Дефіциту картоплі в Україні немає, але виробники прогнозують підвищення ціни

10 листопада 2022, 06:30 3482

2022 рік став урожайним на картоплю по всій Україні. За достатньої вологи і якість хороша. Єдине, на що нарікають сільгоспвиробники, так це на процес збирання — цього сезону він затягнувся через тривалі дощі.

Про це AgroPortal.ua розповіли аграрії з різних регіонів країни.

Власник СТОВ «Десна» на Чернігівщині Микола Пономаренко минулого року вирощував картоплю на площі 400 га, нині зменшив до 180 га.

«Зібрали майже весь урожай, лишилось близько 10-15 га, за тиждень докопаємо. Вирощуємо «солановські» сорти — Гранада, Наталія, Прада, Лабелла, «європлантовський» — Беллароза та Інституту картоплярства — Фотинія, Мирослава, Скарбниця. У нас є власні картоплесховища, ми туди заклали 6 тис. т. Картоплю збуваємо щодня в Україні та через посередника возимо до Молдови», — розповідає Микола Пономаренко. 

За його словами, коли закінчилась перша інтервенція, на теренах якої опинився Чернігів і господарство, виробник купив генератор на 50 кВт. Але підприємство має дві бази, між якими відстань 25 км, тож цього генератора вистачає лише на одну. Придбати ще один на той час не вистачило коштів. Зараз Микола Пономаренко намагається вирішити це питання, звертається куди тільки можна, пише заявки, але, на жаль, у відповідь поки що чує лише обіцянки. 

«Звісно, зберігання з застосуванням генератора обійдеться дорожче, але без цього ніяк», — продовжує Микола Пономаренко. 

На думку аграрія, ціна на картоплю зросте однозначно, але ненабагато: її вистачає у кожного фермера, як і пшениці цього року. Зараз у сільгоспвиробників фінансові труднощі — не можуть купити ні добрив, ні ЗЗР тощо.

propData.content.image
Микола Пономаренко, власник СТОВ «Десна»

На наступний рік ми планували посіяти пшеницю на 600 га, але засіяли 200 га. Зменшили площу під посів, не стали сіяти у пізні строки. Плануємо посадити 200 га картоплі, трохи ярої пшениці. Все залежить від того, як продамо продукцію, адже все лежить — насіння соняшнику, люпин, пшениця, картопля. Зараз близько 1,5 тис. т продано картоплі, а 6 тис. т — в овочесховищах. Для прикладу, від реалізації в середньому по 5 грн я отримав 8 млн грн і, на жаль, ні копійки не погасив кредиту, оскільки всі гроші пішли на збирання врожаю і доробку.

У СТОВ «Десна» у одне з овочесховищ тимчасово заклали пшеницю. Як стало на погоді, довелось терміново закупити рукава, найняти навантажувач і зафасувати 600 т пшениці на зберігання. Наразі картоплю з поля везуть в овочесховище, розраховане на 1,5 тис. т.

Власник ТОВ «Воля» на Черкащині Дмитро Ткаченко цього сезону посадив картоплі більше, ніж зазвичай — 250 га. Про таке рішення не пошкодував, адже урожай та якість на високому рівні

propData.content.image
Дмитро Ткаченко, власник ТОВ «Воля»

Ми надаємо перевагу німецьким сортам картоплі. Маємо власне сховище, а в нинішніх умовах, коли вимикають електрику, на лінії фасування використовуємо генератори. Картоплю плануємо реалізовувати по Україні: маркети, ринок, переробка. Наразі ціна коливається у межах 6-7 грн, весною можливе подорожчання, адже зараз усі намагаються її продати. На наступний рік площу під картоплею збільшувати не плануємо, ресурсами, посівним матеріалом забезпечені.

За словами директора СОК «Волинська картопля» Анатолія Аршуліка, цього року під картоплею вони збільшили площу на 30%, по кооперативу це 200 га. В усіх, хто дотримувався технології вирощування, нарікань немає — хороша врожайність і якість.

propData.content.image
Анатолій Аршулік, директор СОК «Волинська картопля»

Більшість членів кооперативу мають свої картоплесховища. Це не сучасні, а ті, що збудовані ще при колгоспі, але модернізовані. Проблем зі збутом немає, адже якісна картопля викупляється швидко, питання тільки в ціні. А ціна бажала б бути кращою. Зараз вона складає 4-5 грн залежно від сорту, покупця, оптової партії. На даний момент дещо демпінгує в ціні одноосібник, адже врожай є, картопля вродила — це один момент нижчої ціни. Другий момент — ситуативний: викопану картоплю з таким урожаєм немає де подіти, немає місця зберігання в одноосібників, тому вони її намагаються продати. І ціна, безперечно, з огляду на пропозицію, а пропозиція дещо перевищує попит, тож ціна падає.

За його словами, ціна у одноосібників може бути меншою тієї, за якою продають члени кооперативу. Проте, на думку директора СОК, з настанням перших заморозків у другій половині листопада ціна на картоплю стабілізується і буде з тенденцією деякого підвищення. У кооперативах, де є картоплесховища, стоять генератори. Щойно світло вимикають, заводиться генератор потужністю до 3 кВт. У них за бюджетом зберігання у зимовий період закладено у вартість 2 грн/кг. 

«У нас є власне насіннєве господарство, ми закуповуємо насіннєвий матеріал у селекційних компаній, які його продукують. Це й український Інститут картоплярства, компанія «Європлант» з їхнім знаменитим сортом Беллароза і селекційна нідерландська компанія «Агріко» — працюємо з їхнім основним раннім сортом Рів’єра. Також цього року ще спробували сорт Раномі, який внесений минулого року до реєстру українських сортів і досить добре себе показав в умовах Волині. Це сорт із дуже високою урожайністю — 50+ т/га. Незважаючи на пізні строки посадки, навіть і площа не планувалась з осені, та ми більше посадили картоплі цьогоріч з огляду на те, що війна, потрібне продовольство», — продовжує він.

Члени СОК «Волинська картопля» посівним матеріалом забезпечені, крім того, мають змогу пройти навчання під час Днів поля.

«Цього року у нас було два Дні поля. Один проводила нідерландська компанія «Агріко», а через тиждень-другий — німецька селекційна компанія «Європлант», Інститут картоплярства, ще були дві селекційні компанії, які вперше увійшли в Україну з чудовими сортами з високою урожайністю та якістю. У зимовий період теж проводимо навчання більш деталізовані, поглиблені», — підсумував Анатолій Аршулік.


Тетяна Ярмоленко, AgroPortal.ua