Вдихнути нове життя: як військовий-аграрій відновлює господарство

28 грудня 2024, 05:48 588

До початку повномасштабної війни Сергій Клюзко з Чернігівської області займався сільським господарством. На площі 15 га вирощував ячмінь, овес, пшеницю та кукурудзу. Працював здебільшого для себе і частково реалізував вирощене. Напередодні повномасштабного вторгнення зареєстрував ФОП і почав розвиватися більш серйозно.

Як розповів аграрій AgroPortal.ua, із початком повномасштабної війни був мобілізований до лав ЗСУ. Через два роки, вже учасник бойових дій, повернувся, отримавши групу інвалідності, у своє господарство, яке за цей час занепало.

propData.content.image
Сергій Клюзко, власник ФОП Клюзко

Коли я пішов на війну, господарство залишив, поля заросли бур’янами. Повернувшись, узявся за відновлення земель. З липня ми разом із дружиною розчищали поля, вже викосили, задискували та зорали 12 га. Маю в обробітку 8 га власної землі та 7 га орендованої. Також розраховую отримати ще землю в оренду, тож буду обробляти майже 20 га.

На очищення 12 га пішло більше місяця. Окрім бур’янів, на полях були ділянки, куди люди почали вивозити сміття, і все це доводилося прибирати. Благоустрій господарства проводять за кошти, які залишилися після лікування та реабілітації Сергія. Закупили запасні частини для техніки й агрегатів, дизельне пальне, на все вже витратили приблизно 200 тис. грн.

«Усе це ми робимо самотужки, мені допомагають дружина, діти. У майбутньому планую взяти людей на роботу — місцевих жителів, а також ветеранів війни, які звільнилися зі служби і хочуть працювати», — зазначає аграрій.

У новому сезоні планують зібрати не менше 10 т/га кукурудзи

Навесні 2025 року Сергій Клюзко планує всю площу засіяти кукурудзою. Врожай буде продавати агротрейдерам і людям. Уже знає, яке насіння використовуватиме — буде сіяти декілька гібридів кукурудзи.

propData.content.image
Сергій Клюзко, власник ФОП Клюзко

У нашому регіоні врожайність кукурудзи була в середньому 10,5-11,5 т/га. Наступного року плануємо зібрати не менше, але, звичайно, клімат змінюється, все залежатиме від погоди.

Технічний парк господарства зростатиме

На сьогодні ФОП Клюзко має невеликий парк техніки: 3 трактори різних виробників, сівалку, 3 плуги, культиватор, причепи. Не вистачає комбайна та навантажувача, а також потрібен агронавігатор, який господар буде застосовувати для точного внесення ЗЗР та мінеральних добрив, щоб не було пропусків під час обприскування.

Усі два роки, поки Сергій Клюзко боронив Україну, техніка простоювала, тому восени він провів капітальний технічний огляд, докупив необхідні запчастини, запасся пальним. 

«У майбутньому ми хочемо розвиватися, в першу чергу розглядаємо купівлю комбайна, зерносушарки. Будемо збільшувати земельний банк, брати людей на роботу і працювати», — говорить аграрій.

Без фінансової підтримки не обійтися

Господарі розглядають усі можливості отримання грантової допомоги як від держави, так і від різних організацій. Дружина і за сумісництвом бухгалтерка господарства Оксана Клюзко говорить, що з метою відродження справи та її розвитку допомагає чоловікові подаватися на різні гранти та конкурси. Вона прагне підтримати Сергія і вірить, що їм вдасться відбудувати своє господарство та «вдихнути в нього нове життя». У 2025 році підприємці планують подавати заявку на ветеранський грант від держави, наразі чекають на внесення змін, які мають відбутися. 

Оксана Клюзко має багато ідей, які хотілося б реалізувати, наразі проходить навчання у ГО «Ліга ділових жінок» на Чернігівщині та готується захищати бізнес-план з висадки фундукового саду на площі 2 га. Це буде ще один напрям діяльності господарства.

propData.content.image
Оксана Клюзко, бухгалтерка ФОП Клюзко

Коли я висаджу фундуковий сад, хочу запросити родини військових, ветеранів, УБД, які би нам допомагали доглядати за ним. Щоб діти змогли в цьому саду влаштовувати майстер-класи, наприклад, з малювання. Таким чином я хочу створити культурний і соціальний хаб. Цей проєкт, сподіваюся, буде на роки, аби наступні покоління знали, що на Чернігівщині є таке місце. Крім того, я хочу підтримати чоловіка, щоб він розвивав свою справу, і його побратимів.

Сім’я Клюзко має бажання, вірить і сподівається, що все вийде, вдасться відновити землі, господарство й створити щось нове, а грантові програми та конкурси допоможуть.


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua