Переробні підприємства зіткнулися з проблемою дефіциту якісного зерна. Аграрії ніби зібрали непоганий урожай, але за показниками лише менше третини може піти на переробку.
Щоб мати якісну сировинну базу, борошномели готові переходити від спотових закупівель до довготривалих відносин із сільгоспвиробниками та напрацювати такі умови, щоб аграріям за визначеними культурами і заданими показниками якості зерна було вигідно працювати з переробниками в довгу.
Орієнтир на 27% продовольчої пшениці
Як розповів менеджер з технічних та претензійних питань ІП «СЖС Україна», експерт з торгової якості зерна Олег Оніщенко під час всеукраїнської конференції «Розвиток попри війну: зерно і переробка», в процесі проєкту дослідження цьогорічного врожаю «Карта якості» було оброблено понад 400 зразків м’якої пшениці. За результатами проведених аналізів продовольчої пшениці, цього року буде близько 27,3% від зібраних обсягів.
Останні два роки частка зерна продовольчої якості в урожаї пшениці коливається в межах 25-27%, а показники вмісту білка та клейковини знижуються.
Проте Олег Оніщенко зазначає, що не все так погано, хоча цього року середні показники вмісту протеїну майже такі ж низькі, як і торік, але в усіх сегментах білка середня кількість клейковини (ISO21415-2, механічна відмивка) трохи вища, ніж 2023 року. Також цьогоріч менше заспореного зерна — в середньому 7,3% порівняно з показником минулого року — 14,6%.
Щодо експорту, то якщо орієнтуватися на мінімальні вимоги Індонезії до борошномельної пшениці, то в Україні зерна з білком 11,5% — 35,5% від усього врожаю, а торік було 37,2%. Проте Олег Оніщенко додає, що якщо відсіяти це зерно за вимогами до інших показників натури, вологи, числа падіння, кількості клейковини, зерен, пошкодженних клопом-черепашкою, то побачимо, що такого зерна в Україні — 10% від усього врожаю. Торік же цей показник сягав 6%.
Як відмітив експерт, цього сезону зерно з найбільш високим вмістом білка зібрали аграрії в південній та східній частині України — в середньому 11,36%, у центральних і північних областях білок на рівні 11,16%, на заході — у середньому 10,68%.
За словами генерального директора ТОВ «Перший млин» Ігоря Новицького, в регіонах їхньої діяльності вже кілька років поспіль 80% пшениці — фуражна. Та попри це він не планує працювати з аграріями за форвардними контрактами, адже бачить у цьому три ризики: невиконання контрактів, якісний ризик та відсутність сільгоспвиробників, які б готові були законтрактуватися на пів року чи рік.
Натомість у ТОВ «Перший млин» намагаються в період жнив спрямувати всі кошти на закупівлю пшениці.
Підприємство «Агро-Юг-Сервіс» (ТМ «Аміна»), як виробник борошна та макаронів із твердої пшениці, вже працює з 50 фермерами та готове збільшувати кількість контрактів на постачання сировини потрібної якості. На думку директора «Агро-Юг-Сервіс» Аліхана Малачієва, цілком можливо замінити імпорт крупки, але для цього потрібно сертифікувати тверді сорти пшениці відносно переробників, щоб забезпечити потрібну якість.
В основі повернення аграріїв до пшениці лежить економіка і попит
Генеральний директор УКАБ Олег Хоменко розповідає, що останніми роками спостерігається тенденція до скорочення клину пшениці. Деякі компанії вирощують озимі культури лише для збереження сівозміни.
Проте Олег Хоменко відзначає, що однією з головних пересторог розвитку цього напряму є напрацювання технологій вирощування певних культур, оскільки цей процес вимагає 3-4 років через агрономічні особливості, пристосування до кліматичних умов, ґрунту. Тому це лякає на лінійному рівні агрономів, які мають показати результат за контрактного вирощування вже наступного року.
Підприємство «Рома» має досвід співпраці з аграріями щодо постачання пшениці м’яких сортів. У межах контракту переробник робить передоплату фермеру за індикативною ціною, а потім коригує вартість, орієнтуючись на ринкову ціну в період постачання.
Сергій Цимбалов, директор КВФ «Рома»
У виробництві твердих сортів пшениці все залежить від попиту та економіки. Якщо наше населення матиме фінансову змогу купувати макарони з твердих сортів, то тоді цей ланцюг дійде й до фермера. Якщо це буде для нього економічно вигідно, він сам обере потрібні сорти та знайде технологію виробництва.
Фермер зазначає, що контрактне вирощування цікаве для аграріїв, адже гарантує збут і впевненість. Але поки що сільгоспвиробники не відчувають умов внутрішнього ринку, які б дозволяли їм орієнтуватися саме на постачання пшениці на переробку. На думку аграріїв, має бути додатковий стимул, адже наразі трейдер більш ефективний, і тому зовнішній ринок виглядає більш конкурентним за внутрішній.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua