Вирощували не заради заробітку, а для продбезпеки. На Вінниччині збирають урожай картоплі

12 вересня 2022, 06:36 5511

Цьогорічні погодні умови суттєво вплинули на врожайність картоплі. Через посуху бульб зав’язалось мало, а подальші дощі вже ніяк не вплинули на їхню кількість. Та водночас відмічається висока товарність картоплі — вона однакового розміру та має мінімальний розподіл по фракціях.

Про це AgroPortal.ua розповіла Наталія Задворна з Вінниччини, яка разом із чоловіком як підприємці займаються вирощуванням картоплі з 1999 року.

propData.content.image
Наталія Задворна, підприємець

Ми обробляємо близько 20 га землі. Вирощуємо капусту, гречку, сою, трохи зернових та картоплю. По останній культурі площу довелось скоротити до мінімуму, оскільки з якогось часу вона стала збитковою. Зараз на 5 га вирощуємо 20 сортів картоплі, яку переважно продаємо як насіннєвий матеріал. Врожайність — 35-40 т/га. 

За словами Наталії Задворної, серед найпродуктивніших сортів — Белла Росса та Берніна. Дуже добре себе показала цього року Арізона — крупнобульбова, вона щороку дає високі врожаї. З українських сортів вирощують Довіру, вона столового призначення, з високими смаковими якостями. З ранніх надають перевагу Рив’єрі. 

«Більш пізньостиглі сорти зараз із зеленим стеблом. Поступово підкопуємо ранні. Поки викопаємо одні, достигають інші», — зазначає Наталія.

У родині Задворних  чітко дотримуються всіх агрономічних процесів. Роблять заміну, оновлюють сорти, щоб весь час садити свіже насіння, закуповують новинки. Так, цього року приглядаються до Сан Ред і Корінни, як вони себе поведуть на їхніх ґрунтах. Ще вирощують сорти Рікарда, Ред Соня, Родріга, Отолія, Доната.

Вага картоплини 1,7 кг

«Копаємо картоплю власною технікою, за час господарювання придбали всі необхідні агрегати. У Вінниці є переробники, які виготовляють вареники, картопляники, картоплю фрі на заморожування, тож їм частково і продаємо свій урожай. А так — решта вільна, всі бажаючі можуть приїхати до нас і купити необхідну кількість. Цей рік узагалі не можна назвати вдалим для сільського господарства, тож високих прибутків не очікуємо. Дуже шкода людей на селі, які просто за безцінь віддають свій урожай перекупникам. Вони користуються нинішнім безгрошів’ям і скуповують у селян картоплю по 3,5 грн, зовсім не цінують працю людей», — продовжує Наталія Задворна.

До весни підприємці не могли реалізувати минулорічний урожай. Потім, коли ситуація більш-менш прояснилась, за картоплею приїздили з різних куточків, нікому не відмовили. Брали для тероборони, для заморожування напівфабрикатів. 

«Ми садили картоплю вже з урахуванням подорожчання логістики. Адже хто як не ми маємо забезпечити картоплею наш регіон. Та й чоловік мій завжди говорить, що всіх грошей не заробимо, а от продовольча безпека має бути. А взагалі плануємо передати цю справу молодим. У нас вже син дорослий, поки є азарт — нехай працює», — підсумовує Наталія Задворна. 



Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua