Ціни ростуть, маржинальність переробки падає: чи вистоїть ринок олійних

11 листопада 2024, 05:48 9583

На ринку олійних культур останнім часом фіксується тенденція до зростання споживання, а обсяги виробництва знижуються. Різниця між цими показниками досягла абсолютного рекорду — 25 млн т.

Аналітики прогнозують, що ринок соняшникової олії цього сезону просяде, оскільки посіви соняшнику постраждали від посухи. Під час Міжнародної конференції «Fat-and-Oil Industry 2024» експерти зазначили, що «серцем» ринку соняшникової олії є Чорноморський регіон — саме звідси йде 75% експорту. Однак цього року очікується скорочення постачань олії з регіону на 18%, оскільки врожай соняшнику скоротився. 

propData.content.image
Христина Яворська, старша аналітикиня ринку олійних культур міжнародного цінового агентства Argus

За даними USDA, виробництво соняшнику в Україні прогнозується на рівні 12,5 млн т, але є ймовірність зниження. За даними Мінагрополітики, станом на 1 листопада в Україні зібрали 9,6 млн т насіння соняшнику. Фермери з південних регіонів звітують, що цього року соняшник має нижчу олійність та вихід зерна.

Заводам невигідно переробляти соняшник

За інформацією «Укроліяпром», в Україні 32 олійних заводи можуть переробляти 18 млн т. Завантаження потужностей минулого року сягало 75-80%. Цього року розраховують на 12,5 млн т соняшнику.

propData.content.image
Степан Капшук, директор асоціації «Укроліяпром»

Цього року посіяли менше соняшнику, але сої висіяли майже 3 млн т. Загалом це унікальний сезон — посіяно багато, зібрано достатньо, але аграрії не продають зерно на переробку. Водночас і переробникам сьогодні невигідно переробляти соняшник, адже ціни на нього наблизились до історичного цінового максимуму. Також ми відмовилися переробляти ріпак, його навіть вже немає: 2 млн т експортували, 400 тис. т переробили, приблизно 600 тис. т залишилося. 

За словами Степана Капшука, в Україні цьогоріч потужності завантажені на 30% менше

Ціни на олію та соняшник ростуть

За останні два місяці ціни на соняшник та соняшникову олію зросли, і ця тенденція продовжується. Попри це маржинальність переробки залишається критично низькою.

Соняшникова олія активно конкурує з ріпаковою та соєвою, і з початку сезону ціни на неї зросли найбільше. Деякі учасники ринку вважають, що ціни на соняшникову олію у портах Європи можуть сягнути $1300/т. 

Українська і російська олія конкурують на ринку

За даними USDA, експорт соняшникової олії з України поточного сезону складе 8,8 млн т, тоді як торік було експортовано 10,7 млн т. Ці цифри і показують зниження постачань олії в Чорноморському регіоні на 18%, але залежно від якості соняшнику цей показник може бути ще нижчим.

Конкуренція між українською та російською соняшниковою олією зберігається, незважаючи на те, що минулого сезону російська продукція пропонувалася на турецькому та індійському ринках з дисконтом.

propData.content.image
Христина Яворська, старша аналітикиня ринку олійних культур міжнародного цінового агентства Argus

На це вплинуло два фактори: з червня 2023 року постійно зберігалося нульове експортне мито на соняшникову олію, інший фактор — логістика, адже ризики постачань з України для деяких ринків зберігалися. Це і дозволяло російській олії отримувати дисконт у межах $5-10/т.

За останні два роки росія наростила експорт соняшникової олії до КНДР, Китаю, Індії та стала основним постачальником цієї продукції. Завдяки дисконту російська олія почала частіше з’являтися і на турецькому ринку. Однак нещодавно експортне мито в росії відновилося, і в листопаді воно складає приблизно $30/т.

Потреба в імпорті олії зменшиться

Цього сезону імпортери соняшникової олії дещо зменшать запити. В ЄС скорочення попиту на соняшникову олію пояснюється відсутністю активного реекспорту з України через румунські порти. USDA прогнозує різке зниження імпорту соняшникової олії до Індії — 1,9 млн т — порівняно з 3,4 млн т минулого сезону. Водночас індійські трейдери не згодні з таким прогнозом і вважають, що імпорт соняшникової олії сягне тих самих 3,4 млн т або навіть 3,9 млн т. Якщо імпорт соняшникової олії буде меншим, то попит зростатиме на соєву олію.

Фактори підтримки та стримування росту цін на соняшникову олію: 

  • зменшений врожай соняшнику і низький експортний потенціал з країн Чорноморського регіону;
  • ризик зменшення врожаю ріпаку в ЄС та Україні, що може впливати на ціни, починаючи з весни, коли стане зрозуміло, як перезимував ріпак;
  • воєнні ризики в Україні;
  • рекордне виробництво сої на глобальному ринку та висока пропозиція соєвої олії;
  • конкуренція між українською та російською олією за ринки збуту;
  • зменшення імпорту серед основних країн-імпортерів.

ЄС потребує ріпаку

Цього сезону Європейський Союз та Україна зібрали менше ріпаку, тож для Європи залишаються можливості імпорту з Австралії та Канади. Сьогодні Україна та Австралія активно експортують ріпак до ЄС.

У сезоні 2025/2026 у Argus прогнозують виробництво ріпаку в Європі на рівні 18,8 млн т, при цьому імпортна потреба буде залишатися на рівні 7-8 млн т.

propData.content.image
Христина Яворська, старша аналітикиня ринку олійних культур міжнародного цінового агентства Argus

Оскільки Україна є основним постачальником ріпаку до ЄС у першій половині сезону, то важливим буде стан посівів і прогнози врожаю ріпаку в Україні. Рівень вологи в ґрунті та стан зими суттєво впливатимуть на прогнози вирощування ріпаку в Україні наступного сезону.

Довгостроковий прогноз: стрімке зростання

Ринок рослинних олій з поточних 660 млн т до 2035-2038 років може зрости до 850 млн т, водночас за найближчі 10 років споживання олій теж зросте на 150 млн т.

propData.content.image
Олексій Тартаківський, аналітик ринку інтернет-проєкту «Аналітичний Батон»

За 10 років Індія, наприклад, має додати у споживанні олійних 10 млн т. Ця країна є нетто-імпортером усіх видів олій. Європа є нетто-експортером ріпакової та соєвої олії, а імпортує соняшникову та пальмову. Останніми роками в Європі прослідковується скорочення імпорту пальмової олії. Споживання олій у ЄС сягає 25-27 млн т.

Ставка на прибуткові культури

В Україні спостерігається тенденція до підвищення посівів під олійними культурами.

propData.content.image
Олексій Тартаківський, аналітик ринку інтернет-проєкту «Аналітичний Батон»

У грудні – січні фермери прийматимуть рішення, що сіяти на наступний сезон, і ставку, найімовірніше, робитимуть на прибутковість. Якщо соняшник зросте в ціні до 27-28 тис. грн/т, а ціна на кукурудзу в січні – лютому підвищиться до $220-230/т, то кукурудза буде більш вигідним варіантом для фермера. Вільні площі у виробників будуть, і вони зможуть переорієнтуватися на вирощування кукурудзи.

На думку Олексія Тартаківського, обсяги виробництва соняшнику наступного сезону зростатимуть з огляду на дохідність самої культури, але водночас варто слідкувати за кукурудзою, адже фермери також можуть дивитися в її бік і зменшити площі, наприклад, під соєю чи ріпаком.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua