«Розумні» культиватори: як провести міжрядний обробіток швидко, ефективно, економно

04 червня 2024, 06:43 659

Сучасні «розумні» культиватори для міжрядного обробітку ґрунту є гідним доповненням технології догляду за посівами, яка ще донедавна включала лише використання хімії. Для сільгоспвиробників це справжні рятівники, адже дають змогу максимально ефективно знищити бур’яни у посівах, при цьому мінімізувати пошкодження культурних рослин. Але на цьому переваги використання міжрядних культиваторів не закінчуються.

Свого часу стрімкий розвиток хімічної промисловості звів практично нанівець доцільність використання культиваторів для міжрядного обробітку. Адже обробіток полів гербіцидами значно спрощував догляд за посівами і підвищував урожайність вирощуваних культур. Наразі рівень популярності хімічних препаратів знижується і в суспільстві, і серед фермерів. Крім того, в світі, а особливо у країнах Європейського Cоюзу, з року в рік екологічні норми використання пестицидів стають усе жорсткішими. Особливо гостро стоїть питання використання гербіцидів у господарствах, які займаються овочівництвом або органічним землеробством. 

Уже зараз в ЄС заборонено використання препаратів на основі атразину, хлорпірифосу, бенсултапу, тріасульфурону, диквату. З 2019 року в Австрії заборонено використання препаратів на основі гліфосату. З огляду на тісну взаємодію нашого агросектору з європейським, обмеження або ж повна заборона цих препаратів в Україні — лише питання часу. 

Також слід врахувати вимоги законодавства Європейського Союзу стосовно скорочення використання пестицидів. Уже сьогодні згідно програми Green Deal (Європейський зелений курс — програма дій, в центрі якої — план переходу до кліматично нейтральної Європи до 2050 року) європейським фермерам до 2030 року слід скоротити загальне використання пестицидів на 50%, а мінеральних добрив на 20%, хімічних антимікробних препаратів для тваринництва на 50% та переведення 25% земель на органічне землеробство.

Механічна боротьба з бур’янами — рішення не нове для вітчизняних аграріїв. Через високу трудомісткість і до недавнього часу малу ефективність, механічна боротьба з бур’янами була досить сумнівним і непоширеним агроприйомом серед аграріїв. Проте часи змінюються, і на заміну стареньким КРН приходять сучасні агрегати, які мають широкий набір робочих органів та можливість їхнього автоматичного ведення у міжрядді. 

Наразі це не є вузькоспеціалізованими машинами, які працюють лише у посівах буряків, соняшнику чи кукурудзи. Сьогодні їхні можливості дають змогу без проблем механічно боротися з бур’янами у посівах овочів, технічних чи навіть зернових культур. 

Знищуємо не лише бур’яни 

Зазвичай прийнято вважати, що основною метою міжрядної культивації є контроль бур’янів у посівах, але паралельно з цим відбувається ще низка фізичних процесів, які сприяють руйнуванню ґрунтової кірки, створенню дрібнозернистого, насиченого повітрям шару ґрунту, знищенню личинок комах-шкідників. Як результат, ґрунт починає краще утримувати вологу, забезпечується доступ повітря до коріння рослин і корисних ґрунтових мікроорганізмів, знижуються витрати на добрива, особливо азотвмісні. Адже в повітрі міститься близько 78,08% азоту.

Попри те, що останніми роками цей агротехнологічний прийом був доволі непоширеним, культивація є незамінною у вирощуванні всіх сільськогосподарських культур, особливо овочів, коренеплодів, бульбоплодів, соняшнику, кукурудзи та сої. Оскільки в процесі обробітку відбувається механічний вплив на ґрунт за допомогою металевих робочих органів різної конструкції, міжрядний обробіток можна поєднувати із внесенням необхідних мінеральних добрив, фунгіцидів, інсектицидів тощо. Цей технологічний процес забезпечується наявністю на використовуваних агрегатах відповідного обладнання, наприклад, для внесення добрив. 

ROW-MASTER — простий, доступний, технологічний

Культиватори для міжрядного обробітку ґрунту ROW-MASTER від компанії BEDNAR — відносно нові агрегати у портфоліо компанії й, відповідно, на вітчизняному ринку, але їхні широкі можливості щодо налаштування, багатофункціональність і доступність сприяють стрімкому поширенню на ринку. 

Наразі BEDNAR пропонує три типи міжрядних культиваторів ROW-MASTER.

  1. Універсальний ROW-MASTER RN;
  2. Модель для роботи у посівах цукрових буряків ROW-MASTER RN_S;
  3. Нова модель ROW-MASTER RN_PROFI, яка має можливість посекційного контролю ROW-UNIT CONTROL.

Основні переваги міжрядних культиваторів BEDNAR: 

  • кріплення кожної секції за допомогою паралелограмного механізму, що дає змогу точно дотримуватися встановленої глибини обробітку всіма робочими органами секції й відмінно копіювати поверхню полів навіть зі складним рельєфом; 
  • можливість швидкого та легкого налаштування секцій під оброблювану культуру; 
  • кріплення робочих секцій за допомогою сайлентблоків, що збільшує тиск на ґрунт робочої секції без потреби використання додаткових пружин чи механізмів; 
  • можливість встановлення системи автоматичного ведення у рядках Culti Cam/Tillett & Hague для легкої і точної роботи.

Більш широковживаний і універсальний культиватор лінійки RN випускається із шириною захвату 4,8 / 6,4 / 9,6 м. Залежно від потреби культиватор може працювати із міжряддями 45/50/60/70/75/80 см. Незалежно від робочої ширини захвату під час пересування дорогами загального користування вони перебувають завжди у габариті. Транспортна ширина становить лише 3,0 м. Мінімальна потужність трактора становить від 80 до 250 к.с. 

Водночас моделі культиваторів RN_S є справжніми експертами з догляду за посівами цукрових буряків. Наразі виробник пропонує їх із шириною захвату 6, 9 або 12 м. Діапазон ширини оброблюваних міжрядь значно менший і становить 45 або 50 см. 

Окрім функції ROW-UNIT CONTROL, яка забезпечує незалежне управління кожною робочою секцією, культиватори нового покоління, які представлено серією ROW-MASTER RN_PROFI, відрізняються збільшеним кліренсом рами, який становить 90 см і дає змогу працювати із більш високорослими культурами на пізніших етапах їхньої вегетації.

В якості робочих органів усі культиватори може бути оснащено класичними стрілчастими, підгортальними лапами чи долотами та поєднувати ці робочі органи у різних комбінаціях. 

За допомогою оптичної системи розпізнавання рядів та гідравлічного керування положення робочих секцій відносно висіяних рядів є можливість налаштування робочих органів максимально близько до рослин культури. За правильної роботи машини відхилення від встановленої відстані не перевищує +/- 2,5 см. Таким чином, агрегат працює незалежно від траєкторії руху трактора, що унеможливлює пошкодження культурних рослин. 

Комплектація CultiCam PROFESSIONAL дає змогу автоматично налаштовувати висоту та кут нахилу камери, фіксувати кілька кольорів (червоний, жовтий, синій) та їхнє поєднання, фіксувати висоту рослин. 

Також культиватор ROW-MASTER додатково може бути оснащений бункером для мінеральних добрив із власною системою дозування для додаткового локального підживлення культурних рослин.

Вітчизняні фермери активно експлуатують ці машини на своїх полях і мають лише позитивні враження від їхнього використання. Адже вдалося значно підвищити продуктивність проведення міжрядного обробітку, зменшити використання пестицидів і покращити показники врожайності культур, які обробляють. 

СФГ «Гвіса» вже третій рік поспіль використовує дванадцятирядний міжрядний культиватор ROW-MASTER_RN 9600 для обробітку посівів соняшнику. На «плечах» однієї машини обробіток не менше однієї тисячі гектарів щороку. Міжрядний культиватор ROW-MASTER_RN 9600 дає можливість одночасного обробітку 12 рядів соняшнику чи кукурудзи, висіяних із міжряддям 70 см. Обрали 12-рядний культиватор, адже мають у господарстві сівалки із аналогічною кількістю рядів. Міжрядні культиватори ROW-MASTER у господарства були поставлені та обслуговуються офіційним дилером BEDNAR в Україні  компанією НФМ АГРО.

propData.content.image
Сергій Грушка, заступник директора СФГ «Гвіса», Кіровоградщина

Земельний банк нашого господарства становить близько 4 тис. га. Із них щороку четверта частина — це соняшник. Також у різних пропорціях сівозміна нашого господарства включає озиму пшеницю, ріпак, кукурудзу та сою. Загалом це 4–5 культур щороку залежно від погодних умов. Міжрядний обробіток посівів соняшнику — це загальноприйнятий технологічний прийом догляду за посівами в нашому господарстві. Адже після обробітку соняшник приємно дивує своїм швидким стартом та ростом, навіть незважаючи на спеку, яка зазвичай досить сильна у цей період, і практично миттєво закриває міжряддя. На кукурудзі ефект від обробітку менш помітний, але також важливий.