Закупівельна ціна на часник сьогодні в Україні становить 1,5-1,8 $/кг, але не завжди спостерігалися такі високі ціни. Ринок Китаю один раз на 4 роки обвалює їх, і деякі українські фермери потерпають від таких дій і залишають бізнес.
Цінова політика на часник залежить від світових цін. Головними країнами вирощування цієї культури є Китай, Мексика, Іспанія, США, Єгипет, Пакистан, а також частково Узбекистан і Казахстан. Але головний гравець — Китай. І від нього залежала ціна на часник декілька останніх років.
Ідентично, як був неврожай цибулі минулого року, так сталося з урожаєм цього сезону з часником. Але ніхто не може прогнозувати ціну на часник наступного року. Тільки міжнародна ціна світового ринку. Тому не можна гарантувати, що на часнику ви заробите мільйон.
Аграрії, як правило, залишають бізнес з двох причин:
Не кожен агроном може вирощувати часник, це складна культура. Його не можна порівнювати ні з зерновими, ні з овочевими. Часник не може замінити ту чи іншу агрокультуру. Для його вирощування потрібно задіяти багато людського ресурсу, це обов’язкова складова.
І неважливо, яка країна вирощування, людський ресурс потрібен на декількох етапах. Звісно, можна застосовувати техніку, але без досвіду в агрономічних питаннях підприємство може стикнутися з різноманітними проблемами. Особисто знаю підприємство, яке використовує техніку близько на $2,5 млн, так і не навчившись вирощувати часник. Нині продають техніку.
Саме український часник за часткою сухих речовин та смаковими якостями переважає іноземний.
Спеціалістів, які дійсно знають, як вирощувати часник від посадкового матеріалу і до копання, дуже мало. Але є багато компаній, які заявляють про свій професіоналізм, не досягши успіхів у власних господарствах. У деяких із них навіть господарств немає, весь бізнес просто в інтернеті.
«Інтернет-спеціалістів», як виявилось, дуже багато, а от справжніх фахівців сьогодні в Україні можна перелічити поіменно. Я хочу назвати їхні імена для всіх, хто зацікавлений в успіху свого часникового бізнесу. Наразі ми маємо найкращих спеціалістів-агрономів, включаючи Івана Захаренка, Юрія Констянтинова та Віталія Констянтинова, Зиновія Сича, Людмилу Попову. Це ті фахівці, які присвятили себе аналітиці та вирощуванню цього продукту.
До речі, Іван Захаренко виїхав з окупації та продовжує свою справу, працює в інших регіонах України, веде декілька господарств.
Хочу відразу порадити фермерам, які планують вирощувати часник, поїхати на поле і подивитися, як вирощує часник саме той виробник, який хоче продати вам посадковий матеріал.
Важлива ремарка: сьогодні для вирощування в Україні найкращими є районовані національні вітчизняні сорти.
На сьогодні є 12 сортів часнику, зареєстрованих на території України, але лідером за якістю є запорізький озимий сорт Любаша. Він найстійкіший — витримує різні температури та зміни клімату.
Озимі сорти всі є однорядними. А дворядні — це ранні, ярі сорти.
Господині сприймають український часник як високоякісний продукт, переробні підприємства надають перевагу саме вітчизняному часнику. Але цінова політика переважає у китайського продукту. Завжди буде присутній часник із різних країн, ми не можемо констатувати факт, що український може замінити імпортний.
На сьогодні площі під часником складають 500 га. Вирощують у Дніпропетровській, Черкаській, Київській, Вінницькій, Одеській областях, на Волині та Закарпатті.
Головними країнами імпорту до України в сезоні-2023 стали:
На китайський часник зараз ціна знижується приблизно на $200-300 за тонну.
Скажу відверто, що однозубку вирощують здебільшого в Україні. У Європі застосовують метод in vitro. Також вирощування на дворічний цикл повітряної бульбочки — практика, притаманна Україні.
Асоціація запустила спеціальний сайт-біржу з продажу часнику та посадкового матеріалу, але з початком війни і окупації роботу припинили, та ми обов’язково її поновимо. Всіх охочих фермерів запрошуємо до співпраці на різних індивідуальних умовах. Готові обговорювати та працювати разом. І головна теза: часниківництво — це не золотовидобування, як усі чують, а кропітка та важка праця з багатьма секретами у вирощуванні.
Юліанна Мусса, президент Асоціації виробників часнику України, представник нідерландської компанії з вирощування часнику та цибулі Gourmet.
Думка автора може не збігатися з думкою редакції. Відповідальність за цитати, факти і цифри, наведені в тексті, несе автор.