2022 рік став урожайним на картоплю по всій Україні. За достатньої вологи і якість хороша. Єдине, на що нарікають сільгоспвиробники, так це на процес збирання — цього сезону він затягнувся через тривалі дощі.
Про це AgroPortal.ua розповіли аграрії з різних регіонів країни.
Власник СТОВ «Десна» на Чернігівщині Микола Пономаренко минулого року вирощував картоплю на площі 400 га, нині зменшив до 180 га.
«Зібрали майже весь урожай, лишилось близько 10-15 га, за тиждень докопаємо. Вирощуємо «солановські» сорти — Гранада, Наталія, Прада, Лабелла, «європлантовський» — Беллароза та Інституту картоплярства — Фотинія, Мирослава, Скарбниця. У нас є власні картоплесховища, ми туди заклали 6 тис. т. Картоплю збуваємо щодня в Україні та через посередника возимо до Молдови», — розповідає Микола Пономаренко.
За його словами, коли закінчилась перша інтервенція, на теренах якої опинився Чернігів і господарство, виробник купив генератор на 50 кВт. Але підприємство має дві бази, між якими відстань 25 км, тож цього генератора вистачає лише на одну. Придбати ще один на той час не вистачило коштів. Зараз Микола Пономаренко намагається вирішити це питання, звертається куди тільки можна, пише заявки, але, на жаль, у відповідь поки що чує лише обіцянки.
«Звісно, зберігання з застосуванням генератора обійдеться дорожче, але без цього ніяк», — продовжує Микола Пономаренко.
На думку аграрія, ціна на картоплю зросте однозначно, але ненабагато: її вистачає у кожного фермера, як і пшениці цього року. Зараз у сільгоспвиробників фінансові труднощі — не можуть купити ні добрив, ні ЗЗР тощо.
«У нас є власне насіннєве господарство, ми закуповуємо насіннєвий матеріал у селекційних компаній, які його продукують. Це й український Інститут картоплярства, компанія «Європлант» з їхнім знаменитим сортом Беллароза і селекційна нідерландська компанія «Агріко» — працюємо з їхнім основним раннім сортом Рів’єра. Також цього року ще спробували сорт Раномі, який внесений минулого року до реєстру українських сортів і досить добре себе показав в умовах Волині. Це сорт із дуже високою урожайністю — 50+ т/га. Незважаючи на пізні строки посадки, навіть і площа не планувалась з осені, та ми більше посадили картоплі цьогоріч з огляду на те, що війна, потрібне продовольство», — продовжує він.
Члени СОК «Волинська картопля» посівним матеріалом забезпечені, крім того, мають змогу пройти навчання під час Днів поля.
«Цього року у нас було два Дні поля. Один проводила нідерландська компанія «Агріко», а через тиждень-другий — німецька селекційна компанія «Європлант», Інститут картоплярства, ще були дві селекційні компанії, які вперше увійшли в Україну з чудовими сортами з високою урожайністю та якістю. У зимовий період теж проводимо навчання більш деталізовані, поглиблені», — підсумував Анатолій Аршулік.
Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua