Виробники ягід втратять сезон

18 березня 2022, 07:00 1664

Ягідники пропустять сезон, адже навіть за можливості вирощування буде проблема з реалізацією. І це стосується не лише окупованих територій та регіонів, де ведуться бої, а загалом усієї України. Адже ягода — не продукт першої необхідності, до того ж економіка країни зруйнована, а понад 3 млн українців виїхало за кордон. Тому ягода навряд чи комусь буде потрібна в тій ціні та кількості.

Про це AgroPortal.ua розповів співвласник ягідної ферми «Озеряна» Ярослав Мовчун, який зараз захищає Україну

Його ферма знаходиться в Брусилівському районі Житомирської області, де велися активні бої. Вона не постраждала, але поблизу все ж таки знаходиться ворожа техніка.

До початку війни Ярослав не встиг закінчити обрізання кущів лохини, тому 5-та частина ягідника лишилась необрізаною, але насадження полуниці та решти культур готові до початку сезону. Навіть усі необхідні добрива є в наявності.

«Сезон почнемо, якщо буде можливість. Через 1-1,5 місяці потрібно буде підключати систему полива, для цього потрібно її розконсервувати. Сподіваюсь, що до того часу туди можна буде доїхати, тому що зараз Житомирська траса дуже складна за логістикою. Вона частково зруйнована і захоплена окупантами. Головне, щоб туди можна було доїхати», — зазначає Ярослав Мовчун.

Він додає, що розуміє реалії, що війна, можливо, затягнеться, але виробникам потрібно буде пройти всі весняні роботи: щоб працювала система фертигації, вносились добрива, йшло прополювання.

«Перші ягоди мають з’явитися в середині червня, а зважаючи на пізню весну, перша полуниця — 10-15 червня. Сезон ми почнемо, але інше питання: кому він буде потрібний», — говорить Ярослав Мовчун.

Оцінюючи загалом ягідний ринок, він зауважує, що цього сезону виграють лише великі виробники, які зможуть експортувати продукцію. А ті, що працюють на ринок Києва, матимуть значні проблеми через відсутність логістики.  

«Невеликим виробникам якось доведеться виживати, як саме — поки складно сказати. Залежатиме від ситуації в квітні-травні. Але я не маю ілюзій і не розраховую, що в цьому сезоні буду заробляти. Цілком ймовірний найгірший варіант — затягування війни на тривалий період із подальшим руйнуванням економіки», — говорить Ярослав Мовчун.

За його словами, ціна на ягоду цього сезону «провалиться», і ті ягідники, які зможуть пропустити цей сезон — виживуть, хто не зможе — вилетять з ринку, оскільки коштів буде обмаль, і закривати всі потреби не вийде.

«Для мене головне — закрити операційку за витратами, щоб не було боргів по зарплаті, й акуратно «доїхати» до 2023 року. Все покажуть квітень-травень», — вважає Ярослав Мовчун.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua