За умови блокування морських портів та низької прохідності інших експортних шляхів все більше сільгоспвиробників замислюються над тим, як зменшити тоннаж вирощуваних експортних сільгоспкультур, та розглядають варіанти максимальної переробки зернових в Україні як альтернативу експорту сировини. 

Своїм досвідом у розвитку напрямів переробки зернових генеральний директор компанії «Галс Агро» Сергій Кравчук поділився під час онлайн-конференції «Стратегії розвитку галузі зберігання зерна у воєнний та післявоєнний період».

Сергій Кравчук, генеральний директор компанії «Галс Агро»

«Питання зменшення кількості зернових, які потрібно експортувати, можна вирішити за допомогою виробництва цукру, біоетанолу, біогазу, а також «пропускати» через тваринництво, в межах якого можна здійснювати експорт»

Сергій Кравчук, генеральний директор компанії «Галс Агро»

Цукрова галузь: виробництво дорогого експортного продукту

Компанія «Галс Агро» має два цукрових заводи. Цього року їх не запускали, оскільки виробничі потужності знаходяться близько до зон окупації. 

Загалом варто звернути увагу на цукрову галузь як великим агрокомпаніям, так і фермерам і почати вирощувати невелику кількість цукрового буряку для забезпечення сировиною цукрових заводів. Цукор — це дорогий експортний продукт. Таким чином, можна отримати набагато більший дохід з гектару за рахунок експорту цукру і водночас зменшити вирощування та обсяги експорту зернових. 

USDA прогнозує значне скорочення виробництва цукру в Україні USDA прогнозує значне скорочення виробництва цукру в Україні

Виробництво цукру в Україні в 2022/23 МР становитиме 1,1 млн т, що на 23% менше порівняно з попереднім сезоном. 

Біоетанол: рентабельне виробництво з об’ємним ринком

Компанія «Галс Агро» є одним із найбільших виробників біоетанолу в Україні. Сьогодні в країні можна виробити близько 150 тис. т біоетанолу на рік за планової потреби в 300 тис. т. 

Це рентабельне виробництво, адже ціна біоетанолу зазвичай дорівнює ціні бензину. Плюс, якщо ЄС підтвердив квоту на експорт біоетанолу, це теж зменшило б кількість експорту зерна: виробництво 1 т біоетанолу потребує 4 т кукурудзи.

Головні події глобальних ринків паливного етанолу та прогноз на 2022 рік Головні події глобальних ринків паливного етанолу та прогноз на 2022 рік

Згідно зі щорічним звітом, опублікованим Міжнародним агентством із відновлюваних джерел енергії (IRENA), у 2020 р. світове виробництво біопалива скоротилося до 151 млрд л, на 6% від 161 млрд л у 2019 р. Зниження пояснюється впливом на ринок пандемії COVID-19.

Біометан: напрям, у який варто інвестувати за умови гарантій фіксації вартості виробленого газу 

«Галс Агро» сьогодні має шість біогазових установок, які працюють з 2018 року. Наразі вони виробляють електроенергію, за яку платять лише 40% від тої вартості, яку повинні платити. Єдине, що допомагає, — наявність власної сировини для виробництва. Тому вигідніше виробляти біометан. Цього року компанія запускає на додаток до біогазової першу біометанову станцію, де вироблятиметься природний газ біометан, який подаватиметься до газотранспортної системи. 

Потенціал виробництва біометану в Україні: 

2 млн га землі під енергетичними культурами дадуть 20 млн т кукурудзи. За виробництва біометану за ціною 700 євро/1 тис. м3 це принесе 7 млрд євро. При цьому продаж кукурудзи з 2 млн га коштує менше 5 млрд євро. 

Обсяг інвестицій для запуску заводу з виробництва біометану складає 6 млн євро, окупність — 4 роки за умови мінімальної ціни 700 євро/1 тис. м3

В такі проєкти готові інвестувати іноземні партнери, але для отримання коштів потрібні державні гарантії щодо фіксації вартості виробленого газу. 

Вже восени компанія очікує отримати перші результати з виробництва біометану. 

Стиснути експорт: від великого обсягу в тоннах до великого обсягу у валюті Стиснути експорт: від великого обсягу в тоннах до великого обсягу у валюті

Через заблоковані порти Україна сьогодні не може експортувати потрібну кількість агропродукції, адже жоден інший вид транспорту не здатен справитися з такими обсягами. Наразі, з огляду на обмежену логістику, можна розглядати як варіант зменшення тоннажу експорту, переводячи його в експорт готової продукції. Але під час війни компанії не готові інвестувати в переробку.

«Пропустити» через тваринництво: збільшити дохід з гектару 

Частину вирощуваного зерна компанія «Галс Агро згодовує тваринам — має ферми з вирощування свиней та індиків. Такий підхід дає додаткові прибутки та збільшує дохід з гектару. Після дозволу на експорт індичатини до ЄС компанія вже збільшила потужність комбікормового заводу вдвічі та планує нарощувати поголів’я птиці.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua

Зеленський: Прогресу в переговорах щодо експорту зерна поки немає Зеленський: Прогресу в переговорах щодо експорту зерна поки немає

Україна поки що не досягла прогресу в переговорах щодо розблокування морських портів.

Урожай-2022: чи врятують альтернативні технології українське зерно Урожай-2022: чи врятують альтернативні технології українське зерно

Україна вже почала жнивувати. Першими в поле вийшли аграрії Одеської та Миколаївської областей на збір ранніх зернових. Коли в країні розпочнеться масовий збір урожаю-2022, катастрофічно постане питання його зберігання. Тож аграрії шукають альтернативні шляхи та вивчають нові технології консервування зерна.

Мультимедіа