Різниця у 15%. Як два курси валют вплинуть на агробізнес

31 травня 2022, 06:30 1951

Національний банк України з 21 травня зняв обмеження на валютний курс для банків, але водночас залишив незмінними обмеження на встановлення курсу банками в безготівковому сегменті валютного ринку. Нова для України практика викликала паніку та багато протиріч, особливо в аграрній галузі, адже сільгоспвиробники залежні від курсу валют.

Вже в перший день війни, 24 лютого, Нацбанк зупинив роботу валютного ринку та зафіксував курс гривні до долара нижче офіційного курсу і продаж дорожче ніж +1% від офіційного курсу при безготівкових операціях та +10% при продажу готівки. 

Крім того, була запроваджена низка обмежень на операції з валютою. Такі заходи НБУ суттєво стримали девальвацію гривні, зберегли валютні резерви та обмежили відтік валюти за кордон. 

Банки почнуть продавати валюту, і зникнуть спекулятивні схеми

За словами експертки з економічних питань Тетяни Острікової, зняття НБУ обмеження лише на готівкові валютообмінні операції — правильний крок, адже з перших днів війни сформувався чорний ринок готівки, де курс був вищим, ніж офіційний. 

Як наслідок: банки фактично перестали продавати валюту з кас, оскільки могли робити це лише за офіційним курсом. І українцям доводилось купувати валюту на чорному ринку. Експерти впевнені, що після зняття обмеження іноземна валюта має з’явитись у касах банків.

«Крім того, це ліквідовує деякі спекулятивні схеми. Коли, наприклад, людина знімає в Європі в банкоматі євро з гривневої картки, банк списує гривню за офіційним курсом, потім ця готівка передається в Україну і продається за курсом чорного ринку. Також була проблема з айтішниками, яким на українські рахунки приходить оплата у валюті. Вони скаржилися, що при оплаті товарів в Україні долари списуються по 29,25, і тому намагались мінімально витрачати гроші. Зараз, коли банкам дозволили встановити вищий курс, потік валюти від айтішників має зрости», — пояснює проблематику Тетяна Острікова.

Між двома курсами різниця 15%. Як це вплине на експортерів

Окрім НБУ, валюту по 29,25 грн змушені продавати експортери. На думку кандидата економічних наук, незалежного експерта Олександра Хмелевського, зняття НБУ обмеження на валютний курс матиме негативні наслідки для економіки. Адже тепер в Україні діятиме два курси — один для підприємств, інший для фізичних осіб, причому різниця між ними вже сягає 15%. Це відкриває простір для різних тіньових схем та формування чорного ринку іноземної валюти. 

propData.content.image
Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт

«Аграрні підприємства, які здійснюють експорт своєї продукції, будуть змушені продавати свою валютну виручку за курсом, встановленим банком, який не перевищує 29,5474 грн за долар. Тому підприємства будуть намагатися залишити частину валютної виручки за кордоном або використовувати різні схеми для продажу валюти за готівковим курсом»

Хоча Тетяна Острікова пояснює, що валюта по 29,25 не є великою проблемою для експортерів.

«Саме завдяки дешевій валюті від експортерів дешеву валюту отримують імпортери, а НБУ покриває лише різницю. Крім того, НБУ не запровадив обов’язкового продажу частини валютної виручки експортерами, що є традиційним інструментом у такій ситуації. Наприклад, рашисти, щоб втримати рубль, спочатку запровадили обов’язковий продаж 80% валюти, нещодавно знизивши до 50%», — зазначає Тетяна Острікова.

Зростання цін, девальвація гривні — це ціна за економіку на військових рейках

Вже стає очевидним, що ціни на більшість товарів зростуть, оскільки частина заводів, фабрик, ферм зруйновані, товарів в Україні стало менше, імпорт обмежений. Ті виробництва, які продовжують працювати, можуть скористатись дефіцитом і збільшити ціни. Крім того, зросла собівартість: паливо, логістика.

propData.content.image
Тетяна Острікова, експертка з економічних питань

«Зростання цін, девальвація гривні — це ціна, яку ми платимо за економіку на військових рейках. Тобто коли доходи бюджету суттєво скоротились, при цьому армія стабільно фінансується. Це ще дуже скромна та справедлива ціна. Ми не маємо гіперінфляції, банки не падають і стабільно працюють, завдяки цьому на територіях, де немає бойових дій, підприємці можуть хоч щось обережно планувати»

Олександр Хмелевський теж підтверджує, що зняття обмежень на курс готівки сприятиме девальвації гривні та зростанню цін на товари. На його думку, в першу чергу зростуть ціни на імпортну продукцію, адже розраховуючи ціни, магазини тепер будуть закладати не офіційний, а готівковий курс. Ціни на вітчизняні товари також будуть зростати, проте темпи будуть нижчими, ніж зростання цін на імпорт.

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт

«Щодо аграрної продукції, то з огляду на експортну орієнтацію цієї галузі на формування внутрішніх цін будуть впливати ціни на світових ринках. Враховуючи, що через блокаду морських портів експорт з України дуже обмежений, ціни на сільгосппродукцію в світі вже суттєво зросли. На жаль, ця тенденція буде продовжуватись, і поки триває війна, ціни на продукти харчування в Україні зростатимуть»

Найгірший прогноз: «банкопад» і знецінення гривні

Експерти зазначають, що, очевидно, два валютні курси в країні не можуть існувати довго, і врешті-решт Нацбанк буде змушений відпустити валютний курс і для безготівкових операцій. 

«Лібералізація валютного ринку в умовах війни є вкрай небезпечною. Адже зараз із метою покриття дефіциту Держбюджету Нацбанк вдається до грошової емісії. Іншого виходу в нас немає. Тому скасування валютних обмежень призведе до конвертації грошової емісії у валюту та її виведення за кордон», — говорить Олександр Хмелевський. 

За його словами, така ситуація була в 2014-15 рр., коли гривня знецінилася в 3 рази, і цілком можливо, може повторитися і зараз. 

«Крім того, така девальвація буде супроводжуватися черговим «банкопадом». Адже в умовах значної девальвації капітал банків знецінюється, а переоцінка кредитного портфелю в іноземній валюті зростає», — додає Олександр Хмелевський. 


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua