ТОП-4 напрями, які зменшать експортний обсяг зернових

24 червня 2022, 06:45 2418

За умови блокування морських портів та низької прохідності інших експортних шляхів все більше сільгоспвиробників замислюються над тим, як зменшити тоннаж вирощуваних експортних сільгоспкультур, та розглядають варіанти максимальної переробки зернових в Україні як альтернативу експорту сировини.

Своїм досвідом у розвитку напрямів переробки зернових генеральний директор компанії «Галс Агро» Сергій Кравчук поділився під час онлайн-конференції «Стратегії розвитку галузі зберігання зерна у воєнний та післявоєнний період».

propData.content.image
Сергій Кравчук, генеральний директор компанії «Галс Агро»

«Питання зменшення кількості зернових, які потрібно експортувати, можна вирішити за допомогою виробництва цукру, біоетанолу, біогазу, а також «пропускати» через тваринництво, в межах якого можна здійснювати експорт»

Цукрова галузь: виробництво дорогого експортного продукту

Компанія «Галс Агро» має два цукрових заводи. Цього року їх не запускали, оскільки виробничі потужності знаходяться близько до зон окупації. 

Загалом варто звернути увагу на цукрову галузь як великим агрокомпаніям, так і фермерам і почати вирощувати невелику кількість цукрового буряку для забезпечення сировиною цукрових заводів. Цукор — це дорогий експортний продукт. Таким чином, можна отримати набагато більший дохід з гектару за рахунок експорту цукру і водночас зменшити вирощування та обсяги експорту зернових. 

Біоетанол: рентабельне виробництво з об’ємним ринком

Компанія «Галс Агро» є одним із найбільших виробників біоетанолу в Україні. Сьогодні в країні можна виробити близько 150 тис. т біоетанолу на рік за планової потреби в 300 тис. т. 

Це рентабельне виробництво, адже ціна біоетанолу зазвичай дорівнює ціні бензину. Плюс, якщо ЄС підтвердив квоту на експорт біоетанолу, це теж зменшило б кількість експорту зерна: виробництво 1 т біоетанолу потребує 4 т кукурудзи.

Біометан: напрям, у який варто інвестувати за умови гарантій фіксації вартості виробленого газу 

«Галс Агро» сьогодні має шість біогазових установок, які працюють з 2018 року. Наразі вони виробляють електроенергію, за яку платять лише 40% від тої вартості, яку повинні платити. Єдине, що допомагає, — наявність власної сировини для виробництва. Тому вигідніше виробляти біометан. Цього року компанія запускає на додаток до біогазової першу біометанову станцію, де вироблятиметься природний газ біометан, який подаватиметься до газотранспортної системи. 

Потенціал виробництва біометану в Україні: 

  • зменшення потреби в обсягах російського газу;
  • зменшення кількості зернових, які потрібно експортувати;
  • можливість експорту природного газу.

2 млн га землі під енергетичними культурами дадуть 20 млн т кукурудзи. За виробництва біометану за ціною 700 євро/1 тис. м3 це принесе 7 млрд євро. При цьому продаж кукурудзи з 2 млн га коштує менше 5 млрд євро. 

Обсяг інвестицій для запуску заводу з виробництва біометану складає 6 млн євро, окупність — 4 роки за умови мінімальної ціни 700 євро/1 тис. м3

В такі проєкти готові інвестувати іноземні партнери, але для отримання коштів потрібні державні гарантії щодо фіксації вартості виробленого газу. 

Вже восени компанія очікує отримати перші результати з виробництва біометану. 

«Пропустити» через тваринництво: збільшити дохід з гектару 

Частину вирощуваного зерна компанія «Галс Агро згодовує тваринам — має ферми з вирощування свиней та індиків. Такий підхід дає додаткові прибутки та збільшує дохід з гектару. Після дозволу на експорт індичатини до ЄС компанія вже збільшила потужність комбікормового заводу вдвічі та планує нарощувати поголів’я птиці.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua