Через 10 років ринок праці в Україні скоротиться в півтора раза

26 листопада 2023, 15:15 6955

Населення, яке знаходиться на підконтрольній території України, складає 31 млн (+/- 0,6 млн).

Такі дані наводить Інститут демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птахи НАН України під час форуму «Розвиток попри війну: зерно і переробка».

propData.content.image
Олександр Цимбал, доктор економічних наук, доцент, завідувач відділу дослідження ризиків у сфері зайнятості населення інституту

В Україні велика частина населення, яка старша 60 років. Ця категорія складає 7,8 млн. На противагу, населення до 15 років — 4,9 млн. Якщо говорити про зміну поколінь, то через 10-15 років на ринку праці кількість людей, які пропонуватимуть свої послуги, буде в півтора-два рази меншою.

Також експерт зазначив, що в Україні високий рівень урбанізації — 71%. Кількість жителів сільського населення до лютого 2022 року складала 11 млн, зараз вона скоротилася до 9,7 млн. Загалом сільські території зберегли більше населення, оскільки з початком повномасштабної війни виїжджали здебільшого містяни.

Кількість робочої сили в країні складає 13,7 млн, у сільській місцевості — 4,2 млн, тих хто активно шукає роботу — 1,4 млн. Можливий трудовий резерв, люди, які не шукають роботу за певних причин, складає 1,5 млн.

«Чи є дефіцит робочої сили зараз? Ми не можемо відповісти прямо, бо насправді люди якісь є, резерви також є, але чому люди не знаходять роботу, а роботодавці працівників? Відповідь, очевидно, криється не в кількісних параметрах, а в особливостях територіального розмішення, інфраструктурі та обсягах пропозиції щодо опллати праці. У фізичному вимірі у нас достатньо населення, а ось у кваліфікаційному є питаня, оскільки серед людей, які шукають роботу, досить високий прошарок тих, які не мають формально визначеної кваліфікації», — резюмує науковець.

Олександр Цимбал звертає увагу, що окреме питання щодо працевлаштування людей, які повернулися з війни.

«Не варто чекати від держави, що вона підхопить ветеранів, буде з ними працювати і навчати їх під потреби бізнесу, тут компанії мають брати на себе цю відповідальність», — каже ветеран, блогер, голова ГО «Мрія» Юрій Гудименко.

Він зазначає, що ветерани війни будуть не такими, якими їх уявляє суспільство. В американській армії максимум 20% ветеранів саме бойових дій мають ПТРС чи інші розлади. Зазвичай, якщо людина до війни була нормальною, то такою вона і залишиться. 

propData.content.image
Юрій Гудименко, ветеран, блогер, голова ГО «Мрія»

Нічого неймовірного ми, ветерани, не вимагаємо, окрім елементарних речей. У нас артелерійська війна, мінно-вибухова, це означає, що багато людей повернеться з пораненими кінцівками або без кінцівок узагалі. Потрібні пандуси, редизайн туалетних кімнат тощо. Раджду найняти психолога, який буде допомагати ейчару вирішувати питання колективу.

Ветеран наголошує на важливості перенавчання військових: «Кожного дня мобілізуються все нові й нові люди, відсоток яких буде збільшуватися. Кількість буде такою, що цивільним доведеться адаптуватися до ветеранів, а не навпаки».


Іванна Панасюк, AgroPortal.ua