To-Do List українського аграрія 2025

01 січня 2025, 05:42 551

Ключовим викликом для всіх секторів економіки України 2024 року, як і протягом останніх трьох років, є повномасштабне вторгнення рф. Втім, попри всі турбулентні моменти, як великі, так і малі виробники планують підвищувати ефективність роботи та інвестувати у нові проєкти.

РОСЛИННИЦТВО

Рік для виробників, які займаються рослинництвом, видався складним через примхи погоди.

propData.content.image
Олександр Вержиховський, генеральний директор ІМК

Фактично весь вегетаційний період наших основних культур (пшениця, соняшник, кукурудза) характеризувався низьким рівнем опадів і дефіцитом продуктивної вологи в ґрунті. Проте злагоджена робота команди, загартованої воєнними ризиками, а також напрацьована роками технологія, дали змогу досягти достойного результату.

За таких умов у компанії було зібрано не рекордний, але достойний урожай (загальний вал склав близько 830 тис. т). Причому нижча, ніж зазвичай, вологість кукурудзи дала змогу зекономити значні кошти на сушінні, а також логістиці з поля до елеватора, а перехідні залишки 2023 року разом із поточним валовим збором забезпечили рекордні відвантаження у понад 1,1 млн т зерна, зокрема близько 1 млн т на експорт. Крім того, в 2024 році ІМК створила власний парк вагонів-зерновозів, що дало змогу значно зекономити на зерновій логістиці з елеваторів до портів.

На полях ПП «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції», земельний банк якого становить 8 тис. га на Чернігівщині (3,5 тис. га наразі заміновані), навесні сівбу проводили в суху землю, влітку опадів практично не було, а восени пшеницю взагалі відмовилися сіяти, лише 300 га засіяли для потреб господарства.

propData.content.image
Роман Сімак, агроном ПП «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції»

У нас багато піщаних земель, тому посуха дається взнаки, першу вологу в ґрунті ми помітили аж на глибині 18 см. У 2024 році не сіяли соняшник, адже 2023-го з ним була біда через посушливі умови. Однак 2025 року плануємо повертати культуру до сівозміни, спиратимемося на євролайтингові гібриди. Тож сподіваємося, що рік буде вдалим.

Тим часом погодні умови на Тернопільщині були сприятливими для отримання хороших урожаїв, зазначає заступник директора з комерційних питань ТОВ «ГАДЗ-АГРО» Ігор Романчук. У компанії у розвиток рослинницької галузі 2024 року інвестували понад 100 млн грн, зокрема придбали 6 тракторів John Deer, 2 автомобілі для перевезення зерна, 2 паливозаправники, 3 телескопічних навантажувача, 3 бочки від заводу Кобзаренка, 19 легкових автівок для перевезення персоналу, менеджерів, агрономів. Крім того, господарство багато коштів інвестувало у облаштування альтернативної енергетики, зокрема у сонячні панелі.

propData.content.image
Ігор Романчук, заступник директора з комерційних питань ТОВ «ГАДЗ-АГРО»

2025 року плануємо оновити парк комбайнів, закупити 4 комбайни John Deer, 4 кукурудзяні жниварки, 2 дискових лущильника, 1 прес-підбирач, 1 просапну сівалку. Загалом плануємо вкласти 280 млн грн. Хочемо також інвестувати в елеватор, планується будівництво четвертої черги. 2024 року завершили будівництво третьої черги. Потужність нашого елеватора 100 тис. т.

На 2025 рік у ІМК планують продовжити інвестиції у вагонний парк, модернізувати елеваторне господарство та оновлювати парк техніки, задіяної у виробництві, з метою підвищення продуктивності та ефективності.

Здійснюватимуть також подальші дії з підвищення енергонезалежності та енергоефективності — на всіх об’єктах планується встановлення сонячних панелей і акумуляторних батарей. Розширять практику використання альтернативних природному газу джерел енергії для сушіння культур і опалення приміщень. Покращуватимуть умови праці та побуту, а також підвищуватимуть рівень безпеки виконання робіт колегами ІМК у регіонах.

У 2025 році у ПП «Новгород-Сіверські аграрні інвестиції» вперше планують вирощувати ріпак, закладено 600 га під культуру, а також розширювати напрям тваринництва. Зокрема, будується сучасна молочна ферма, планується утримання до 1 тис. корів. Також у планах купити власний транспорт для перевезення молока на переробні заводи.

ТВАРИННИЦТВО

У 2024 році ТОВ «ГАДЗ-АГРО» багато інвестувало і в тваринництво, приблизно 200 млн грн. Збудували новий корівник із пологовим відділенням для сухостою на 300 голів, а також силосні траншеї. Збудували новий навіс для сухостою на 200 голів, реконструювали телятник на 360 голів.

Також збудували корівник із відділенням для сухостою на 490 голів і силосні траншеї в іншому кластері господарства на Тернопільщині. Збудували нову доїльну залу та реконструювали молочно-тваринницький комплекс із добудовою корівника на 540 голів, а також реконструювали телятник на 360 голів.

propData.content.image
Ігор Романчук, заступник директора з комерційних питань ТОВ «ГАДЗ-АГРО»

У 2025 році плануємо збільшення загального поголів’я ВРХ до 14 тис. голів. На сьогодні поголів’я дійних корів становить 4 тис., плануємо наростити до 5,5 тис., відповідно, збільшити середньодобовий надій зі 150 т до 220 т.

