Озимих буде на 20% менше. Аграріям не вистачає грошей, щоб розрахуватися за паї

17 жовтня 2023, 05:30 7589

Через нестачу фінансових ресурсів у аграріїв під урожай-2024 в Україні буде посіяно на 20% менше озимих, ніж минулого року. Це призведе до скорочення обсягів виробництва пшениці наступного сезону.

Про це повідомив народний депутат, член Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики Дмитро Соломчук під час брифінгу «Жнива-2023 та експорт української агропродукції».

«Ситуація у аграріїв з реалізацією продукції сьогодні надскладна через сповільнену та дорогу логістику і низькі ціни на зерно. Особливо дуже складно вивезти зерно з деокупованих областей. Навіть реалізувавши продукцію, аграрії не можуть здійснити орендну плату за паї», — пояснює Дмитро Соломчук.

Це підтверджує й фермер з Рожищенського району Волинської області, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Волині Руслан Хомич, зазначаючи, що площі під озимими однозначно зменшилися, до того ж у сільгоспвиробників є ще одна нагальна проблема — недостатньо потужностей для зберігання зерна.

Руслан Хомич, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Волині

Немає можливості розраховуватися за оренду та сплачувати податки, адже тепер додався такий великий податок як МПЗ (мінімальне податкове зобов’язання). Це «подарунок» від теперішньої влади та пана Гетманцева, тож можливості зберігати урожай немає, оскільки люди не зможуть фінансово потягнути це. Якщо брати до уваги потужності для тривалого зберігання — фермерські склади, то зберігання урожаю унеможливлюється через фінансовий аспект.

За словами Дмитра Соломчука, чи вистачить потужностей для зберігання, залежатиме від того, яким буде експорт у найближчі місяці та якими будуть погодні умови, тобто від того, якими темпами буде збиратися врожай. Якщо через декілька тижнів не буде налагоджуватися експорт, то аграрії відчуватимуть брак потужностей для зберігання.

Наразі на полях ще не зібрано 20 млн т, найбільше лишилося кукурудзи. За прогнозами, жнива ще триватимуть два місяці, адже задощило, і збиральна кампанія буде затягуватися. 

Дмитро Соломчук, народний депутат, член Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики

З середини вересня до великих портів зайшло близько 25 суден на завантаження та вивезено майже 1 млн т. На жаль, це поки невеликий обсяг від того, що потребує агросектор, але це початок роботи коридору, який працює без всіляких домовленостей з агресором. Тим часом росія робить усе, щоб знищити наш агросектор. Через постійні обстріли не вдалося посилити експорт річковими шляхами. Експорт Дунаєм відбувається, але на меншому рівні, ніж до обстрілів портів. Чекаємо додаткові системи ППО, щоб забезпечити безпеку цього регіону, і тоді можна буде збільшити можливості експорту.

Він додав, що можна вийти з цієї ситуації, створивши спецфонд «Зерно України», випустити під нього облігації, викупити у аграріїв за фіксованою ціною пшеницю з можливістю подальшого експорту державою або можливістю викупу аграріями цієї продукції, сплативши орендну плату за зберігання.

«Кредити — це добре, але аграрний сектор уже занадто закредитований на понад 100 млрд грн, і це великі ризики. Тому потрібно приймати кардинальні рішення», — вважає Дмитро Соломчук.


Єлизавета Котенко, Людмила Лебідь, AgroPortal.ua