Інвестиції, підтримка, євроінтеграція: ключові точки в маршруті виробників молока

03 січня 2025, 05:48 727

Для українських молочарів 2024 рік видався сповненим викликів. Відключення електроенергії змушували їх працювати на дизельних генераторах 24/7, не припинялися навмисні обстріли аграрних підприємств російськими агресорами у прифронтових зонах, а через рекордну, за останні 70 років, спеку виробництво молока на деяких фермах зменшилося влітку до 45%.

Попри все промислові молочно-товарні ферми у 2024 році виробили на 9% молока більше, ніж у довоєнному 2021 році, що є дуже хорошим показником навіть на світовому рівні, зважаючи на те, що торік і країни ЄС, і США показали практично нульовий приріст виробництва молока.

Про злети й падіння молочної галузі в 2024 році AgroPortal.ua розповіли представниці «Асоціації виробників молока» — генеральна директорка Ганна Лавренюк і заступниця гендиректора та координаторка проєктів зі співпраці з переробною галуззю Олена Жупінас.

Темпи приросту виробництва молока одні з найкращих у Європі

За 11 місяців 2024 року обсяг виробництва молока в Україні становив 6 млн 683,5 тис. т, що на 2% менше, ніж попереднього року. Суттєве скорочення відмічається в приватному секторі (-6%), обнадійливіша ситуація у промисловому. В січні – листопаді 2024 року молочно-товарні ферми виробили 2 млн 693,5 тис. т молока, що на 4% більше відносно періоду 2023 року. Вплив сезонності суттєво відчувався в приватних господарствах.

За оцінками «Асоціації виробників молока», темпи приросту виробництва молока-сировини на підприємствах України з початку 2024 року одні з найкращих у Європі. Однак, незважаючи на приріст виробництва в промисловому секторі, він не компенсує падіння обсягів надою в особистих селянських господарствах.

Війна лишається основним викликом для виробників

Зовсім небагатьом підприємствам вдалося відновитися торік. Харківщина за 2 роки війни, за підсумками KSE спільно з проєктом розвитку ООН та Світовим банком, втратила понад 52% промислового поголів’я ВРХ. 

Підприємство «Агросервіс ЛТД», що у Харківській області, було в окупації, втратило понад 500 корів. Планували відновитися, але 2024 року знову зазнали обстрілів, були уражені їхні склади, виробничі приміщення та поголів’я. Однак підприємство продовжує працювати, розміновує свої поля. 

«Агромол» — один із лідерів за виробництвом молока на Харківщині. У березні 2022 року танками розстріляли один із відділків підприємства, постраждало понад 1000 корів. Господарство змогло частину свого поголів’я зібрати по лісах, полях і тимчасово релокувати на Полтавщину. Після деокупації повернулися і почали працювати над відновленням приміщень, але на початку липня торік їх знову обстріляли КАБами і знищили практично все поголів’я.

ФГ «Напорівське» з Чернігівщини пережило страшні часи окупації на початку війни. Господарство постійно просило про допомогу, адже втрати були шалені, але відчутної підтримки не дочекалося. Проте частково власними силами наростили поголів’я, заснували сироварню і наразі активно реалізують свої сири, йогурти, цільномолочну продукцію на локальному ринку та намагаються просувати її онлайн.

Щодо новостворених ферм, то, на жаль, абсолютно нових підприємств поки що не з’явилося. У відносно безпечних регіонах — Хмельницькій, Тернопільській, Волинській, Рівненській, частково Черкаській, Вінницькій областях — спостерігається приріст поголів’я підприємств, які були активними у молочному бізнесі. Вони нарощують свої потужності, щоб компенсувати втрати колег зі східного регіону.

propData.content.image
Ганна Лавренюк, генеральна директорка «Асоціації виробників молока»

У Рівненській області будується молочна ферма на 1,5 тис. корів, яка має бути введена в експлуатацію вже влітку 2025 року, але це не нове підприємство, а частина одного з підприємств-лідерів «Молоко Вітчизни» із Сумщини. Через постійні обстріли та збільшення фронту вирішили розширити географію і релокуватися у відносно безпечні регіони.

У «Асоціації виробників молока» зазначають, що багато традиційно рослинницьких господарств почали цікавитися тваринництвом і вивчають перспективи створення власних молочних ферм. Адже, з огляду на зростаючий у світі незадоволений попит на молоко-сировину, є надія, що інвестиції в молочний бізнес можуть бути вигідними, однак дуже ризиковано для підприємств інвестувати в молочне скотарство, адже інвестиції є одними з найдовших і найдорожчих. Для того, щоб побудувати сучасну ферму, з розрахунку на 1 корову зі шлейфом потрібно інвестувати орієнтовно $8-10 тис. А на повернення цих інвестицій можна очікувати не раніше, ніж за 8 років.

Приватний сектор має модернізуватися

Упродовж 2024 року, за попередніми даними Держстату і Аналітичного відділу «Асоціації виробників молока», у промисловому секторі України утримувалося 375 тис. корів, і цей показник залишається на сталому рівні порівняно з початком року. При цьому в особистих селянських господарствах, на 1 грудня 2024 року, утримували 857 тис. корів, і поголів’я надалі скорочується: торік — на 8,5% порівняно з 2023 роком. Надалі в приватному секторі буде продовжуватися скорочення поголів’я ВРХ, насамперед тому, що молоко з таких домогосподарств не може надходити на переробку, адже не відповідає європейським нормам безпеки.

propData.content.image
Олена Жупінас, координаторка проєктів «Асоціації виробників молока» зі співпраці з переробною галуззю

Згідно з наказом Мінагро № 118 про вимоги до гігієни молока-сировини, з 1 січня 2023 року на переробку мало би надходити молоко лише екстра та вищого ґатунків, а з 1 січня 2024-го — лише «екстра». Однак у зв’язку з воєнним станом у листопаді 2022 року прийнято рішення подовжити перехідний період вимог наказу відповідно на рік та два роки з дня припинення або скасування воєнного стану (Наказ Мінагро № 889 від 10.11.2022). Тому наразі ще приймають молоко від приватного сектору. Проте вже зараз, попри війну, приватний сектор має модернізуватися, укрупнюватися з простих селянських господарств у фермерські із поголів’ям 30-100 і більше голів, щоб мати економічну та організаційну спроможність надалі постачати на переробку сировину, яка відповідає європейським критеріям безпечності.

Для молочарів діють програми фінансової підтримки

У 2024 році працювала спеціальна програма підтримки тваринництва, започаткована восени 2022-го завдяки грантовій підтримці ЄС, для тих власників худоби, які утримували від 3 до 100 корів, і вони могли отримати 7 тис. грн на 1 голову. Якщо утримувалося від 5 до 500 кіз чи овець, розмір державної підтримки складав 2 тис. грн на 1 голову. Отримати допомогу можна було, зареєструвавшись у системі ДАР.

propData.content.image
Олена Жупінас, координаторка проєктів «Асоціації виробників молока» зі співпраці з переробною галуззю

На програму підтримки малих і мікропідприємств через систему ДАР найбільше було подано заявок із Хмельницької, Вінницької та Івано-Франківської областей. Підтримка надавалася в межах виділених бюджетних коштів, а це було приблизно 700 млн грн, тому не всі бажаючі змогли отримати допомогу. Середній розмір цієї підтримки складав 42 тис. грн на 1 підприємство.

Дана програма діє і сьогодні, та далеко не всі господарства змогли скористатися нею. Власники корів почали масово подавати заявки через ДАР, і така активність призвела до того, що система не справлялася, люди не могли податися, цілодобово чекали на зміну ситуації. А коли сервіс запрацював, виявилося, що кошти вичерпано, й ті, хто не встиг подати заявку, вже не змогли цього зробити. 

propData.content.image
Ганна Лавренюк, генеральна директорка «Асоціації виробників молока»

На 2025 рік Міністерством аграрної політики вже погоджений додатковий фонд для виплати спеціальної дотації для мікро та малих підприємств і, згідно з оновленою Постановою КМУ № 1407, що набула чинності 1 січня 2025 року, аграрії, які відповідають критеріям програми і не отримували дотації  у 2024-му, зможуть подати заявки у 2025-му. Господарствам рекомендують слідкувати за оголошеннями на ресурсах Мінагро. 


Сьогодні у Мінагрополітики обговорюється порядок відновлення програми державної підтримки розвитку тваринництва та переробки продукції. Йдеться про можливість отримати часткове відшкодування вартості будівництва та реконструкції приміщень, зокрема доїльних залів або об’єктів з переробки продукції тваринництва, а також часткове відшкодування вартості закуплених племінних ресурсів (нетелі, корови, спермопродукція).

Також для молочарів 2 роки поспіль діяла дотація на приріст корів власного відтворення. На 2025 рік у Мінагрополітики заявили, що реагують на запити профільних асоціацій і мають намір відновити цю програму, але напрями, які пов’язані з компенсацією на будівництво, реконструкцію тваринницьких об’єктів або купівлею племінних ресурсів, будуть фінансуватися з державного бюджету. Кошти на цю програму розраховують залучити за рахунок аукціонів з оренди земель державної власності. Тому наразі говорити, яка сума може бути залучена, ще не беруться. Крім того, розробленого положення даної програми та розподілу коштів ще немає.

Ще однією помічною програмою, яка отримала багато відгуків, є пільгове кредитування «5-7-9%». У 2024 році для тваринників було збільшено ліміт залучених кредитних коштів до 150 млн грн, проте, як зазначали виробники, цієї суми замало. До профільного міністерства, аграрного комітету зверталися з проханням переглянути умови і збільшити ліміт удвічі, до 300 млн грн. Це пов’язано насамперед із дорожнечею інвестицій у тваринницьку галузь.

Переробникам не вистачає молока

2024 рік відзначився високими цінами на вершкове масло не лише в Україні, а і у світі. Тому в липні українські переробні підприємства мали великі замовлення на постачання масла для трейдерів ЄС, що прискорило ріст цін на сире молоко. І виробники, які працюють на внутрішній ринок, особливо свіжої молочної продукції, постраждали від зростання цін на молоко-сировину, їхні результати не такі високі, як у експортерів.

propData.content.image
Олена Жупінас, координаторка проєктів «Асоціації виробників молока» зі співпраці з переробною галуззю

Сьогодні наші переробні підприємства говорять про те, що їхньою основною проблемою є дефіцит молока, а значить і висока ціна на нього. Однак підвищення ціни на молоко є світовою тенденцією, дуже ростуть затрати на виробництво молока, пов’язані зі зміною клімату, змінами законодавства щодо підвищення благополуччя тварин, карбоновою нейтральністю та екологізацією виробництва. Якщо до 2022 року середньодекадна ціна на молоко-сировину у ЄС перебувала у коридорі €30-40/100 кг, то на наступну декаду аналітики підкреслюють підвищення коридору до €40-50/100 кг.

Виробники молока в Україні мають багато інвестувати, щоб підтримувати галузь виробництва, тому переробним підприємствам потрібно вивчати досвід західних колег, які не перший рік працюють із дорогим молоком, для того, щоб знизити затрати на виробництво 1 кг готової продукції. Перед переробниками стоять великі виклики, їм надалі потрібно буде конкурувати з європейськими компаніями за сировину, і 2025 року потрібно розробити дорожню мапу, за якою буде рухатися галузь.

Шлях тваринництва до євроінтеграції

Основні вимоги, які є в законодавстві ЄС до безпечності та прослідковуваності продукції, враховані в новій редакції закону Про ветеринарну медицину, який вступить у дію з 1 січня 2026 року. Однак стосовно ВРХ вимоги прописані лише для телят, оскільки вимоги щодо благополуччя корів у ЄС ще обговорюються. 

propData.content.image
Олена Жупінас, координаторка проєктів «Асоціації виробників молока» зі співпраці з переробною галуззю

Для такої імплементації законодавства ЄС, що буде адаптована до українських реалій та інтересів вітчизняної економіки, на базі Спілки молочних підприємств України, за участі Асоціації виробників молока, створено Євроінтеграційний комітет, який разом з держаними органами влади напрацьовує дорожню карту впровадження законодавчих змін, пов’язаних з євроінтеграцією молочної галузі. 

Нормативна база, що стосується тваринництва, адаптована на рівні 80%, але основним викликом для України може бути саме імплементація вимог, наприклад, щодо благополуччя ВРХ, і це пов’язано з тим, що Україна та Європа мають різні моделі.

«У Європі превалюють малі ферми, у нас — великі молочно-товарні комплекси, які ми вважаємо перевагою. Між іншим, наші колеги-переробники з Європи поділяють цю думку, однак малі європейські фермери не дуже цим задоволені, адже їм важко конкурувати з такими гравцями ринку. Разом із тим значна частина МТФ України побудована у 70-80-х роках і не відповідає вимогам, які нам буде висувати ЄС, тому ми маємо залучати велику кількість коштів, в тому числі для реконструкції та модернізації», — говорить Олена Жупінас.

propData.content.image
Ганна Лавренюк, генеральна директорка «Асоціації виробників молока»

Наразі в ЄС відбуваються перемовини щодо перегляду екологічних вимог і тамтешні фермери очікують, що новий склад Єврокомісії послабить їх, оскільки сьогодні норми щодо скорочення викидів парникових газів, відновлення пасовищ та луків, використання води є значним тягарем для економіки підприємств.

Обсяги експорту стримувало скорочення надоїв

За 11 місяців 2024 року Україна експортувала 350,6 тис. т молочної продукції (в перерахунку на молоко-сировину), що на 10,4% більше періоду 2023 року. Виручка становила $274,8 млн, що на $36,4 млн більше.

Підвищення цін на біржові товари у світі, зокрема на вершкове масло, та девальвація гривні сприяли тому, що продукти вітчизняного виробництва стали привабливими для покупців на зовнішніх ринках.

propData.content.image
Олена Жупінас, координаторка проєктів «Асоціації виробників молока» зі співпраці з переробною галуззю

В Україні покращилася рентабельність виробництва молочних продуктів. Українські експортери відвантажили сирів, згущеного молока, маслянки, сироватки, морозива та казеїну більше, ніж 2023 року. Однак обсяги експорту стримувало скорочення надоїв в Україні. У третьому – на початку четвертого кварталу 2024 року на внутрішньому ринку існував дефіцит молока-сировини.

«Для нашої молочної продукції відкриваються нові ринки, зважаючи на світові тенденції. Найбільше попит на молочні продукти росте у Східній та Південно-Східній Азії та Африці, і це ті ринки, на які нам варто виходити і бути там конкурентними. Однак доступ до цих ринків прямо залежить від успіхів ЗСУ, адже нам потрібні відкриті та безпечні морські шляхи», — додає Ганна Лавренюк.

У січні – листопаді 2024 року імпорт молочних продуктів до України становив 412,7 тис. т, що на 8,1% більше, ніж попереднього року. Вартість імпорту склала $251,6 млн, що на $16,7 млн більше. Торговельне сальдо за цими товарними групами було позитивним — $23,2 млн.

Для подальшого розвитку галузі необхідні інвестиції

Найперше, аби молочна галузь розвивалася, необхідно сформувати бачення, куди вона має рухатися: потрібно напрацювати ефективну дорожню мапу і переглядати її ледь не щороку, аби вчасно реагувати на зміни ринку, волатильність якого зростає. По-друге, молочному тваринництву потрібні зрозумілі, доступні фінансові інструменти, аби була можливість інвестувати. Крім того, варто залучати кошти на навчання, підвищення обізнаності, підготовку кадрів для ефективного впровадження норм і вимог ЄС.

propData.content.image
Ганна Лавренюк, генеральна директорка «Асоціації виробників молока»

Необхідно напрацювати національний стратегічний план галузі, який є обов’язковим для кожного члена ЄС, якщо вони претендують на те, щоб користуватися європейськими фондами розвитку галузі, чи фінансуванням з блоку загальної аграрної політики або з інших фондів. Серед вимог до розробки такої стратегії галузі — обов’язкове залучення аграрних профільних асоціацій і значна представленість галузі через такі об’єднання. Тому, щоб конкурувати і вибудовувати партнерські відносини з Європою, нам потрібно посилювати цю роботу, об’єднуватися і формувати спільне бачення, в яких рамках буде функціонувати бізнес і галузь загалом.

propData.content.image
Олена Жупінас, координаторка проєктів «Асоціації виробників молока» зі співпраці з переробною галуззю

Якщо говорити про державну підтримку, то, можливо, кращим рішенням було би мати розроблену систему податкових пільг для тих, хто займається тваринництвом, оскільки, з одного боку, держава надає підтримку, а з іншого — підвищуються податки, і це нівелює ті кошти, які були направлені на розвиток.

Сьогодні виробники активно планують інвестиції в молочні господарства. Вже розпочато будівництво низки комплексів і розширення існуючих. Молочарі очікують на відновлення програм державної підтримки та збереження чинних і на появу нових фінансових інструментів, насамперед не кредитних, а саме грантових. Крім того, як і всі українці, виробники молока сподіваються на мир, тоді зможуть більш впевнено планувати виробництво і подальший розвиток підприємств.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua