Аграрний бізнес тримається здебільшого на ентузіазмі сільгоспвиробників і працівників компаній, які попри всі труднощі й виклики продовжують засівати поля та збирати врожай. І малим фермерам, і великим агрохолдингам за нинішніх обставин працювати складно. Як виявилося, вони мають спільні проблеми.
Найбільша проблема для аграріїв — мобілізація
Агропромислова група «Арніка» займається суто органічним землеробством є і однією з найбільших компаній у Європі за площею зі статусом organic. Це доволі специфічне виробництво, де не використовуються ЗЗР, а боротьба зі шкідниками та бур’янами відбувається шляхом багаторазового обробітку ґрунтів, тож потребує в декілька разів більше операцій, ніж у класичному землеробстві.
За словами керівника земельного банку АПГ «Арніка» Олега Лазоренка, кожна компанія по-своєму намагається вирішити проблему збереження працівників шляхом бронювання. Для сільгоспвиробників сьогодні діє норма щодо можливості бронювання 50%.
Нестача кадрів: як компанії вирішують проблему
У компанії «Арніка» шукають рішення, які б могли перекрити дефіцит людей. Наприклад, залучають працівників на сезонні роботи, де не потребується значного досвіду.
Олег Лазоренко розповідає, що також компанія наймає сторонню техніку для проведення певних робіт, але такі рішення лише частково вирішують проблему.
«Без 100% бронювання штатного розкладу на момент початку війни цю проблему ніяк не можна вирішити», — впевнений він.
У компанії «НІБУЛОН» зазначають, що так чи інакше потрібно готувати суспільство до того, що дуже багато професій, які історично притаманні чоловікам, потрібно буде заміщати жінками. Тому вже навчають жінок на водіїв, операторів сільськогосподарської техніки.
Олег Лазоренко розповідає, що «Арніка» втратила в Херсонській області 2 тис. т органічної кукурудзи. Вже пройшло 2,5 роки, а компанія не отримала жодної компенсації.
У ТОВ СП «НІБУЛОН» збитки сягнули понад $400 млн, компанія наразі працює на 30% своїх потужностей. Тому теж підтримують ініціативу створення міжнародною спільнотою інструменту компенсації збитків, який надасть аграріям впевненості, що правильно задокументовані збитки матимуть дійсність.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua