Ринок насіння та його продажі насамперед залежать від вартості збіжжя, яке реалізовуватиме фермер. Аграрії зазвичай сіють ті культури, які сьогодні продаються.
Якщо подивитися на насіння озимої пшениці, то можна побачити, наскільки зросла вартість пшениці насіннєвої. Це пов’язано з тим, що на ринку України недоберуть приблизно 2,5-3 млн т збіжжя, що створює певний дефіцит. Через це вартість пшениці в портах зростає і підтягує вартість насіння першої репродукції зернових культур. Подібна ситуація і з соєю.
«Соя буде продаватися. Цього року площі під нею становлять приблизно 2,1 млн га. Останній раз, я пам’ятаю, такі площі були в 2014-2015 роках, і це пов’язано з вартістю продовольчого насіння. Тому я вважаю, що на стратегічне насіння кукурудзи, сої та соняшнику дефіциту не передбачається. Адже виробництво такого насіння сконцентроване в приватному секторі — селекційні компанії у Франції, Німеччині, компанії-дистриб’ютори, які беруть патенти і виробляють його», — розповів керівник відділу зернових і технічних культур компанії «Ерідон» Ігор Бриковець.
Є проблеми з нішевими культурами. Фермери на півдні, наприклад, які сіють нут, матимуть проблеми наступного сезону, оскільки є певний дефіцит насіння у Європі, Туреччині, й сертифіковане насіння іноземної генетики неможливо було завезти в Україну. Також експерти прогнозують проблеми з насінням гороху. Його буде недостатньо, адже сьогодні Індія відкрила ринки, і до листопада цього року дозволене безпроблемне ввезення гороху до країни.
Озимий та ярий ячмінь також знаходяться під тиском, площі суттєво зменшені.
«Навесні цього року ми вимушено вивезли 5 автомашин і реалізували через дистриб’юторів у Британії насіння першої репродукції пивоварного ячменю, оскільки не змогли зробити це на внутрішньому ринку. Сьогодні стоять два кораблі в Одесі, й неможливо їх наповнити товарним ячменем, адже його немає. Я вважаю, що сезон висіву насіння озимого ячменю цієї осені не дуже оптимістичний, так само і ярого», — говорить Ігор Бриковець.
Фахівці відмічають, що на ринку України не вистачає ультраранніх або ранньостиглих озимих зернових, але 5-6 сортів постійно запитують фермери. Практично не існує сортів, які мають високі хлібопекарські якості. Сьогодні можна нарахувати два сорти, і це також один із трендів, які запитують фермери.
Ще один цікавий тренд спостерігається на тверді сорти пшениці. Невеликі переробники змінюють стандарти, щоб виробляти крупи, макаронні вироби саме з твердої пшениці. Вони стикаються з проблемою — споживання пересічним українцем, але цей тренд є, а на ринку України твердої пшениці практично не знайти.