На 2025 рік мають у планах розширювати напрям молочного тваринництва, добудовувати об’єкти для утримання ВРХ з метою збільшення дійного стада на 15% у ПСП «Україна» (Житомирська область, 5,5 тис. га, ГК «Ерідон»).

2024 року по підприємству не мали капітальних інвестицій у будівництво, натомість реалізовували проєкти відкладеного попиту, які у 2022-2023 роках були заморожені або ж загалом скасовані. Йдеться про оновлення існуючих основних засобів — тракторів, обладнання та автопарку.

propData.content.image
Дмитро Глущенко, директор ПСП «Україна»

Наше основне завдання — отримувати продукцію з мінімальною собівартістю та максимальною ефективністю, тому були переглянуті системи живлення, захисту, загалом затратна частина. По молочному напряму найбільш затратна частина — це корми. Половина їхньої вартості — власне виробництво, тому намагаємося отримувати дешевший силос і сінаж. Друга половина — покупні корми, й тут важливо знайти надійних постачальників зі стабільною якістю і ринковою ціною.

У середньому за 2024 рік у ПСП «Україна» вийшли на 42 кг залікового молока на дійну корову з 39 кг у 2023 році. Плани на 2025 рік — втримати планку на рівні 43 кг.

Серед викликів 2025 року – люди, зазначає Дмитро Глущенко. Мобілізація триває. І хоча у компанії мають можливість бронювати 50% військовозобов’язаних, проте з кожним мобілізованим до Сил оборони зменшується їхня кількість. Тож коло замикається, і щоб продовжувати бронювати, потрібно добирати людей. Частково перекривають потребу молоддю, але глобально ситуація складна.

У ПСП «Україна» розвивають і хлібопекарський напрям, у 2024 році інвестували в оновлення обладнання та розширення виробничих потужностей. Працюють над розширенням асортименту та запустили інтернет-магазин, у планах — продовжувати розвивати цей напрям.

Для Борзнянської філії Української молочної компанії (УМК) головна виробнича подія 2024 року — відкриття пасовищного майданчика на 160 голів ВРХ м'ясних порід та отримання на ньому першого приплоду.

Внаслідок збільшення загального поголів'я худоби на підприємстві змонтували комбікормову установку, для оптимізації логістичних процесів з руху та збереження зерна збудували нові склади на 5 тис. т і потужний зерноочисний комплекс.

propData.content.image
Ігор Хлистун, керівник Борзнянської філії Української молочної компанії

Під завісу року вперше тварини з нашої ферми увійшли до загальної партії худоби з УМК, яка вантажилася на судно в порту та напряму була реалізована на експорт.

Ключовий виклик 2024 року, як і для всіх аграріїв, — підвищити ефективність роботи в умовах нестачі персоналу, частих погодних катаклізмів, змін правил та строків бронювання, нестабільності енергетики.

У 2025 році, наголошує Ігор Хлистун, планують далі працювати на перемогу: продовжити нарощувати поголів'я як у Борзнянській філії, так і в цілому по УМК, побудувати нову зерносушарку, реконструювати приміщення ферми та частково оновити парк техніки.

ОВОЧІВНИЦТВО

Погодні умови суттєво вплинули і на картоплярів. СТОВ «Десна» знаходиться на Чернігівщині, й 2024 року несприятливі погодно-кліматичні умови спричинили періоди тривалої спеки та надмірної вологи, а також значні температурні коливання. Це далося взнаки і суттєво вплинуло на врожай картоплі. Сформувався її дефіцит, але це для компанії було позитивним моментом, оскільки забезпечило фінансові зміни внаслідок підвищення ціни.

propData.content.image
Микола Пономаренко, власник, директор СТОВ «Десна»

Нам вдалося пролонгувати кредит за програмою «5-7-9%» і за ці кошти придбати техніку — новенький CLAAS, посівний комплекс 6 м Amazone і плуг для оранки Lemken. Дані агрегати дозволять нам оперативно обробляти землю, зменшити залучення механізаторів, яких сьогодні бракує.

2025 року в планах підприємства — змінити технологію вирощування картоплі. До цього посадку проводили з міжряддям 75 см, а тепер є посадковий комплекс із міжряддям 90 см. Це дозволить зберегти вологу на першому етапі посадки і дасть можливість активно розвиватися рослинам, формувати хороший врожай у майбутньому.

Зміна технології вирощування картоплі потребує комбайна з міжряддям 90 см, тому наразі у СТОВ «Десна» шукають кошти для його купівлі. Також 2025 року тут планують збудувати овочесховище на 5-8 тис. т.

Микола Пономаренко зазначає, що хотілося б облаштувати і зрошення, тому сьогодні аналізують усі питання. У планах також будівництво зерносховища на 2,5 тис. т. На його думку, потрібно йти в переробку картоплі, у СТОВ «Десна» планують рухатися цим шляхом у 2026 році. Це краще, ніж експортувати та розширювати ринки.

Залишайтеся з AgroPortal.ua і в 2025 році та оперативно дізнавайтеся про все важливе, що відбувається в агропродовольчому секторі України та світу.

Будьте в тренді — будьте з AgroPortal.ua!

Усіх благ і Перемоги у новому році!