Пошук клієнтів за кордоном та ризики форс-мажору. Які завдання ставлять перед собою українські учасники Agritechnica 2023

12 жовтня 2023, 05:15 3251

На одній із наймасштабніших виставок агротехнологій Agritechnica 2023, яка традиційно відбудеться у Ганновері (Німеччина), цього року буде представлено понад 30 компаній з України — від техніки для обробітку ґрунту до транспортування, зберігання та післязбиральної обробки. Вперше організовується національна експозиція українських підприємств-виробників за участю 13 компаній та провідних національних асоціацій.

Загалом цього року очікується більш ніж 2 600 експонентів, з яких уже зареєстровано 2 200 провідних міжнародних компаній сільськогосподарського машинобудування. Захід відбудеться на понад 400 000 м² виставкової площі у 23 павільйонах, що включають 20 національних експозицій. 

З основною темою «Зелена продуктивність — натхнення та рішення» Agritechnica звертається до актуальних викликів щодо соціально прийнятного сільського господарства. 

Ми поспілкувались з українськими компаніями-виробниками сільгосптехніки, які візьмуть участь у Agritechnica 2023.

Майже всі зазначають, що європейські дилери з Україною бояться працювати, особливо складно йдуть на контакт нові компанії. 

До того ж при презентаціх техніки без її фізичної присутності, скептично ставляться до якості української продукції, детально розпитують про виробництво, технології, метал тощо. Коли ж можна оглянути агрегат, то є велика зацікавленість, оскільки українська техніка якісна і конкурентна за ціною. 

Пошук компромісів між ціною та якістю

ТОВ «Агромаш-Калина» брало участь в Agritechnica у 2019 році, далі стався COVID і постійні відміни офлайн-виставки. У компанії кажуть, що участь дала змогу не тільки представити свої зразки техніки, а й знайти нових партнерів у європейських країнах. Як додаток, на виставці було більше 5000 відвідувачів з України, які забезпечили новими замовленнями підприємство на декілька місяців наперед.

ТОВ «Агромаш-Калина» є виробником сільськогосподарської техніки. Агрегати своїм конструктивним рішенням призначені для сучасного агрономічного методу господарювання, який допомагає сільськогосподарським суб'єктам за мінімальних затрат коштів досягти високих урожаїв.

Цього року виробник планує представити здебільшого вже відомі агрегати та їх модернізовані моделі, а саме: 

  • ротаційна борона Antoks. На сьогодні саме ротаційних борін продано найбільше серед усього асортименту — це, так би мовити, візитівка компанії; 
  • сівалка КАSI, що може працювати за мінімальною та нульовою технологією. Такі сівалки, крім України, вже працюють у Литві, Латвії, Молдові, Румунії, Франції, Словаччині; 
  • флагманські моделі дискатора Deft та агрегат передпосівного обробітку Kompakt АКПК. 

Підприємство тримається та зберегло переважну частину колективу. На сьогодні вже більше 50 працівників були призвані чи пішли на службу в ЗСУ. «Хлопці захищають нашу Батьківщину та дають змогу нам працювати, брати участь у закордонних виставках, створювати нові продукти та тестувати їх. За ці роки збільшили експортну складову, хоча, якщо брати в сумі, то кількість виготовлених агрегатів у 2022 році проти 2021-го зменшилась більше ніж на 40%. І в 2023 році немає відчутного зростання», — коментують у компанії.

До війни найбільш діючим механізмом для українських виробників техніки була програма компенсації фермерським господарствам під час купівлі вітчизняної техніки. Вона не тільки стимулювала аграріїв купувати вітчизняне, а й паралельно давала змогу заводам проводити модернізацію, закуповувати нові станки та обладнання, що дозволяло продукції бути більш конкурентною як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках. 

На сьогодні, за словами представників бренду AGROKALINA, увага до вітчизняної техніки — це про ефективність та пошук компромісів між ціною та якістю. Інтерес та бажання в українського фермера є, а купівельної спроможності немає. Хоча в компанії відмічають, що приблизно 20% за останній рік було придбано через державні програми кредитування аграріїв. «Це працює, і інвестиції у вітчизняного виробника повертаються податками та тисячами робочих місць не тільки в машинобудуванні, металургії, логістиці, а й ще в багатьох суміжних галузях», — розповідають у ТОВ «Агромаш-Калина».

Збільшити експорт, вийти на нові ринки

Агрегати компанії «Львівагромашпроект» на Agritechnica раніше представляли дилери з Румунії та Австрії. Цього ж року компанія буде брати участь самостійно. 

Покажуть 90% модельного ряду в сегменті протруювання насіння. «У кожній країні різні вимоги до продуктивності, протруювання культури. В одній країні абсолютну більшість представляють малі фермери, в інших — навпаки. Все індивідуально. На європейському ринку наша техніка має ідеальне співвідношення якості та інновацій за демократичної ціни», — коментують у компанії.

«Львівагромашпроект» — компанія-виробник техніки та обладнання для захисту рослин. Використовуючи багаторічний досвід конструювання машин для захисту рослин, підприємство розробило та налагодило виробництво цілої низки продуктів, які відповідають вимогам та потребам сучасних сільгоспвиробників різних масштабів.

За мету в компанії ставлять збільшення експортних продажів, вихід на нові ринки ЄС, країн Північної та Південної Америки, Африки.

Загалом у «Львівагромашпроект» не зменшували темпи виробництва, диверсифікувавши левову частину продажів на експорт через діючу дилерську мережу, а також розширились за рахунок нових дилерів. 

У ТОВ «ОЛІС» також кажуть, що спостерігався спад продажів на початку 2022 року, але з відкриттям зернового коридору ситуація поступово налагодилась. 

Компанія уже двічі брала участь у виставці Agritechnica. Цього року матимуть окремий стенд. З основних напрямів буде представлено обладнання з очищення, переробки та лабораторне обладнання. 

ТОВ «ОЛІС» — це технології та обладнання за всіма основними напрямами очищення зерна, виробництва борошна та круп. Випускають близько 200 найменувань обладнання. 

«Ми експортуємо продукцію більш ніж до 30 країн, здебільшого до ЄС. Пошук нових клієнтів ускладнений, оскільки з ними важко вести комунікацію. Люди бояться того, що в країні війна, і можуть бути форс-мажори. Тому важливо розповідати про себе та свою продукцію якомога більше», — говорить комерційний директор ТОВ «ОЛІС» Володимир Чеглатонєв. 

Всі представники компаній мають спільне бажання — щоб війна якнайшвидше закінчилась перемогою. Далі держава повинна шукати можливості довгострокового кредитування постраждалих господарств і тих, що були під окупацією. 

«У комплексі з програмами кредитування має бути програма компенсації за придбання вітчизняної техніки. Це забезпечить відновлення та розвиток не тільки агросектору, а й вітчизняного машинобудування», — коментують у ТОВ «Агромаш-Калина».

До зустрічі на Agritechnica 2023 12-18 листопада. 

Наталія Помянська, AgroPortal.ua