Не примха, а засіб для виживання: топ-7 інноваційних трендів у агро

29 січня 2025, 05:48 632

Застосування новітніх технологій у сільському господарстві — це вимога сьогодення. Завдяки впровадженню інновацій аграріям вдається ставати ефективними та конкурентозданими. І йдеться не лише про великі компанії. Зараз навіть малі виробники використовують сільгосптехніку з навігацією, працюють з аналітичними програмами та залучають у виробництві сучасне обладнання.

Незважаючи на те, що в Україні вже майже три роки триває повномасштабна війна, впровадження новаторських підходів у агровиробництві не припиняється. Про найкращі практики розповідали фіналісти Всеукраїнського конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН», організатором якого є онлайн-видання AgroPortal.ua за підтримки Програми USAID АГРО.

Інноваційність як засіб для виживання

За словами заступника міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дениса Башлика ще п’ять років тому інновації були примхою великих компаній, а сьогодні вони є засобом для виживання, конкурентоспроможності за тих обставин, які сьогодні існують у нашій країні.

propData.content.image
Денис Башлик, заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації

Іноді ці обставини не завжди є позитивними — обмеженість ресурсів, волатильність ринку, інші фактори, які сьогодні впливають на виробництво. Але, коли я переглядав заявки, які надійшли на конкурс «СИЛА АГРОЗМІН», мені сподобалося те, що вони є досить різними. Деякі рішення точкові, вони розв’язують конкретну проблему, яка існує в певному проєкті. Деякі зміни комплексні — це означає, що підхід компанії, фермера є досить комплексним. Хтось лише починає шлях, а дехто розвиває ті інновації, які запровадив раніше.

Одним із підприємств, де активно впроваджуються інноваційні рішення, є господарство Юрія Тарана з Полтавської області. Раніше аграрій ніс затрати на вирощування сільгоспкультур, але недоотримував урожай, тому вирішив змінювати підходи та впроваджувати сучасні технології. Перш за все оптимізували процес обприскування. Саме обприскувач із відключенням секцій допоміг підвищити ефективність і заощадити ресурси. Новаторство впроваджуватимуть і надалі. Зокрема, головний приз конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» у 100 тис. грн, який господарство отримає від видання AgroPortal.ua, спрямують на подальший розвиток виробництва. 

propData.content.image
Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради

Виклики, які сьогодні стоять перед товаровиробниками, нелегкі — війна, кліматичні вимоги. Але, незважаючи на це, сільгоспвиробники ризикують, рухаються вперед, досягають результату. Українські аграрії сьогодні доводять всьому світові, як впевнено і сильно розвивається аграрний бізнес в Україні. 

Аграрії, які працюють у відносно безпечних регіонах України, та ті, хто зазнав руйнувань внаслідок війни, втратив техніку й поля, не полишають своєї справи. Вони продовжують працювати, шукають фінансування, відновлюють знищене, розширюють виробництво.

propData.content.image
Віктор Шеремета, перший віцепрезидент Асоціації фермерів та приватних землевласників України, голова ФГ «Геркулес»

У вирі сьогоднішніх подій ми відчуваємо вину перед тими, хто боронить Україну на передовій. Тому я бачу продовження нашої роботи й заходів після війни у створенні нових фермерських господарств із числа ветеранів. І не просто фермерських господарств, а фермерських хуторів, які б, можливо, навіть у тих прифронтових областях і працювали, і стояли би на обороні нашої держави.

Фермерство — це не просто хобі

У ФГ «Моя Земля 2015» із Полтавщини завдяки впровадженню інновацій досягли стабільно високих урожаїв, точності обробітку полів і внесення ЗЗР, зменшили витрати пального, добрив і насіння, підвищили ефективність роботи техніки, отримали можливість точно прогнозувати погодні умови, працюють над збереженням якості ґрунту.

propData.content.image
Григорій Шамрицький, керівник ФГ «Моя Земля 2015»

Ми постійно рухаємося в напрямі точного землеробства, розвиваємося, оновлюємо техніку, обладнання, впроваджуємо ІТ-технології, щоб максимально оптимізувати процеси, які ми проводимо в полі, аби стати максимально ефективними та прибутковими. Адже фермерство сьогодні — це не просто хобі, це має бути бізнесом, який приносить прибуток і робить економіку нашої країни.

ФГ «Моя Земля 2015» стало фіналістом конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» у номінації «Інноваційність у землеробстві та Smart-управління». Господарство отримало відзнаку від організаторів і сертифікат на 50 тис. грн на фінанси і послуги від компанії «Еска Капітал». Також компанії SmartFarming та «Вкурсі Землі» нагородили господарство сертифікатами на надання послуг з точного землеробства.

propData.content.image
Ірина Дармолян, комерційна директорка компанії «Еска Капітал»

Фіналісти конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» вразили своїми інноваційними рішеннями, які не просто відповідають сучасним викликам, а й задають нові стандарти для українського агросектору. Технології, такі як No-till, Strip-till, які активно впроваджують учасники, свідчать про сучасність, прогресивність і відповідальність наших фермерів у збереженні ресурсів та підвищенні ефективності виробництва. Ми віримо, що завдяки спільним зусиллям агробізнес України стане ще сильнішим, а інноваційні підходи — доступнішими для кожного, хто прагне розвиватися!

За словами Ірини Дармолян, «Еска Капітал» із гордістю підтримує господарства, пропонуючи гнучкі фінансові інструменти, які допомагають аграріям отримувати нову та вживану техніку швидко й доступно. Лізинг від «Еска Капітал» пропонує фінансування на техніку за 3 дні, а також поповнення обігових коштів на потреби бізнесу без втрати техніки. Термін лізингу — від 12 до 48 місяців, аванс — від 0% (за умови додаткової застави).

Інновації — це вже не просто тренд, а стратегічна необхідність для ефективного управління ресурсами, зростання врожайності та забезпечення сталості господарювання, зазначає директор та керуючий партнер ГК SmartFarming Назар Малиняк.

propData.content.image
Назар Малиняк, директор та керуючий партнер ГК SmartFarming

ФГ «Моя Земля 2015» є взірцем того, як сучасні технології можуть стати ключовим інструментом у подоланні викликів, що стоять перед аграріями сьогодні. Завдяки впровадженню інновацій господарство досягло стабільно високих урожаїв, зменшило витрати, підвищило точність обробітку полів і навіть почало активно працювати над збереженням якості ґрунтів. І все це на площі в 500 га — такі результати надихають. Ми віримо, що саме сучасні підходи відкривають нові можливості для малих і середніх фермерів, допомагаючи їм залишатися конкурентоспроможними в умовах швидкої цифровізації аграрного сектору.

Екологічність і сталість виробництва стає орієнтиром

Біотехнологічна компанія BTU підтримала 5 фермерських господарств у межах конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» та надала кожному з них 150 л препарату Граундфікс для внесення на 50 га.

propData.content.image
Алла Болоховська, co-founder та директорка з маркетингу біотехнологічної компанії BTU

Для себе ми керувалися основними критеріями  дотримання принципів сталого розвитку і підтримка органічного землеробства. Як виробники біопрепаратів, ми цінуємо, коли аграрії впроваджують екологічні та ефективні технології, адже це шлях до стійкого майбутнього сільського господарства.

Вручаючи відзнаки фіналістам конкурсу від компанії DroneUA, керівник агронапряму Анатолій Безолюк наголосив, що вважає дуже хорошим знаком, що акцент сьогодні направлений в бік дрібних і середніх фермерів, адже це ті агровиробники, які найбільше за інших потребують доступу до фінансування та технологій.

propData.content.image
Анатолій Безолюк, керівник агронапряму DroneUA, XAG Ukraine

Група компаній Drone UA з цього року запровадила таку ініціативу: ми відбираємо по два інноваційних малих фермера із земельним банком 150-250 га, де хочемо зробити доступною технологію агродронів.

Агровиробництво рухається у великі міста

Одним із фіналістів конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» у номінації «Інноватори агропереробки» стало підприємство з Києва ФОП Михалевич О.Г. Це найбільша в Україні міська підземна вертикальна ферма з вирощування мікрозелені, яка виробляє продукцію під ТМ Green & Vitamin City Farm.

Сьогодні на фермі відпрацьовують технологію автоматизації процесів із мінімальним впливом людського фактору. У найближчих планах — розширення потужностей та збільшення продуктивності до 150 тисяч лотків мікрозелені на місяць. А також планують відкрити 5-6 подібних ферм у містах-мільйонниках і великих обласних центрах.

propData.content.image
Роман Михалевич, директор з розвитку бізнесу ФОП Михалевич О.Г.

Ми неочікувано для себе дуже швидко масштабуємося, і наша продукція буде потрібна ринку, адже вирощуємо повністю екологічну мікрозелень. Розвиваємося в напрямі контрольованого сільського господарства і вважаємо, що ринок зелені буде рости, тож його варто популяризувати.

Сьогодні для господарства ключовим питанням є фінансування. Завдяки грантам підприємство досягло швидкого розвитку і планує зростати далі.

Як відзначив генеральний директор Himagro M Андрій Куфтарков, їхня компанія турбується про довкілля, адже хоче передати в спадок нащадкам родючі ґрунти. Саме тому Himagro M уже більше 10 років займається питанням біологізації сільського господарства, популяризуючи в Україні біологічні препарати європейської якості. 

propData.content.image
Андрій Куфтарков, генеральний директор Himagro M

Ми раді, що нам випала нагода бути причетними до конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» та допомогти молодому бізнесу розвиватися. Те, чим займається Роман Михалевич, захоплює. Побудувати ферму в мегаполісі вартує великих коштів і сил. Наша команда хоче допомогти з оптимізацією вирощування мікрозелені, тому надає біопрепарат Бактолайв сід для обробки насіння та агрономічний супровід протягом використання даного продукту.

Енергонезалежність на аграрних відходах

«Горіхова садиба в Буговому» — господарство з Кіровоградщини, де вирощують горіх пекан, волоський горіх, фундук і мигдаль. А також почали переробляти шкаралупу волоського горіха на пелети. Підприємство вже придбало обладнання для переробки шкаралупи на пелети, адже горіхова шкаралупа горить майже так само ефективно, як і дубові дрова. Переробляти планують 5 т шкаралупи на пелети і вже мають зацікавленого покупця.

propData.content.image
Ольга Кадікова, співвласниця господарства «Горіхова садиба в Буговому»

Мій сад — це моя мрія. З початком повномасштабного вторгнення ми були вимушені виїхати в село з родиною, і для того, щоб відійти від стресу війни, я почала садити горіховий сад. Він займає всього 3 га, ми також будемо виготовляти пелети з горіхової шкаралупи.

Сервіс розстрочки для агробізнесу WEAGRO був вражений бізнес-ідеєю та історією господарства, тож відзначив його.

«Нас дуже надихнула «Горіхова садиба в Буговому». Для розвитку господарства ми надаємо сертифікат на 100 тис. грн», — зазначив експерт фінансового ринку та фінансування агросектору WEAGRO Павло Матіяш.

Компанія «КРОЗ» займається переробкою соняшнику, виробництвом органічної олії та макухи. Сьогодні перед господарством стоїть завдання вдосконалити виробництво та розширити потужності новим обладнанням, яке змогло би покращити вихід олії. Однак для цього потрібне значне фінансування.

Партнер конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» — український виробник елеваторного обладнання LUBNYMASH — відзначив підприємство сертифікатом на придбання обладнання на суму 50 тис. грн і надав можливість відвідати завод.

propData.content.image
Олександр Плескач, заступник директора заводу LUBNYMASH

Приємно брати участь у таких заходах і відзначати в якості переможців компанію, яка постійно розвивається, вдосконалюється. І ми відчуваємо це натхнення у такий тяжкий час — розвивати переробку. Ми долучилися до цього і допомагаємо компанії досягати вершин.



Вікторія Полевик, AgroPortal.ua