Вивезти зерно та відкрити нові ринки: агробізнес озвучив головні потреби

20 вересня 2022, 06:40 3786

Війна по-різному вплинула на ведення агробізнесу залежно від його територіального розташування. Складно всім аграріям, але вкрай проблематичною є діяльність сільгоспвиробників у регіонах, які були під окупацією, та у частково окупованих областях.

Про план відновлення та нагальні потреби аграрного бізнесу у воєнний час говорили учасники конференції «Ефективне управління агрокомпаніями» (LFM).

У фокусі держави мають бути найбільш постраждалі області

Більшість агропідприємств Чернігівщини та Сумщини, якщо не зможуть вивезти та продати зібраний врожай, змушені будуть припинити діяльність. Ліквідність на сьогоднішній день дозволяє говорити про 2-3 місяці. Ситуація в цих регіонах критична, деякі підприємства по три місяці не виплачують зарплати. Вирішити проблему самостійно бізнес не зможе, тут потрібне рішення і підтримка з боку держави.

propData.content.image
Алекс Ліссітса, генеральний директор ІМК

Найбільш постраждалим областям — Харківській, Чернігівській, Сумській, Житомирській, Донецькій, півночі Київської та частково Запорізькій — потрібно давати більше вагонів для вивезення зерна. Якщо ми не допоможемо цим областям, і підприємства, які там працюють, припинять діяльність через неможливість експорту продукції, матимемо ще більші проблеми.

Про державну підтримку господарств на сході говорить також голова Ради директорів Agromino Петр Крогман: «Якщо банки будуть пропонувати гірші умови кредитування компаніям, це буде їхня дискримінація, і Україна «втратить» ці території, вони стануть вразливими, і люди з них виїжджатимуть».

Agromino наразі експортує продукцію залізницею через Польщу, Румунію та річкові порти. Також компанія почала допомагати іншим фермерам у вивезенні зерна, використовує власні потужності для зберігання на користь інших агровиробників, купує в них зерно та транспортує до західних портів. 

Як розповів перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, профільне відомство вже звернулося до «Укрзалізниці» щодо першочерговості подання рухомого складу на прифронтові області. 

propData.content.image
Петр Крогман, голова Ради директорів Agromino

Після війни Україна має реконструювати свою залізничну колію до європейської, це була би чудова інтеграція до ЄС. 

Також, за словами Алекса Ліссітси, сьогодні, окрім того, що складно знайти покупців та вивезти зерно з критичних областей, гостро стоїть питання відсутності техніки для збору соняшнику та кукурудзи. Натомість комбайни, які нещодавно надійшли в Україну від американського інвестора, були направлені в західні області.

Тому аграрний бізнес насамперед вбачає потребу в раціональному розподіленні державної підтримки та синхронізації прийнятих рішень відповідно до потреб сільгоспвиробників.

Якщо Україна зволікатиме з відкриттям нових ринків, ризикує втратити окремі галузі

Компанія МХП з початку війни відмовилася від концентрації на одному напрямку експорту та залучила всі можливі види транспорту. Попри величезні черги на кордонах та подорожчання логістики МХП вдалося експортувати планові обсяги.

«Укладена зернова угода, рішення про безмитний та безтарифний експорт до ЄС — це дуже добре. Але ця угода має термін дії, і щоб виробники могли надалі будувати свої плани, потрібно розуміти, чи є шанс на продовження термінів і збереження цього експортного напрямку, а також вирішення питання зі швидкістю проходження кордонів», — зазначив перший заступник голови правління МХП Юрій Мельник.

Він додав, що крім концентрації на ЄС, важливо паралельно розвивати нові ринки для української агропродукції. Адже за останні пів року МХП не відкрила жодного нового ринку. 

propData.content.image
Юрій Мельник, перший заступник голови правління МХП

Держава має зосередитись на даному питанні, адже ця робота насамперед має проходити на державному рівні — виїзд делегацій, підписання міжнародних угод та профільних двосторонніх документів між країнами. Для цього потрібно, щоб діяльність Держпродспоживслужби координувалася Мінагрополітики. Це бачення бізнесу має бути враховане в уряді.

У профільному міністерстві обіцяють найближчим часом відновити роботу над відкриттям нових ринків для агропродовольства. Але, за словами Тараса Висоцького, для цього потрібно, щоб бізнес говорив, що це потрібно, та визначав найбільш цікаві напрямки для експорту, а державні служби будуть це фіналізувати. 

propData.content.image
Тарас Висоцький, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства

Ці пів року всім було складно вести діяльність та влаштовувати В2В зустрічі. Але наразі маємо ситуацію, коли через війну більшість країн імпонують Україні, тому ці процеси можна пришвидшити, бренд працює на нас.

Також Тарас Висоцький відмітив, що після отримання Україною статусу кандидата на членство в ЄС, скасування всіх мит, податків, квот і обмежень щодо експорту вітчизняної агропродукції до країн ЄС, євроінтеграційний блок є пріоритетним у державній політиці. Наразі чиновники та депутати працюють над законами та нормативно-правовими актами для того, щоб зона вільної торгівлі з ЄС була не однорічною, а довгостроковою.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua