Логістичні бар’єри та співпраця: про ситуацію в зерновому бізнесі розповідає гравець ринку

24 жовтня 2024, 06:04 348

Однією з найбільших проблем на сьогодні є укладання нових угод з агрофірмами та організація логістики. Чимало фермерів уже мають усталену базу партнерів серед зернотрейдерів та експортерів, з якими співпрацюють на постійній основі, тому виходити на ринок з новими пропозиціями доволі складно.

Про це AgroPortal.ua розповіла керівниця напряму зернотрейдингу компанії КАСПІТ Яна Бондаренко.

Компанія зайшла у зернотрейдинг з початку повномасштабного вторгнення, адже багато бізнесів змушені були диверсифікувати свою діяльність, що стало відповіддю на нестабільні ринкові умови та нові виклики. 

«Ми мали багатий досвід роботи з аграріями та агропідприємствами, оскільки вже тривалий час успішно реалізуємо добрива. Цей досвід допоміг нам швидко адаптуватися до нових умов і розуміти потреби наших клієнтів», — зазначає Яна Бондаренко.

Для ефективної організації роботи в новому напрямі КАСПІТ залучили брокерів та кваліфікованих фахівців зернового сектору.

Важливим кроком стало освоєння логістики через порти Дунаю, що дало можливість налагодити перші експортні контракти, забезпечивши стабільний збут продукції на міжнародних ринках.

propData.content.image
Яна Бондаренко, керівниця напряму зернотрейдингу компанії КАСПІТ

Стабільно розвиваємо зерновий напрям із постачанням продукції до портів Одеси та активно налагоджуємо логістику через дунайські порти. Це дозволяє нам ефективно здійснювати експорт навіть в умовах обмеженого доступу до деяких інших маршрутів.

Вона додає, що логістика лишається для зернотрейдерів одним із головних викликів. І для успішного ведення бізнесу потрібно мати або власний автопарк, або надійних партнерів у цій сфері. 

«Важливо також ефективно організовувати зворотні рейси, щоб транспорт не повертався порожнім, адже це суттєво впливає на рентабельність. Водночас через воєнні дії деякі маршрути залишаються недоступними, що створює додаткові перешкоди для постачань і вимагає більш гнучких рішень у питаннях логістики», — зазначає Яна Бондаренко.

За результатами 2023 року КАСПІТ експортувала близько 70 тис. т зернових культур, за 9 місяців 2024 року — 100 тис. т. Компанія експортує зерно до ЄС та розвиває торгові відносини з країнами Азії. У КАСПІТ відзначають, що найсуворіші вимоги до експорту зерна мають країни ЄС, де приділяють велику увагу не лише якості продукції, але й її впливу на навколишнє середовище та здоров'я споживачів, що часто вимагає додаткових сертифікацій та тестувань для експортерів. До того ж ЄС має дуже суворі вимоги до відповідності продукції регламентам, таким як стандарти на вміст пестицидів, мікотоксинів та інших шкідливих речовин. 

Щоб хеджувати ризики щодо якості продукції та гарантувати партнерам високу якість товару, КАСПІТ до підписання договорів та початку відвантаження відправляє своїх представників на місця завантаження для відбору проб. 

Щодо світових цін на зернові культури, то, за словами експертки, вони залежать від багатьох факторів, серед яких ключовими є обсяги виробництва, стан ринку та попит на продукцію. 

«У найближчій перспективі важливо стежити за погодними умовами та геополітичною ситуацією. Якщо стануться кліматичні катастрофи або політичні зміни, можна очікувати зміни цін. Водночас якщо врожаї будуть стабільними, а попит не зросте, ціни можуть залишатися низькими», — вважає Яна Бондаренко.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua