захворювань, відрізняється великим розміром ягід та відмінними смаковими якостями. При відповідних умовах з 1 га можна отримати понад 20 т врожаю, — стверджує фермер. — Крім даного сорту, нашим господарством здійснено закупівлю у ТОВ «Аграрна компанія «Еко-Парк» та висаджено сорти, які вирощені в Латвії: однорічні саджанці сорту Марійа Брувеле — найбільш придатний для вирощування у комерційних садах, плоди якого використовують для виробництва соку і олії; однорічні та дворічні саджанці сорту Лорд; дворічні саджанці сорту Єва для споживання у свіжому вигляді». 

Плантація обліпихи плодоносить у середньому 25 років

У ФГ «Теолинське» планують використовувати напівмеханізований спосіб збирання врожаю. Даний метод застосовується, коли плодоносні гілки зрізаються секатором працівниками вручну, із подальшим заморожуванням. 

Заморожені плоди шляхом струшування легко відокремлюються від гілок та листків. При такому підході ягоди збираються через рік (оскільки на наступний рік кущ не плодоносить), але врожайність у цілому не падає.

«Плануємо розділити плантацію на дві частини і збирати плоди поперемінно: один рік з однієї ділянки, на наступний — з іншої. Так можна збирати урожай щороку і в цілому підвищувати урожайність, отримуючи 20-24 т/га. Зібрані ягоди заморожують прямо з гілками і лише потім оббирають, що дозволяє скоротити втрати врожаю. Так само обліпиху на гілках можна без шкоди довше зберігати і транспортувати на великі відстані. Плантація обліпихи плодоносить у середньому 25 років», — продовжує Іван Полонський.

В обліписі цінне все: ягоди, листя, гілки

Станом на сьогоднішній день на ринку стають все більш затребуваними цілющі та екологічно чисті культури. Середньостатистичний покупець розуміє, що продукти рідних регіонів підходять для людини краще, ніж екзотичні нововведення. Люди із задоволенням купують обліпиху і продукти з неї.

За словами фермера, обліпиха невибаглива і досить продуктивна. Зокрема, можна продавати свіжі, заморожені, сушені плоди, олію з ягід або кісточок. Найбільш поширеними продуктами переробки ягід обліпихи є олія, желе, соуси, сиропи, варення, джеми, мармелад, соки, настоянки тощо.

Із листя готують відвари, чаї, ополіскувачі для волосся і примочки для лікування. 

Гілки обліпихи використовують як відвар, який корисний при підвищеному тиску, допомагає при розладах шлунку. 

«Нині і в Україні, і в Європі виготовляються численні лікарські препарати, косметична продукція та різноманітні продукти харчування на основі плодів, кісточок, листя та гілок обліпихи. Все це створює умови для продажу. Був би якісний та екологічно чистий товар», — каже Іван Полонський.

В планах — розширення насаджень до 50 га

За словами фермера, у майбутньому вони планують збільшити територію насаджень до 50 га, що дозволить: 

  • збільшити сплату податків до місцевого бюджету, що дуже важливо на даний час; 
  • збільшити сплату відповідних зборів до місцевого бюджету, що потребують оформлення дозвільної документації тощо;
  • створити додаткові робочі місця для місцевого населення;
  • розвивати та відновлювати економіку саме за рахунок підприємницької діяльності фермерського господарства.

Уже цього року посадили 5 га нових саджанців обліпихи, провели обрізку та мульчування. Планують у кінці травня запускати крапельний полив на території саду.

Крім того, у ФГ «Теолинське» дуже розраховують, що в 2022 р. відновить роботу урядова програма розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства та інші програми державної підтримки сільського господарства.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua