Багато посіяли, але не всі зберуть. Чи зможуть аграрії заробити на сої

28 червня 2024, 05:49 16795

За результатами посівної цього року під соєю знаходиться 2,032 млн га, і це новий рекорд для України. Порівняно з минулим роком збільшення відбулося на 200 тис. га. Соя стала однією з культур-лідерів завдяки своїй маржинальній привабливості та цікавим ринковим пропозиціям з боку ЄС.


Проте експерти, які зібралися на чергове засідання «Дискусійного Соєвого Клубу», обережні в прогнозах щодо урожайності та зазначають, що, незважаючи на зростання площ, не варто очікувати значного збільшення урожаю.

Деякі фермери ідуть у сою за грошима, але це не завжди працює

За словами консультанта з агротехнології Асоціації «Дунайська соя» Миколи Бикова, для сільгоспвиробників різко переходити з однієї культури на іншу або ж вводити нову культуру в сівозміну занадто ризиковано. Для цього потрібні певні передумови: ґрунтово-кліматичні умови, знання технології та досвід у вирощуванні культури, відповідна техніка.

propData.content.image
Микола Биков, консультант з агротехнології Асоціації «Дунайська соя»

Деякі фермери ідуть у цю культуру за грошима, але це не завжди працює. Так, соя показує рентабельність і три роки поспіль дає високу врожайність. Але є ще низка факторів, які потрібно враховувати.

За спостереженнями керівника відділу агросервісу ГК «Агро Експерт» Олега Загороднього, частка зростання посівних площ під соєю вища в невеликих господарствах, які не досить добре технічно та агрономічно підготовані до неї. Але аграрії на це йдуть, оскільки соя вважається культурою з нижчою собівартістю, ніж кукурудза, і має легшу логістику.

До того ж, за словами експертів, на ринку погіршилася якість насіннєвого матеріалу, та й за режиму економії не всі аграрії готові платити за якісне насіння. 

Для сезону характерна неоднорідність посівів та різнофазовість рослин 

Компанія «Західний Буг» збільшила цього року площу під соєю на 2,5 тис. га і загалом під нею має 21 тис. га, з яких 3 тис. га — насіннєві посіви. У компанії відзначають, що таке розширення площ зумовлене суто сівозміною.

«Цього року багато посіяли сої за технологією Strip-till і на даний момент бачимо, що це було правильне рішення. За однакової норми висіву польова схожість на Strip-till становить 95-97%, на класичній — 88-90%», — розповідає агроном-аналітик компанії «Західний Буг» Дмитро Кисельов.

Серед основних моментів цього сезону він виокремлює, що квітень був відносно теплим, але водночас і сухим: опадів випало в межах 0-10 мм. Погода дозволила посіяти сою в оптимальні терміни, найраніше розпочали у Чернівецькій області — 25 квітня.

propData.content.image
Дмитро Кисельов, агроном-аналітик компанії «Західний Буг»

Проблема цього року — посуха, через яку багато хто має випадки неоднорідності посівів та різнофазовість рослин. Також через м’які зими на Івано-Франківщині та Львівщині наші клієнти мають доволі сильні ушкодження посівів. У деяких господарствах спостерігаємо прояв вірусу зморшкуватої мозаїки на першому трилиснику.

Олег Загородній додає, що різнофазовість посівів створює проблеми з внесенням ЗЗР, тобто такі посіви складно захищати. А в червні мали період великих опадів, після яких варто очікувати активного розвитку хвороб на сої. Режим економії в багатьох господарствах може звести нанівець збільшення посівних площ, оскільки економія на ЗЗР є однією з ключових.

propData.content.image
Олег Загородній, керівник відділу агросервісу ГК «Агро Експерт»

На сьогодні загальний фітосанітарний стан полів такий: ідеальних і чистих площ досить небагато. Тому я би не очікував значного зростання валу, адже сої посіяли багато, але чи зуміють зібрати — питання залишається відкритим.

Ще однією проблемою, на яку звертає увагу експерт, є павутинний кліщ, який вже відчутно завдав удару посівам сої в південних регіонах. 

«Ще не настала активна фаза розвитку павутинного кліща, але проблема в тому, що на ринку вже немає акарицидів. І якщо погодні умови сприятимуть розвитку шкідника, то посіви просто не буде чим захищати», — зауважує Олег Загородній. 

Кліматичні зміни призведуть до зміщення періоду посівів

Експерти не відкидають, що через кліматичні зміни, коли температура в квітні має тенденцію до зростання, в окремих регіонах незабаром квітень стане сприятливим місяцем для посіву сої. 

«Травень в Україні теж стає дуже теплим, і це позитивний фактор. Але водночас недостатньо опадів. Клімат кардинально змінюється, і до цього потрібно готуватися та адаптуватися до змін», — пояснює Микола Биков.

За словами Олега Загороднього, цього року в деяких регіонах у квітні були проблеми з опадами, проте не скрізь. На Київщині, Вінниччині, Черкащині, Житомирщині отримали 80 мм і більше, що сприяло ефективному накопиченню продуктивної вологи. На деяких полях ця цифра сягала понад 200 мм. 

«Проте травень для багатьох регіонів видався сухим, і якщо говорити про центральний регіон, якраз постає питання щодо термінів сівби. Адже хто посіяв у третій декаді квітня і на початку травня — отримали більш якісні та рівномірні сходи порівняно з тими, хто відтягнув посів, очікуючи вищих температур», — підсумував Олег Загородній.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua