Весняна хвиля заморозків. Які втрати понесуть посіви та плодово-ягідні насадження

14 травня 2024, 06:15 4052

На початку травня практично на всій території України відбулася зміна погодних умов, що призвело до зниження температур. За інформацією Укргідрометцентру, до 15 травня у низці областей ще існує загроза заморозків, що може негативно вплинути на посіви сільгоспкультур та плодово-ягідні насадження.

Менеджер Агродепартаменту компанії LNZ Group Сергій Корнюшенко розповідає, що на сході, а саме в Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях, заморозки проходять у два етапи — перша хвиля похолодання була тиждень тому, і на 14-15 травня знову передають зниження температури до -5°С. 

propData.content.image
Сергій Корнюшенко, менеджер Агродепартаменту компанії LNZ Group

За моїми спостереженнями, у Дніпропетровській області від заморозків найбільше постраждали Новомосковський та Павлоградський райони, де подекуди температура опускалася до -8°С. Заморозки пройшли локально, зважаючи на наявність сильного вітру, та вздовж річок. Постраждали посіви в низці сільгосппідприємств, особливо похолодання вдарило по культурах, які вже цвіли, частина їх загинула.

Сергій Корнюшенко розповідає, що також пошкоджені ранні посіви кукурудзи та соняшнику, які були посіяні в кінці квітня та мали на момент заморозків 2-4 листків. Експерт наголошує: якщо пошкоджені лише бокові листки, а точка росту жива, на 7-10 день після заморозків необхідно застосувати амінокислоти DEFENDA Аміно (1 л/га) для виведення зі стресу та DEFENDA 19-19-19+МЕ (2 кг/га) для підтримки рослин.

Вчений агроном Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН Микола Собко підтверджує таку необхідність обробок, зазначаючи, що немає технологій, які можуть на 100% захистити урожай від заморозків. Втім, полегшити наслідки для сільськогосподарських культур можна антистресантами.

propData.content.image
Микола Собко, вчений агроном Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН

Щоб рослині увійти в нормальний цикл росту і розвитку, потрібен певний час, і тут завдання агронома — допомогти їй. Є препарати-антистресанти на основі біологічного чи хімічного складу, але вони обов’язково мають містити амінокислоти. 

Аграрій Олександр Шафорост обробляє 2 га на Сумщині. Із заморозками вперше боровся, використовуючи процедуру утеплення і довгого горіння (маленькими вогнищами). Захищали посіви кукурудзи, ріпаку та соняшнику. 

propData.content.image
Олександр Шафорост, фермер

Вперше в житті ми скористалися такою технологією. Й відразу побачили, як покращується стан листя ріпаку в низині, де воно починало братися інеєм. Тому раджу вживати заходів із захисту своїх посівів.

Микола Собко зазначає, що в такому утепленні більшу роль відіграє не вогонь, а димова завіса: «На невеличких площах це можна зробити — в садах, на присадибних ділянках, на фермерських полях у межах 1 га чи 1,5 га максимум».

Аграрії чекають опадів, щоб пересіяти пошкоджені посіви

«Частина аграріїв, яким заморозки принесли значні пошкодження, після 15 травня збираються пересівати культури. Але з’явилася інша проблема — відсутність опадів. Тому зараз сільгоспвиробники чекають травневих дощів», — зазначає Сергій Корнюшенко.

За його словами, зважаючи на строки та відсутність достатньої кількості вологи у ґрунті, кукурудзу та сою пересівати вже пізно, а от соняшник ще можна, адже минулого року його сіяли до 15 червня включно. Також фахівець радить аграріям для пересіву розглянути нішеві культури — просо, гречку, сорго.

З плодових дерев опала зав’язь. Втрати врожаю фруктів можуть бути значними 

Травневі заморозки завдали значної шкоди також плодово-ягідним насадженням. Особливо постраждали кісточкові культури — персик, абрикос, вишня, слива та черешня, які вже цвіли та зав’язали плоди.

Менеджер Агродепартаменту LNZ Group розповідає, що від заморозків значно постраждали горіхи — вони фактично залишилися без листя. Є негативні випадки по черешні. Садівники повідомляють, внаслідок заморозків з дерев осипалася зав’язь. Залежно від регіону — частково, а подекуди повністю. Також постраждали яблуневі сади.

Фермер із Синельниківського району Дніпропетровщини Сергій Петренко зазначає, що втрати цього року суттєві — абрикоси практично всі померзли, також постраждали персики та черешні.

За даними фахівців, травневі заморозки стали справжнім випробуванням для садівників не лише Дніпропетровщини, а й усієї країни. Втрати врожаю ранніх фруктів можуть бути значними. 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua