Сироварня як магніт для відвідувачів. На Житомирщині розвивають екотуризм

13 січня 2024, 06:00 5739

Для виробництва сирів у «Браталівській сироварні» на Житомирщині використовують коров’яче молоко від місцевих фермерів, яке приймають за ціною в 1,5 раза вищою, ніж молокопереробні заводи.

Ідея створення сироварні зародилася ще в 2021 році як частина проєкту «Екотуризм на селі». Осередок туристичного напряму планували розвивати на території колишньої школи. На початку XX століття ця будівля була резиденцією родини Терещенків. 

Сергій Іванкевич, власник крафтового виробництва «Браталівська сироварня»

Сироварня почала свою роботу з травня 2023 року і ще знаходиться в стані модернізації та розвитку. Виробництво натуральних витриманих крафтових сирів — магніт для туристів та приклад розвитку українського села!

Виробництво він будував з нуля, залучивши спеціалістів із досвідом сироваріння. 

«Виготовляємо напівтверді та тверді сири, які мають термін визрівання від 3 до 6 місяців. Також готуємо свіжі мʼякі сири типу моцарела, буррата, страчателла, халумі та рікота. На кожен продукт є свій покупець, і, як правило, замовлення включає набір як твердих, так і м’яких сирів», — продовжує виробник.

На сироварні робота є щодня, тож поряд із власником працюють наймані люди з його селища та сусідніх сіл.

Сьогодні бажаючі скуштувати продукцію «Браталівської сироварні» можуть здійснити замовлення через Instagram та Facebook. Зустріти її також можна на ярмарках. У 2023 році сировари відвідали таких три — два у Львові та один у Буковелі. 

«До сироварні у мене була невеличка любительська пасіка на 6 вуликів. У 2023 році я збільшив її до 50 вуликів, щоб забезпечити наших покупців сиру ще й поліським медом. Спеціально для цього закінчив навчальний курс «Пасічника» на кафедрі НУБіП. Щоб з усім цим справитися, формую команду, яка допомагає та підтримує мене», — розповідає Сергій Іванкевич.

За словами власника сироварні, щойно він побачить, що всі процеси налагоджені, й робота триває без його втручання — продовжить займатися проєктом «Екотуризм на селі»: будинки для відпочинку, майстер-класи, програми активного відпочинку тощо. Це планується в найближчому майбутньому.

Робота під час війни вносить свої корективи в життя кожного і, відповідно, в розвиток бізнесу — блекаути, працівники, логістика і, звичайно, моральний стан.

«Ми працюємо на електриці, тому будь-які проблеми з енергосистемою напряму відображаються на нашій роботі. Хлопці з села пішли захищати країну, тому не вистачає робочих рук. Ну і, звичайно, моральний стан — усі ми в постійному стресі, з яким маємо справлятися і не опускати рук», — підсумував Сергій Іванкевич.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua