Перший урожай зібрано. В Україні збільшуються насадження під обліпихою

27 вересня 2023, 05:44 4272

Із розвитком садівництва у виробників виникає потреба у розширенні та пошуку нішевих культур, які можуть заповнити ринок та принести прибуток. Сьогодні деякі садівники успішно розширюють свій асортимент за рахунок обліпихи.

ФГ «Теолинське» на Черкащині цього року вже зібрало перший урожай обліпихи. Інше господарство — «Ніжин Агроінвест» на Чернігівщині — займається не лише вирощуванням обліпихи, а й заморожує ягоду та експортує цю продукцію за межі України, тим самим приносить валютну виручку державі.

Олександр Матвієць, голова асоціації «Укрсадпром»

Зараз ми в межах асоціації, особливо програми «Обліпиха», беремо участь у грантових програмах, де держава частково покриває витрати, і цим самим допомагаємо нашим господарствам. Стояло питання з посадковим матеріалом, але і його вирішили. Наше садівниче господарство «Фруктовий сад АТ» укладає договір з Інститутом садівництва на розмноження їхніх сортів. Тобто офіційно на наступний рік ми вже будемо мати саджанці сучасних сортів української селекції.

Вирощування обліпихи розвивається у різних регіонах України

Через війну в «Укрсадпром» не беруться робити подальші прогнози щодо збільшення площ під насадженнями обліпихи. Все ситуативно, наразі декілька проєктів на 25 га уже затверджені та проходять експертизу в Мінагрополітики на право участі у грантових програмах. Якщо буде схвалено, то садівнича галузь збільшиться ще на понад 100 га нових насаджень.

«Обліпихові сади також є у Львівській, Одеській областях, на Чернігівщині планується розширення, на Хмельниччині ще все в проєкті. Ця культура ще не досить поширена в Україні. Є міжнародна асоціація виробників обліпихи, і в багатьох країнах, наприклад, Угорщині, Румунії, сотні гектарів були висаджені за останні роки», — продовжує Олександр Матвієць. 

Сьогодні асоціація «Укрсадпром» перебуває у пошуку різних шляхів задля розширення асортименту для подальшого підвищення рентабельності галузі. А це й нові робочі місця, податки до місцевих бюджетів, розвиток громад і нашої держави. 

Як зазначають у асоціації, програма «Обліпиха» є безстроковою. Все залежить від того, як буде організований експорт даної продукції. Вирощування обліпихи розвивається у різних регіонах України, а не концентрується в одному місці, й у цьому є свій плюс. 

Урожай-2023 виявився втричі більшим, ніж розраховували 

У ФГ «Теолинське» цього року збирають перший повноцінний урожай обліпихи. Загальна площа саду — 7 га, цьогоріч плодоносить 2-2,5 га. Технологія інтенсивного вирощування потребує використання високопродуктивних сортів із різним початком плодоношення, з високими товарними та смаковими якостями плодів.

За словами співвласника ФГ «Теолинське» Івана Полонського, у саду вирощують декілька сортів обліпихи — сорт української селекції Орендж Революшн, технічний Марійа Брувеле і десертний Єва. У якості запилювача використовують Лорд.

Іван Полонський, співвласник ФГ «Теолинське»

Урожай-2023 виявився в два-три рази більшим, ніж ми розраховували. Найбільший урожай дає цього року сорт Марійа Брувеле, середній, але все одно більше очікуваного — Орендж Революшн. Щодо Єви, то на початку плодоношення, як і зазначено в описі сорту, врожайність слабка, а на третій-четвертий рік вона значно збільшується. Чекаємо від Єви приросту на наступний рік. Тож ми задоволені і урожаєм, і вибором обліпихи в якості культури вирощування.

Якісні саджанці та збут продукції – ключовий фактор у бізнесі

ФГ «Ніжин Агроінвест» у 2015 році були першими в Україні, хто заклав сад обліпихи. Тоді власники купували посадковий матеріал там, де була можливість. Як результат, замість заявленого сорту виявилося багато дикоросу, тож сад був неякісний.

«Ми пересадили сад 2 роки тому. У нас є ділянка Клари і Мари румунської, а минулого року посадили близько 18 га Ботанічної з естонського заказника. Цього року будемо збирати лише румунську, а естонську — наступного року, коли вона вже зможе дати промисловий урожай, зараз її навіть обрізати не будемо. Ще готуємо ділянку під посадку якісних саджанців», — розповідає директор ФГ «Ніжин Агроінвест» Андрій Білий.

Він додає, що мати хороший бізнес-план — це не головне. Перше, з чого потрібно починати, — збут.

«Зараз ми це можемо бачити по малині, тобто люди трохи неправильно будують бізнес-модель. Бізнес — це корисність суспільству. Якщо ж метою є суто заробіток — це не бізнес, з таким успіхом краще біткоїни купувати. Якщо тобі дійсно подобається вирощувати обліпиху, ти розумієш її корисні властивості, хочеш дати людям продукт, який буде приносити користь, — то так, займайся, виробляй кінцевий продукт, а не просто ягоду», — радить Андрій Білий. 

У ФГ «Ніжин Агроінвест» не мають на меті продавати ягоди, а планують виходити на кінцевий продукт — обліпихову олію. Маючи часткову переробку, заморожування, тут планують ще більш детально вивчити властивості ягоди і від цього надалі відштовхуватись у виробництві. 

Андрій Білий, директор ФГ «Ніжин Агроінвест»

Зараз ми заходимо в обліпиху вдруге. Так, перший раз дійсно заходили заради грошей. Тоді був попит, а пропозиції не було, і це в Україні був імпортний продукт, який завозила росія. Ставили собі за мету відсутність залежності від цієї країни. Зараз внутрішній попит дуже впав. 10 млн людей виїхало, і ми не знаємо, скільки з них повернеться. Наскільки вигідно вирощувати зараз обліпиху? На це запитання важко відповісти. Якщо в людини є час, терпіння, то можна й садити, але чи не буде це збитковим? У 2015 році ми посадили сад, а в 2022-му викорчували його, тобто за 7 років витратили купу грошей, і все нанівець. Тоді ми в 2016-2017 роках були одними з перших промислових виробників обліпихи в Україні. А зараз, якщо люди ставлять собі за мету заробити гроші, то це буде не найкраща ідея. Можна так роками працювати, а потім всі зусилля помножити на нуль.

Ціна на обліпиху бажає бути кращою 

Цьогорічна ціна на обліпиху однозначно поступається минулим рокам, які були рекордними.

«Ринок обліпихи в Україні наразі заповнений, додаються ще нові плантації, які за кілька років уже даватимуть урожай. Що буде далі, залежить і від того, яка ситуація складеться в Україні, яка кількість людей повернеться з-за кордону. Конкурувати, наприклад, з латвійськими, литовськими, естонськими виробниками дуже складно, там насадження у тисячі гектарів, і вони вже далеко зайшли в цьому розвитку. 30 років займаються обліпихою, виводять свої сорти. Якщо ти маєш збут — заходь. Але знову ж таки, 4 роки чекатимеш на врожай, вкладеш кошти, і має бути бізнес-модель для подальшої реалізації. Виростити — це одне, а інше питання — як її збирати», — розповідає Андрій Білий.

У ФГ «Ніжин Агроінвест» вирощують не лише обліпиху, а й малину, смородину, полуницю. Промислове насадження вбачає обрізку та заморожування ягід, тобто потрібно будувати морозильні камери, цехи, лінії з переробки. 

«Це така дуже потужна інвестиція. Якби у 2015 році уявити всю ту картину, що доведеться витратити, то я 10 разів би подумав. По-перше, це все треба ще заморозити, замовивши послугу шокового заморожування. Якщо є поруч якісь холодильники, то можна там замовити послугу, але, знову ж таки, там немає обладнання, яке може знімати навіть заморожену ягоду з гілки. Потрібно купувати його і ставити їм. Це процес не одного місяця, і така машина коштує 15-20 тис. євро», — продовжує фермер.

На даний момент ФГ «Ніжин Агроінвест» тісно співпрацює з асоціацією «Укрсадпром», у межах програми «Обліпиха» вони збільшують плантації під насадженнями. 

«Ми починали з малини, експортували і продовжуємо експортувати її за кордон у великих обсягах. Завдяки цьому маємо збут. Тим клієнтам, яким ми продаємо полуницю, малину, смородину, також продаємо і обліпиху. Є держави з великим споживанням обліпихи — це Естонія, Німеччина. Тому її й посадили, бо мали замовлення», — зазначає Андрій Білий. 

Держава має допомагати 

Отримувати грантові кошти від держави, на думку Андрія Білого, повинні господарства, які вже мають хоча б якусь напрацьовану базу. Якщо посадити сад та не мати при цьому переробки — не буде результату. Фермер втратить державні та свої кошти. 

«Я люблю працювати з фанатиками своєї справи, коли людина від роботи кайфує, а не женеться за дешевими зараз державними коштами та думає, як із тих коштів щось заробити собі. Держава у таких випадках втрачає, і це помилковий шлях. Посадити садок — це 10%, потрібні переробка, подальше зберігання. Варто дуже ретельно підходити до отримання гранту. Якщо людина все життя займалась пшеницею, а тут хоче засадити обліпиху, то це як? Ягоду він буде зберігати на елеваторі? Це нелогічно. Ми йдемо в це, бо маємо досвід», — підсумував Андрій Білий. 


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua