Вартість ресурсів та фінансування: як аграрії пройшли посівну

17 червня 2024, 05:53 1242

Порівняно з минулим роком аграрії не відчули суттєвих змін у вартості весняної посівної. Хоча посівний матеріал, добрива та засоби захисту рослин цьогоріч дещо зменшилися в ціні, але фінансового полегшення сільгоспвиробникам це не принесло, адже значно зросли витрати у частині дизпалива, орендна плата збільшилася в середньому на 13%.

У компанії МХП зазначають, що у гривневому еквіваленті вартість дизельного пального збільшилася на 14%, також відчутно зросла оплата праці. Ці дві складові у структурі витрат фактично не дали значно подешевшати посівній попри суттєве зниження вартості добрив — майже на 50%, а також зменшення витрат на насіння та ЗЗР.

Посівна незначно подешевшала для зернових і лишилася без змін для олійних

В асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) порахували, що цього року порівняно з 2023-м спостерігається зменшення вартості посівної в гривневому еквіваленті на 1 га на 3% для зернових культур та залишається практично без змін для олійних культур. 

За словами аналітика УКАБ Світлани Литвин, найбільші зміни стосуються витрат на добрива через зниження ціни на них і зменшення норми внесення. 

propData.content.image
Світлана Литвин, аналітик УКАБ

Загалом скорочення витрат на добрива було на рівні 14%. Цього року спостерігається подальша тенденція до зниження норми внесення добрив через складний фінансовий стан аграріїв у середньому на 5% порівняно з 2023 роком (великі господарства залишили норми внесення на попередньому рівні, малі та середні — скоротили орієнтовно на 10-15%). 

Водночас витрати на насіннєвий матеріал у середньому зросли на 4%. Таке підвищення пояснюється прив’язкою ціни на насіння до цін на культури, а на світовому ринку спостерігається здорожчання всіх видів зернових та олійних культур, що й вплинуло на вартість насіннєвого матеріалу.

Керівник Агродепартаменту компанії LNZ Group Олександр Хмелюк відзначає, що цього року значних змін цін на посівний матеріал на ринку не відчувалося. До того ж був досить широкий ціновий діапазон пропозицій, і кожен аграрій мав можливість вибрати гібрид/сорт відповідно до потенціалу поля та своїх можливостей.

Скорочення витрат шляхом оновлення техніки

Для компанії «ТАС Агро» ця весняна посівна стала першою за довгий період, яку агрохолдинг зміг пройти без залучення найманої техніки. 2024 року компанія масштабно оновила парк сільськогосподарської техніки, у що було інвестовано понад $15 млн. 

propData.content.image
Олег Заплетнюк, генеральний директор ТОВ «ТАС Агро»

Незважаючи на те, що посівна виявилася однією з найскладніших в історії агрохолдингу, ми пройшли її на відмінно. Цьогоріч завдяки використанню власної техніки нам вдалося заощадити кошти на посівній. 

«5-7-9%»: зміна правил у розпал сівби негативно вплинула на фінансування аграріїв

Незначне скорочення вартості посівної не надто покращило фінансове становище українських аграріїв, які вже другий рік поспіль в умовах війни мають збиткову галузь рослинництва. Тому без кредитів не обійшлося.

У «ТАС Агро» використовували різноманітні фінансові інструменти: посівну здебільшого фінансували за обігові кошти, але для оновлення техніки використовували кредитні кошти та лізинг. Агрохолдинг співпрацює одночасно з декількома банками та лізинговими компаніями, що дозволяє диверсифікувати борговий портфель. 

«Також користувалися державною програмою «5-7-9%». Проте зміни її умов у розпал посівної негативно вплинули на фінансове забезпечення. Для аграріїв доцільно було б вносити зміни вже після завершення польових робіт. Із деякими постачальниками вдалося домовитись щодо відтермінування платежів», розповів Олег Заплетнюк.

Олійні лідирують на полях, але через кілька років аграрії повернуться до зернових

За даними компанії LNZ Group, лідером за площею посіву серед ярих культур з великою перевагою є соняшник. Загалом ярі олійні культури становлять близько 55% засіяних площ. 

propData.content.image
Олександр Хмелюк, керівник Агродепартаменту компанії LNZ Group

Такий тренд ми спостерігаємо третій рік поспіль. Частка цих культур уже досягла критичної межі. Найближчими роками багато господарств зустрінуться з необхідністю і будуть вимушені суттєво збільшити площі під зерновими культурами, оскільки вирощування олійних стане малоефективним або неможливим в їхніх сівозмінах. Тож маємо ситуацію, коли свідомо чи вимушено агровиробники будуть вдаватись до крайнощів. Більш стабільними і в підсумку більш ефективними залишаються господарства, яким вдалось зберегти сівозміну.

У «ТАС Агро» цього року на 30% зменшено площі під кукурудзою на користь олійних. На полях компанії максимально збільшили посіви ріпаку, багато посіяли соняшнику — близько 17 тис. га, сої — 16 тис. га.

Олег Заплетнюк розповідає, що сівозміна збалансована, і компанія не робить ставку на якусь одну культуру, адже ситуація на ринку може змінитися протягом року.

Тим часом у МХП кукурудза залишається домінуючою культурою і займає третину земельного банку агрохолдингу.

propData.content.image
Григорій Копілевич, директор департаменту з агровиробництва МХП

У трійці культур на полях МХП — кукурудза, соя та соняшник. Значно збільшили площу посіву сої — на 38% порівняно з попереднім роком. Площі кукурудзи та соняшнику зменшили на 10 та 18% відповідно. Такі зміни пов’язані з вимогами до сівозміни. Хоча все одно кукурудза залишається домінуючою в нашому портфоліо — 122 тис. га. 

Відповідно до аналітичних даних УКАБ, як і в попередні роки, в Україні найбільші посівні площі займають три зернові культури — пшениця, кукурудза, ячмінь і три олійні — соняшник, соя, ріпак. 

propData.content.image
Світлана Литвин, аналітик УКАБ

Це пов’язано зі значним стабільним попитом на ці культури на світовому ринку. Водночас Україна виробляє значно більше продовольства, ніж споживає самостійно. За нашими оцінками, 2024 року топ-3 культури за площами посіву виглядають доволі традиційно: соняшник — 5,3 млн га, пшениця — 4,4 млн га та кукурудза — 3,9 млн га.

Якщо розглядати топ-3 культури, посівні площі яких змінилися найбільше цього року порівняно з попереднім, то ситуація така:

  • соя — +16%, до 2,1 млн га. Останні два роки в умовах війни вона була ледве не єдиною прибутковою культурою. Саме тому і спостерігається збільшення посівних площ;
  • ячмінь — -6%, до 1,4 млн га. В умовах війни ця культура була найбільш збитковою серед усіх видів зернових та олійних, що і пояснює зміну посівних площ;
  • пшениця — -4%, до 4,4 млн га. Тут вплив мали несприятливі погодні умови восени минулого року під час посіву озимої пшениці під урожай-2024 (недостатня кількість вологи), тож деякі аграрії не ризикнули її сіяти. Частково це було компенсовано збільшенням посівів ярої пшениці, однак не дозволило наздогнати показник 2023 року. 

Людмила Лебідь, AgroPortal.ua