Напрацювання для порятунку українських ґрунтів. Рішення, які пропонує держава та впроваджує бізнес

15 січня 2025, 06:40 158

Деградація ґрунтів — це виклик глобального масштабу, який став ще гострішим для України в умовах війни. Ґрунти, що вже зазнали значної втрати родючості через зміну клімату, надмірну розораність та втрату гумусу, тепер страждають від руйнівного впливу воєнних дій.

Забруднення важкими металами та нафтопродуктами, втрата верхнього шару через вибухи, мінування — лише частина наслідків, які загрожують продовольчій безпеці країни та світу в майбутньому.

В Україні створена платформа BTU Soil Health, яка об’єднує зусилля для позитивних змін у сільськогосподарському землекористуванні. Її місія — зупинити деградацію ґрунтів, відновити родючість українських земель і створити синергію бізнесу, науки, освіти й державних інституцій задля сталого майбутнього. Про напрацьовані рішення та дієві кейси говорили на конференції «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості», яка пройшла в Україні вже вп'яте.

Воєнні виклики: замінування земель

Війна завдала руйнівного впливу українським землям, зокрема через масштабне замінування. Координаторка проєктів пріоритизації в протимінній діяльності Міністерства економіки України Олена Паренюк зазначила, що, імовірно, замінованою залишається площа близько 138 тис. км². Вона розповіла, як саме відомство працює над цією проблемою.

Ключові досягнення та ініціативи міністерства
  • Відновлення земель. Протягом минулого року до сільськогосподарського використання повернули 35 тис. км². Водночас ще 23 тис. км² зазнали критичного впливу війни та потребують особливої уваги для відновлення.
  • Підтримка аграріїв. Запроваджено систему 100% компенсації за послуги розмінування.
  • Інноваційний підхід. В Україні діє 69 сертифікованих приватних операторів з розмінування — унікальна для світу практика.
  • Програма пріоритизації. Міністерство розробило механізм, який визначає, які території слід розміновувати насамперед.


«Використовуючи штучний інтелект та супутникові знімки, ми будемо надавати рекомендації аграріям щодо того, як краще використовувати очищену землю», — зазначає Олена Паренюк.

Сучасні підходи до проблеми відновлення ґрунтів

Агрохолдинг МХП входить до трійки найбільших в Україні та використовує наукові рішення для ефективного управління своїми ресурсами. За словами радника голови правління з наукових питань, академіка НААН України Сергія Мельничука, сьогодні холдинг має понад 350 тис. га землі в довгостроковій оренді.

Ключовий акцент бізнес робить на ефективності та дбайливому землекористуванні, адже будь-яке порушення вже завтра вплине на врожайність. Для цього були відкриті інноваційні R&D (дослідження та розвиток) центри, які займаються вивченням агротехнічних технологій (внесення добрив, обробіток ґрунту, захист рослин), а також їхньою адаптацією до специфіки регіонів.

Також холдинг займається розробками у сфері енергоефективності:

  • Отримання зеленої енергії з біогазу з використанням органічних відходів тваринництва та рослинництва.
  • Побічні продукти (вуглекислий газ, сірководень, дигестат) переробляються на органічні добрива.
  • Зменшення використання мінеральних добрив як для власних потреб, так і для підтримки фермерів сусідніх господарств.

Компанія Kernel ставить за мету монетизувати зниження викидів парникових газів, використовуючи інноваційні підходи. Сьогодні в Україні на агросектор припадає 13% загальних викидів, що ставить його на друге місце після енергетики.

Керівниця напряму сталого розвитку компанії Kernel Марта Трофімова розповіла про сновні напрями кліматичного корпоративного управління:

  • Наукова аргументація.
  • Моделювання сценаріїв та аналіз ризиків.
  • Міжнародне екологічне та кліматичне право.
  • Відповідність міжнародним стандартам і законодавству.
  • Залучення коштів для впровадження кліматичних інновацій.

