Питання якості та несплата за поставлений товар. Топ-3 спори під час експорту агропродукції

09 листопада 2023, 05:58 2307

Умови логістики змінюються щодня, тому трейдерам і логістичним компаніям надзвичайно складно планувати експорт. За нинішньої ситуації важливо «втиснутися» в часові межі та мати товар, що відповідає європейським вимогам. Адже наразі більшість спорів із європейськими покупцями стосуються якості поставленого товару.

За словами партнера, адвоката A.G.A Partners Ірини Мороз, серед найпоширеніших спорів у нашому регіоні на першому місці — питання якості товару. Протягом минулого сезону з боку покупців найбільше претензій надходило стосовно наявності пестицидів або перевищення рівня токсинів. Про це було зроблено понад 28 офіційних повідомлень. 

propData.content.image
Ірина Мороз, партнер, адвокат A.G.A Partners

Справа в тому, що дуже часто продавці, укладаючи контракт, думають, що їхня відповідальність обмежена лише тими специфікаціями, які в ньому прописані. Але насправді відповідальність за якість товару не обмежується лише ними. Більшість продає на умовах англійського права, і це означає, що, окрім того, що прописано в контракті, є ще низка додаткових вимог до якості товару. Застосування цих додаткових регламентів говорить про те, що товар, який ви експортуєте, також повинен відповідати вимогам якості, встановленим українським законодавством. У нас є надзвичайно багато вимог, визначених Міністерством охорони здоров’я, зокрема директива, яка встановлює ліміт на вміст пестицидів, наприклад, хлорпірифосу в товарі.

Тож із юридичного погляду відсутність у контракті переліку норм допустимого вмісту пестицидів у продукції не означає, що продавець не несе за це відповідальність. Вміст пестицидів регулюється українським законодавством, яке віддзеркалює всі норми європейського законодавства. Тобто маємо абсолютну інтеграцію норм між ЄС і Україною щодо якості поставленого товару.

«Сьогодні всі продають продукцію на умовах перевірки якості під час розвантаження. При цьому дуже часто прописують у договорі, що якість може перевірятися покупцем за використання власної лабораторії. Часто зразки відбираються без присутності незалежного сюрвеєра, тож зрозуміло, що у спірних питаннях у продавця виникають сумніви — чи це дійсний результат аналізу, чи це дійсно зразки його товару», — пояснює Ірина Мороз.

На її думку, вирішити це питання можна завдяки поверненню правила визначення якості товару під час завантаження і обов’язково із залученням незалежних сюрвеєрських компаній.

За даними A.G.A Partners, друге місце серед найпоширеніших спорів посідає несплата за поставлений товар. 

propData.content.image
Ірина Мороз, партнер, адвокат A.G.A Partners

Багато ситуацій, коли наші трейдери продають товар і не отримують кошти за нього з різних причин — через банківські процедури, або хтось із покупців мотивує це незадовільною якістю поставленого товару. Така ситуація призводить до складної процедури — стягнення вартості поставленого товару. У нашій практиці зараз очікується рішення переважно за такими спорами. Нині у нас на карті, мабуть, уся Європа — Хорватія, Сербія, Румунія, Угорщина. У кожній європейській країні десь є покупець, який не платить за поставлений товар.

За її словами, два види спорів — якість товару та несплата за товар — здебільшого завершуються в арбітражному суді. При цьому спори надзвичайно складні, й наразі очікується велика кількість арбітражних рішень. Після цього буде наступний етап — добровільне виконання арбітражного рішення або ж примусове стягнення. 

Ірина Мороз додає, що третє місце посідають ситуації, пов’язані з роботою зернового коридору та обмеженим рухом з великих портів. 

«Там накопичилася значна кількість продукції, і фактично всі контракти щодо зберігання товарів і їх постачання в одеські порти анульовані. Через це назрівають спори, за якими продавці, очевидно, вимагатимуть компенсувати збитки за констеляцією цих контрактів. Величезний вплив тут має тимчасовий зерновий коридор, який сьогодні дає можливість покупцям все-таки виконати ці контракти на тих умовах, які були узгоджені, або ж укласти нові контракти і зрештою експортувати цей товар», — говорить адвокат.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua