Соя потребує опадів. Озвучені агротехнологічні стратегії порятунку

30 липня 2024, 05:58 5606

Проблеми з посівами сої розпочалися ще навесні: заморозки і похолодання призвели до нерівномірних сходів і слабкого розвитку рослин. Нестабільні погодні умови та бур'яни погіршили ситуацію, зменшивши кількість продуктивних сходів. Відсутність стабільних опадів наприкінці червня та в липні негативно вплинула на розвиток сої в цілому та на формування цвіту.

Агроконсультант Асоціації «Дунайська Соя» Микола Биков розповів AgroPortal.ua, що, проаналізувавши агрометеорологічні умови цього року та порівнявши з минулорічними, можна визначити вплив погоди на врожайність сої та коригувати агротехнологічні стратегії.

Перша декада червня була сприятливою для розвитку сої. Температури не перевищували багаторічні показники, опади були достатніми (25-70 мм), але нерівномірними. Наприклад, у Тернопільській області ближче до норми, ніж зазвичай, а на Херсонщині їх бракувало — до 10 мм.

Друга декада червня: температура почала підвищуватись, середня сума ефективних температур зросла на 100°С, опади були на рівні багаторічних, у метровому шарі ґрунту спостерігалось до 60 мм вологи.

Третя декада червня: температура в Україні зросла на 1-5°С порівняно з багаторічними показниками, збільшилась кількість днів із температурами понад +32°С і +35°С. Опадів було недостатньо, лише в Івано-Франківській області випало понад 30 мм, в інших регіонах — менше 10 мм.

Сума опадів за третю декаду червня 2024 року по території України, мм

Перша декада липня: температура досягала +41°C на Миколаївщині, опади були нерівномірними на заході України (41-90 мм), в інших областях — до 5 мм і непродуктивні. Сума ефективних температур зросла на 200 одиниць порівняно з середніми багаторічними показниками (1991-2020 рр.), що свідчить про високий температурний стрес. Продуктивна волога в метровому шарі ґрунту знизилась до рівня менше 100 мм, що негативно впливає на розвиток ярих культур, особливо пізніх, таких як соя.

Кількість опадів за першу декаду липня 2024 року по території України, мм

Друга декада липня: нерівномірні опади відмічалися на заході та півночі. Вони сягали 20 мм, що дуже мало, в інших областях опадів не було зовсім.

propData.content.image
Микола Биков, агроконсультант Асоціації «Дунайська Соя»

Інтенсивне підняття температури, відсутність опадів призвели до пересихання, що негативно вплинуло на ріст і розвиток пізніх культур. У південних, центральних, східних областях у більшості культур спостерігається передчасне підсихання листків нижнього ярусу та скручування листків верхнього ярусу, слабке формування репродуктивних органів. Також спостерігається передчасне пожовтіння листя, засихання та обсипання квіток та зав’язі на сої від повітряної посухи.

За словами науковця, якщо подальший прогноз буде негативним і не буде достатньо опадів (20-30 мм), це призведе до абортування зав'язі та зниження урожайності. Для відновлення врожайності у серпні — вересні потрібні значні опади і помірні температури. Прогнозована врожайність сої може знизитися на 20% порівняно з 2023 роком. 

Рекомендації з адаптації вирощування сої до кліматичних змін

Микола Биков розповів, що спільно з резидентами «Дискусійного Соєвого Клубу» були розроблені рекомендації з вирощування сої.

  • Висівати якісний оригінальний не-ГМ посівний матеріал. 
  • Обирати сорти з високою посухостійкістю. 
  • Визначати строки сівби відповідно до регіональних особливостей.
  • Контролювати щільність ґрунтів та впроваджувати методи їх розущільнення. 
  • Зменшувати густоту висіву сої до 300–400 тис. насінин/га.
  • Удосконалювати культуру землеробства (оперативне якісне виконання робіт, аналіз ґрунту, точне землеробство). 
  • Застосовувати препарати для зменшення стресу: амінокислоти, мікроелементи, біологічні препарати. 
  • Збільшувати ширину міжряддя до 30–45 см. 
  • Знижувати використання пестицидів, вносити на поля нові біологічні препарати. 
  • Проводити заходи з контролю хвороб сої. 
  • Застосовувати рідкі добрива для зменшення втрати вологи та поліпшення їхньої ефективності. 
  • Мінімізація обробітку ґрунту, створення мульчувального шару рослинних решток.

Світлана Яценко, AgroPortal.ua