«Саме цей факт і викликав обурення, що було вміло розіграно у політичному контексті. Напередодні виборів у Польщі деякі політичні сили почали загравати з сільгоспвиробниками, їм було дуже зручно звинуватити зерно українського походження у падінні цін. У першій половині сезону, коли ціни на зернові були майже вдвічі вищі, зокрема ріпак коштував у 1,5 раза більше, польські виробники не були схильні до реалізації власної продукції», — пояснює Богдан Костецький.
Зараз, коли біржові ціни у світі суттєво скоригувались униз, у цьому звинуватили українських постачальників, хоча українське зерно ввозилося тому, що було конкурентоспроможним. Польським виробникам комбікормів і, далі за ланцюжком, виробникам м’яса, молока було вигідніше купувати українське зерно.
«Я впевнений, що ніхто не утримував польських виробників зерна від продажів власної продукції, оскільки така ситуація була б абсурдною. Усе відбувалося за законами ринку: спрацьовувала краща ціна», — додав Богдан Костецький.
Він нагадав, що польський зерновий ринок невеликий — лише 4-5 млн т кукурудзи на рік, тоді як в Україні у 2021 році отримали рекордні понад 40 млн т цієї культури.
«Ми надвеликі для цього ринку, і без традиційних ринків збуту, як-то Північна Африка, Близький Схід, Азія, неспроможні реалізовувати такі великі обсяги зерна. Нам потрібен попит з боку глибоководних портів. Без глибокої води і повноцінного функціонування зернового коридору Україна не зможе виробляти обсяги, наближені навіть до минулорічних».