Собівартість виробництва зросла
Основним фактором впливу на ціноутворення є собівартість виробництва яєць, найбільшу частину в якій займає вартість комбікормів. Ця частина суттєво зросла через підвищення цін на зернові культури та продукти переробки олійних.
«Лише з початку року фуражна пшениця зросла в ціні на 70%, фуражна кукурудза — на 80%, шрот соняшниковий додав у ціні 60%», — зазначає Сергій Карпенко.
Протягом року додалися й інші чинники, що вплинули на стрибок цін: подорожчання електроенергії для промислових споживачів, кормових добавок, ветеринарних препаратів, запчастин, пакувальних матеріалів. До цього потрібно додати зростання курсу національної валюти, заробітних плат, логістичних витрат, додаткових витрат на альтернативні джерела енергозабезпечення.
Також у весняно-літній період ціни реалізації яєць від промислових виробників були нижче собівартості їх виробництва, тому в осінньо-зимовий період виробники прагнуть відновити прибутковість і, відповідно, підвищують оптово-відпускні ціни.
«На рівень зростання цін впливає низка чинників, але основні — це наскільки низькими були ціни влітку, і як змінилась вартість складників собівартості з початку року», — коментує фахівець.