На шляху до рівномірних сходів. Досвід господарства

08 червня 2022, 06:03 1086

Війна вплинула на хід посівної. Є значні пороблеми з паливом, логістикою, доставкою замовленої продукції, але господарство «АгроОрг» (Рівненська область) увійшло в такий складний період максимально підготовленим. Також допомогла програма державної підтримки аграріїв, фінансування під 0%.

В обробітку господарства загалом близько 2 000 га. 


propData.content.image
Артем Гаврилюк, головний агроном «АгроОрг»

«Готуватися до посівної ми почали ще з осені. Майже все необхідне було закуплено ще в міжсезоння: основний об’єм палива, насіння, добрива тощо. Попередній врожай ми продали ще до війни, тож в принципі не мали великих проблем із цим. Техніку  також законтрактували ще взимку, а отримували вже під час війни. Але все встигли, запустили та сіяли вчасно».

Сівозміну в господарстві особливо не міняли. По-перше, відсоток зернових вже складав адекватну частину від усіх посівів з осені, а по-друге, велика частина насіння була закуплена ще до Нового року. З урахуванням цін, можливостей транспортування і збуту продукції цього року було вирішено засіяти 600 га сої, 350 га соняшнику, 300 га кукурудзи та відповідно 500 га озимих зернових і 300 га озимого ріпаку. Цього сезону багато хто зменшив посіви кукурудзи, тож господарство все ж таки вирішило залишити невелику частку цієї культури. 

В основному тут сірі лісові ґрунти та частково слабкіші дерново-підзолисті в невеликій кількості. Та внесення кальцію не тільки стабілізує кислотно-лужну рівновагу, а й покращує структуру ґрунту та є одним із елементів будови стінок клітин рослини.

В господарстві працює техніка різних брендів, бувають різні моменти з технікою, та головне, за словами представника господарства, щоб компанія адекватно та оперативно реагувала на питання, що виникають, та вирішувала їх.

Серед техніки BEDNAR в господарстві працює передпосівний компактор SWIFTER SO6000F та глибокорозпушувач TERRALAND TN3000M5R. А цього року техпарк підсилила універсальна сівалка OMEGA OO6000FL, яку поставив офіційний дилер «Компанія ЛАН».

Для основного обробітку ґрунту використовують як оранку, так і глибоке розпушування. Приблизно у співвідношенні 50/50 залежно від посівної культури, розміщення поля та попередника. Перед зерновими культурами після соняшнику та ріпаку в основному практикують обробіток тільки важкою дисковою бороною. Є певний посів також з оранкою, але наразі різниця не спостерігається. Під ріпак ґрунт готували в основному мульчуванням та глибоким розпушуванням. Для отримання гарної структури ґрунту необхідна систематична робота глибокорозпушувачем. При переході на безвідвальну технологію ґрунт ще ущільнений попередньою роботою плуга, тож необхідний певний час для формування правильної структури ґрунту та насичення його гуміновими кислотами в результаті розкладання зароблених пожнивних решток. Триметровий TERRALAND з долотами Active-Mix працює на достатньо великій швидкості з трактором John Deere та дуже добре розпушує і перемішує ґрунт. Зазвичай агрегат працює в господарстві на глибину 35 см. Використання глибокорозпушувача насамперед вирішує питання ущільнення ґрунту та водної аерації, а також він є більш продуктивним та економічно ефективнішим порівняно з плугом. 

Також у господарстві працює сівалка точного висіву Kinze, основна задача якої — посів кукурудзи. За словами агронома, сівалка добре виконує свою задачу, але потребує чітко вирівняного поля. Тому в тандемі з нею працює передпосівний компактор SWIFTER. 

Використання ж універсальної сівалки OMEGA вимагає менших затрат на підготовку ґрунту, а також менше проходів техніки, а відповідно менше ущільнення ґрунту і втрату вологи. Наприклад, для посіву як соняшнику, так і сої після кукурудзи практикують тільки основний обробіток глибокорозпушувачем TERRALAND, весною закрили вологу і далі — висів сівалкою OMEGA. Завдяки дисковій секції та прикочуючим коткам сівалка за один прохід готує ґрунт і виконує посів. Крім цього, завдяки двосекційному бункеру під надлишковим тиском відбувається одночасне внесення добрив з чіткою нормою внесення. Конструкція агрегату дозволяє вносити добрива як у рядок із насінням чи в міжряддя, так і одночасно і в рядок, і в міжряддя. OMEGA працює з трактором John Deere потужністю 310-330 к.с. зі швидкістю 12-14 км/год.

Господарство обирає насіння сої канадської та чеської селекції та сіє з нормою 600 тис./га. Соняшник сіяли з нормою 50 тис./га. Наразі при поверхневій оцінці сходів вже спостерігається мінімум 40 тис./га. За словами агронома, холодна погода також негативно впливає на зростання соняшнику. Калібрування сівалки OMEGA відбувається просто і зручно. Трубопровід знаходиться позаду сівалки і має безпроблемний і безпечний доступ. Також сівалка має дуже зручний доступ до самих бункерів, що відзначають оператори техніки.

Артем Гаврилюк, головний агроном «АгроОрг»

«Головне, що сівалка забезпечує рівномірні дружні сходи. Розкладка в неї хороша. Бачите, всі рослинки в однаковій фазі росту. Раніше ми використовували сівалку іншого виробника, то як вже не вирівнювали поле, соя сходила в три черги. А це проблема. Кожний підгін — це так чи інакше підвищення вологи врожаю при збиранні».

Висівні сошники сівалки кріпляться на паралелограмі, що забезпечує чітке копіювання рельєфу поля та закладає насіння на однаковій глибині. Також рівномірному закладанню насіння сприяє передній шинний коток Frontpack, що ідеально вирівнює ґрунт та стабілізує агрегат.

Артем Гаврилюк, головний агроном «АгроОрг»

«Мені дуже подобаються ці передні колеса. Вони працюють відмінно і по оранці, і по дисковці, і по стерні кукурудзи. Ці шини на стерні кукурудзи працюють як третій ряд дисків, добре тиснуть і прямо витягають за собою рештки».

Обирали сівалку серед декількох виробників. Зупинилися на сівалці OMEGA з урахування таких причин, як наявність та позитивний досвід роботи з технікою BEDNAR. Крім цього, в господарстві мали досвід роботи з сівалкою іншого виробника, яка також сподобалася. Але був нюанс: після заднього прикочуючого шинного котка залишалися бугорки між колесами. Завдяки цьому відбувалася нерівномірність сходів і відповідні подальші втрати. В сівалках OMEGA ця проблема виключена, оскільки агрегат оснащений спеціальними гумовими вирівнювачами борозн, що утворюються між колесами. Тобто поверхня ґрунту ідеально рівна і ущільнена перед проходом сошників. Крім того, самі колеса на ущільнюючому котку розташовані офсетно, що, по-перше, добре вирівнює ґрунт перед висівними сошниками, а по-друге, підвищує прохідність сівалки, виключає можливість забивання та зменшує опір і відповідно навантаження на трактор.

Артем Гаврилюк, головний агроном «АгроОрг»

«Загалом закриття вологи у нас виконують три агрегати — культиватор, а також зубова та ротаційна борони. Хоча цього року нам довелося на одному полі сівалкою OMEGA закривати вологу дисками з піднятими сошниками, а потім через певний час, коли ґрунт підсушило, вона ж і сіяла. Це, звичайно, неправильно, сівалка для цього не призначена, але допомогла нам виконати цю задачу».

Сівалка OMEGA оснащена дисковою секцією, що має Х-подібне розміщення. Завдяки цьому рішенню агрегат чітко слідує за трактором, та немає бічного зсуву сівалки. Також агрегат оснащений агресивними А-дисками, що мають високий ефект різання та перемішування. При цьому диски кріпляться по два на одній стійці. Завдяки даній системі кріплення Twin-Disc агрегат має хорошу пропускну здатність навіть у складних умовах, тобто рослинні рештки легко проходять через дискову секцію і не забивають її.

Підсумовуючи, треба зазначити, що в усіх питаннях у господарстві ключову роль відіграють економічні аргументи, які впливають на прийняття відповідного рішення. Таким чином, в «АгроОрг» виконують всі можливі операції з осені, закуповують продукцію завчасно за кращими цінами, готують техніку та контрактують нову теж завчасно, оптимізують технологію вирощування з урахуванням енергозатрат та фінансового ефекту від вкладення грошей тощо.


AgroPortal.ua за матеріалами BEDNAR