У листопаді 2024 року Kernel вперше брав участь у Конференції ООН з питань зміни клімату COP29 у Баку. Мета — продемонструвати інноваційність і сталість українського агросектору, зламати стереотипи про Україну та визначити її роль у глобальній кліматичній політиці.


«Не варто забувати й про окремий особливий фокус — протидія росії на міжнародних платформах. Kernel формує новий рівень кліматичної відповідальності для аграрного бізнесу, зміцнюючи позиції України як інноваційного та сталого гравця у світі», — зазначає Марта Трофімова.

Біопрепарати як інструмент для секвестрації вуглецю

Парникові гази — драйвери змін клімату, серед яких вуглекислий газ має найбільший внесок у глобальне потепління. Завдання — перетворити цей газ на органічну речовину для покращення стану ґрунтів.

«Ми не можемо просто провітрити нашу планету, наче душну кімнату, і опції переїзду ми теж не розглядаємо, тому варто впроваджувати складніші рішення», — пояснює фізіологиня рослин групи компаній BTU  Ярослава Бухонська.

Органічна речовина ґрунту розподіляється на три фракції:

  • Лабільний вуглець. Має найменший час перебування в ґрунті (до 3 років) і є джерелом живлення для ґрунтових мікроорганізмів.
  • Стабільний вуглець. Складається зі стійких до розкладання речовин, перебуває в ґрунті 10-15 років.
  • Інертний вуглець. Найбільш стійка фракція, залишається в ґрунті протягом сотень і тисяч років і має значний вплив на родючість.

Іноді для спрощення виділяють всього дві категорії — лабільний та стабільний вуглець.

Виклик для агробізнесу — уникнути втрати фракції лабільного вуглецю через її взаємодію з киснем та мікроорганізмами і не допустити руйнування стабільного пулу ґрунтового вуглецю. Рішення у цьому випадку — ізолювати органічну речовину ґрунту від доступу кисню та активності мікроорганізмів у ґрунтових мікроагрегатах, а також сприяти накопиченню лабільного вуглецю шляхом ефективного розкладання рослинних решток. Компанія Kernel уже застосовує ці підходи у співпраці з BTU, використовуючи біопрепарати, які допомагають утримувати вуглець у ґрунті та підвищують ефективність використання лабільного вуглецю.

Секвестрація вуглецю — це не лише екологічна, а й економічна вигода. Використання біопрепаратів у цьому процесі дозволяє зберігати родючість ґрунтів і зменшувати вуглецевий слід аграрного сектору, водночас формуючи сталий розвиток для майбутніх поколінь. Окрім цього, існує можливість монетизації секвестрації атмосферного вуглецю у вигляді вуглецевих сертифікатів.

У 2022 році BTU розробив план роботи з мілітарно пошкодженими ґрунтами, який включає підготовку ділянки до відновлення, аналіз фактичного стану ділянки, відновлення порушеного ґрунту. 

«Різноманітність мілітарних чинників спричиняє відповідну різноманітність змін у ґрунтах. Кожен вибух — це нова історія, яку потрібно досліджувати окремо. Водночас наші дослідження все ж дозволяють вказати на певні вектори», — зазначила виконавча директорка BTU Institute of Biotechnology, д. с.-г. н. Світлана Корсун.

На основі досліджень 2022-2024 років компанія зробила такі висновки:

  • Зміни властивостей ґрунтового покриву залежать від різновиду впливу, якого зазнала ділянка. 
  • Після вибуху і стихійного загортання вирви — кількість рухомих фосфатів і калію, а подекуди гумусу, має тенденцію до зростання; за вмістом важких металів значної різниці з нативними ґрунтами не виявлено; змінюються біологічні характеристики ґрунту.
  • На ділянках з горілою технікою зростає лужність ґрунту, різко зменшився вміст доступних фосфатів, а кількість рухомих важких металів зросла у десятки і сотні разів, різко знижується біогенність і активність трансформації органічної речовини.