Четвертий сезон збору врожаю черешні в «Уманській фруктовій компанії» вже стартував. Позаминулого року зібрали 13 т ягід, минулого року був різкий стрибок до 103 т, цього ж сезону планують зібрати близько 140 т черешні.
«Взагалі спрогнозувати, яким буде врожай, дуже складно. На це впливає запилення, розташування зав’язі. В одній частині саду він може бути більшим, в іншій — меншим. Цьогорічна весна була значно кращою, ніж минулорічна, але один із наших основних сортів через холодні ночі все ж запилився недостатньо, на ньому трохи недоотримаємо врожаю. Минулого року ми 4-5 ночей, коли були приморозки, ночували у саду, цього року такого не було. У нас частина саду вкрита протиградовою сіткою, вона теж трохи захищає від холоду», — розповіла AgroPortal.ua керівник проєкту «Уманська фруктова компанія» Оксана Гордій.
За її словами, урожайність з одного дерева дуже різна. Наприклад, минулого року урожайність одного сорту була 3,5 кг з дерева, а з іншого — 15 кг. Ті плоди, яких було менше, мали 32+ і до 40 мм у діаметрі, і це була одна ціна. А ті, що 15 кг з дерева, були дрібніші, зрозуміло, що й ціна теж різнилась. Розміри та якість у реалізації ягід відіграють основну роль.
За словами Оксани Гордій, цього сезону, враховуючи складні умови, вони планують реалізовувати ягоду покупцям, які готові платити за товар одразу або з мінімальним відтермінуванням. Працюватимуть із надійними покупцями, продовжуватимуть минулорічну співпрацю з мережами та дрібними оптовиками. Ризик недоотримати кошти з якихось певних причин все-таки залишається, а ще ж потрібно робити закупівлі добрив, ЗЗР. До війни нічого не закупляли через відсутність власного складу для зберігання. Зазвичай домовляються про перелік необхідного взимку, а потім купують за потребою.
24 лютого серед перших об’єктів бомбардування росіянами стала військова частина поблизу Умані. Внаслідок детонації велика кількість вибухонебезпечних предметів розлетілася по території. Декілька прильотів були і на територію саду. МНСники обстежили територію, і після цього люди вийшли на обрізку саду без затримок, всі роботи провели вчасно.
Проблем на підприємстві з працівниками нині немає. Ті, що зараз там працюють, цілком справляються з обсягом роботи. Це здебільшого місцеві жителі, які працюють тут не перший сезон, є й переселенці, які просяться на тимчасову роботу.
З логістикою у ТОВ «Уманська фруктова компанія» нині проблем не бачать. Єдине, відмічають зміну напряму збуту. Минулого року було багато покупців з Одеси, цього ж сезону ягода поїде в Київ, центральні та західні регіони.
«Дехто говорить, що за відсутності черешні з Мелітополя та Херсона ціни значно піднімуться, але такого не буде. На підвищення вартості впливає насамперед ціна на добрива та ЗЗР. Ми ж розуміємо, що вже зараз треба думати про наступний сезон. Зазвичай попит зумовлює пропозицію. Ціна буде середньою між тим, що ми маємо отримати, щоб далі працювати, і тим, що люди можуть заплатити».
Цього року в саду ТОВ «Уманська фруктова компанія» масово заселились і працювали осмії.
«Вони працювали на рівні з бджолами і джмелями, їх було дуже багато, і я вважаю, що це дуже добре. По-перше — це характеризує наше підприємство як таке, що турбується про навколишнє середовище: там, де брудно, комахи не живуть. А з іншого боку — це такі безкоштовні помічники, які роблять свою справу значно довше, ніж бджоли. В нас тільки два будиночки, але ми плануємо цьому року доставити ще кілька. Вони не агресивні, від працівників жодних скарг не було», — стверджує керівниця проєкту.
Війна суттєво вплинула на подальші плани агропідприємства. Цієї весни вони планували закупити та встановити сортувальну лінію, уже домовились про неї, але на початку березня змушені були розірвати контракт, адже ще не було розуміння, як будуть працювати далі, й чи будуть взагалі. Тож певні потреби із забезпечення залишаються невирішеними.
«Гадаю, ця зима буде дуже важкою, і це, мабуть, розуміють усі. Швидше за все, всі бажання та потреби доведеться відкласти і наступного року. Чекаємо перемоги, і тоді вже будемо планувати і мріяти більш глобально. Поки будуємо плани на тиждень, максимум — на місяць. Зараз для нас головне — закінчити сезон та підготуватись до зими», — підсумувала Оксана Гордій.
Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua