Меліорація в дії: як ОВК виборюють свої права на зрошувальні системи

08 лютого 2024, 05:11 3325

Закон України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» може стати революцією у системі зрошуваного землеробства. Здавалося б, українське законодавство йде назустріч товаровиробникам. Проте бюрократичні процедури з передачею майна у власність ОВК зрошувальних систем гальмують процес.

У Державному агентстві меліорації та рибного господарства України відзначають, що сьогодні відновлення зрошення та дренажу є ключовим інструментом розвитку аграрного сектору, нарощування експортного потенціалу України та мінімізації негативного впливу клімату. Щоб запустити сектор на повну, Верховною Радою та Кабінетом Міністрів прийнято низку законодавчих та нормативно-правових актів щодо реформування сфери гідротехнічної меліорації земель.

Держрибагентство & Держводагентство: передача функцій та майна затягнулася

Одним із важливих моментів, передбачених Стратегією зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, є відокремлення функції управління водними ресурсами від функції управління інфраструктурою водного господарства, а також остаточна орієнтація Державного агентства водних ресурсів України винятково на реалізації політики щодо управління, раціонального використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.

Також постановою КМУ №539 функції щодо гідротехнічної меліорації земель передані до Державного агентства меліорації та рибного господарства України. Також Держрибагентство вже прийняло до своєї сфери управління 39 із 44 цілісних майнових комплексів організацій, зазначених у розпорядженні КМУ №714.

На сьогодні до сфери управління Держрибагентства прийнято 143 зрошувальні системи, площа обслуговування яких дорівнює 1053,9 тис. га, та 297 осушувальних систем, площа обслуговування яких дорівнює 390,4 тис. га. Ще 65 зрошувальних систем із площею обслуговування 778,9 тис. га знаходяться на тимчасово окупованій території. Інформація про їхню фактичну наявність та стан відсутня.

Як розповів перший заступник голови Державного агентства меліорації та рибного господарства Тарас Кот, з 38 переданих систем на підконтрольній території у зоні зрошення знаходяться 7 систем, які забезпечували поливний сезон 2023 року (Одеська область — 5, Миколаївська — 1, Запорізька — 1), а також 2 — у зоні осушення (Рівненська область).

Тарас Кот, перший заступник голови Держрибагентства

Сьогодні у сфері управління Держводагентства всупереч чинному законодавству залишаються інші меліоративні системи та державне майно, які забезпечують проведення гідротехнічної меліорації земель (крім меліоративних систем та державного майна, переданих відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.08.2022 №714-р). Такі об’єкти державної власності обліковуються на балансах організацій, що належать до сфери управління Держводагентства.

На Черкащині зрошувальна система — поза межами чинного законодавства

З проблемою, коли частина держмайна та меліоративних систем всупереч чинному законодавству все ще залишається у сфері управління Держводагентства, зіткнулися у СТОВ «Дружба» на Черкащині. На базі цього господарства створена ОВК «Перша» — перше об’єднання водокористувачів в Україні. Тут працює три зрошувальних системи, дві з яких державні (Трушівська, Тіньківська) і одна власна (Боровицька). Земельний банк під зрошенням, який орендує СТОВ «Дружба», складає близько 9% від усіх поливних земель Черкаської області. Вирощують у господарстві соняшник, ріпак, пшеницю, ячмінь, гречку, сою, кукурудзу, гібридні види соняшнику та кукурудзи на насіння.

Ніколай Налбандян, голова ОВК «Перша»

Вирощування на зрошенні на 50-80% дорожче, ніж на богарних землях. Але й урожайність, залежно від культури, теж вища — від 30 до 100%.

Трушівська зрошувальна система побудована ще у 80-х роках. Вона експлуатувалась досить нерівномірно, а останні 10-15 років не функціонувала взагалі. 

«З 2017 року СТОВ «Дружба» дало роботу цій зрошувальній системі, побудувало інфраструктуру, допомогло із запуском насосів. Значна частина обладнання була куплена водокористувачем, оскільки держава не мала грошей на оновлення», — розповідає Ніколай Налбандян. 

Зараз фактична зона поливу в межах Трушівської зрошувальної системи — приблизно 430 га. Завдяки субгранту від USAID AГРО ОВК «Перша» планує збільшити площі поливу до 700 га. Але за умови, якщо Держагентство з водних ресурсів займе конструктивну позицію і згідно із законом передасть зрошувальну систему в безоплатну власність ОВК. 

Ніколай Налбандян, голова ОВК «Перша»

Фактично сьогодні Трушівська зрошувальна система не діє в межах чинного законодавства та не передана у власність ОВК «Перша». Процедура передачі чітко прописана Законом України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» у статті 21, вона не вимагає жодних підзаконних актів. Потрібно просто здійснити політичну волю.

Прийнятий закон передбачає можливість сільгоспвиробникам, які здійснюють меліоративні заходи, створювати ОВК, в межах якої отримувати у власність інфраструктуру меліоративних систем, самостійно керувати нею, експлуатувати її із застосуванням найкращих технологій, залучати інвестиції у її розвиток і в результаті зменшити вартість водоподачі для зрошення, а, відповідно, і собівартість продукції, а також збільшити площі зрошення та дохідність бізнесу.

Фактично ж сьогодні у власність ОВК поки що передано лише одну таку систему. ОВК «ВОДА ЖИТТЯ», що на Одещині, отримала право на користування державним, комунальним та безхазяйним майном Суворовської зрошувальної системи. 

Чому реформа працює не до кінця

У Держрибагентстві пояснюють, що відсутність сприятливих умов функціонування ОВК в областях, де меліоративні системи залишаються у сфері управління Держводагентства, зокрема й у випадку ОВК «Перша», позбавляє сільгоспвиробників можливості претендувати на першочергове право на отримання державної підтримки для підвищення ефективності сільського господарства та одержання субгрантів для впровадження нових технологій зрошення. 

Тарас Кот, перший заступник голови Держрибагентства

Зволікання з боку Держводагентства із передачею державного майна до сфери управління Держрибагентства призводить до перешкоджання утворенню організацій водокористувачів із подальшою передачею у їхню власність об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем.

У відомстві зазначають, що після прийняття усіх меліоративних систем та об’єктів інфраструктури у їхньому складі до своєї сфери управління Держрибагентство всіляко сприятиме утворенню та функціонуванню ОВК, отриманню ними у власність об’єктів меліоративних систем. Саме такі підходи у співпраці з водокористувачами застосовуються в областях, де об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем уже передано до сфери управління Держрибагентства у складі цілісних майнових комплексів.


Юлія Наружна, AgroPortal.ua