«Для активу, який слугуватиме на віки, жодна поточна метушня неважлива. Хто би не контролював територію України, тут завжди будуть виробляти і експортувати сільгосппродукцію»
Українці поспішають продати земельні ділянки у прикордонних з Росією областях. Пояснюють вони це загрозою воєнного вторгнення на територію України. AgroPortal.ua вирішив запитати кількох інвесторів, що мають землі близько до кордону з країною-агресором, чи розглядають вони можливість їх продажу та чи не бояться втратити свій актив у разі повномасштабного вторгнення.
Нестабільна ситуація у країні буквально протягом останнього місяця спровокувала ріст пропозиції та ціни на землю, а інвесторів поділила на тих, хто через нестабільність відкладає покупку, та тих, хто прагне саме зараз придбати якомога більше земель.
Спираючись на інформацію від земельних служб агрохолдингів, що працюють у Сумській та Чернігівській областях, співзасновник інвестиційного об’єднання Land Club Денис Башлик зазначає, що кількість пайовиків, які хотіли би продати землю у лютому 2022 року, зросла втричі порівняно з січнем 2022-го. Більше того, власники паїв погоджуються на середньоринкову ціну, хоча до цього переважно намагалися її завищити. При цьому попит все ще суттєво перевищує пропозицію.
Ціна на землю також продовжує рости. Вартість одного гектара за пів року зросла з $1000 до $1250. Це відповідає прогнозам: плюс 20% щорічно протягом пʼяти років після відкриття ринку.
Ціну продовжують підігрівати покупці, що демонструють високий рівень толерантності до ризику. Це здебільшого багатопрофільні інвестори, які працюють із різними класами активів як в Україні, так і за кордоном, та чиї земельні банки вже наближаються до 100 га. Відкладають питання купівлі землі до стабілізації ситуації здебільшого ті інвестори, що планують сформувати земельний банк розміром до 50 га.
За словами Дениса Башлика, завдяки тим, хто не зважає на ризики, протягом минулого тижня Land Club провів майже 40 угод із землею на Чернігівщині. На цей тиждень заплановано стільки ж.
Опитані AgroPortal.ua власники землі повідомили, що свої земельні активи вони продавати не збираються. Більше того, є ті, хто хотів би зараз скористатися нагодою, щоби їх примножити.
Наприклад, один із інвесторів, що побажав залишитися анонімним, зазначає, що земля наразі — не найбільш надійний актив у його інвестиційному портфелі. І поки що найменш ліквідний.
«Для активу, який слугуватиме на віки, жодна поточна метушня неважлива. Хто би не контролював територію України, тут завжди будуть виробляти і експортувати сільгосппродукцію»
Інший наш співрозмовник вважає, що загроза з боку Росії призведе до переоцінки інвестиційної привабливості активів — хтось вийде з ринку, а для когось з’явиться вікно можливостей. Він вважає, що тимчасово інвестиції в землю можуть «пригальмувати», але загалом земля — досить надійний актив.
Сергій Клубов, який має 68 га землі у одній із прикордонних з країною-агресором області, також не збирається продавати свої землі.
«На мій погляд, земля — максимально надійний актив, тому навіть у зв'язку з ситуацією, що сьогодні склалася у нашій країні, я продавати землю не збираюся. Можливо, згодом виявиться, що я не правий, але я вірю у цей актив і в силу міжнародного права», — говорить він.
Олексій Антонов у сьогоднішній ситуації не лише не продаватиме свою землю — він би за можливості придбав більше.
«Нинішня ситуація, на мій погляд, — це час, щоб купувати землю. Багато людей хвилюються через нестабільність, через те, що може бути далі, але у будь-якому разі земля — це актив, який нікуди не дінеться. Питання, звісно, у тому, який прапор стоятиме на цій землі, але я вірю, що український. Тому я вважаю, що сьогодні це — найвигідніший актив для інвестування. Тому я не те що не продаю свою землю, я намагаюся докупити ще. А зараз це, між іншим, не так і легко зробити»
Денис Башлик наразі має два варіанти розвитку подій для українського ринку землі. У обох із них перспективи виглядають оптимістично.
Якщо небезпека конфлікту мине, вартість землі стрімко підвищиться, адже власники паїв заспокояться, пропозиція зменшиться, і вони почнуть просити вищу ціну.
Якщо ж Росія і далі намагатиметься залякувати українців без повномасштабного вторгнення, панічні продажі землі продовжаться, а їх обсяг збільшить річний обсяг пропозиції на 0,5% від загальної кількості сільгоспземель.
Вікторія Євтушенко, AgroPortal.ua