Найбільш перспективною галуззю з поступом на найближчі роки є свинарство, адже сьогодні в секторі рівень рентабельності складає близько 300%.
Як відзначають учасники ринку, запобігання втратам прибутків у рослинництві внаслідок блокування експорту зернових та створення додаткової вартості понад 200% можливе за рахунок реалізації міжгалузевої програми «Нове свинарство 2025», яка передбачає збільшення переробки та нарощування поголів’я принаймні в чотири рази.
Як розповів директор асоціації «М‘ясної галузі» та Центру підвищення ефективності в тваринництві Микола Бабенко під час бізнес-форуму «Зерно. Свині. М‘ясо - 2023», до війни собівартість 1 кг свиней в живій вазі складала 30/35 грн, що за ринкової 40/45 грн/кг забезпечувало прибуток. У 2022 році ціни на зернові зменшилися вдвічі, на соняшниковий шрот — у 4 рази, на висівки — у 5.
Основний підхід — комплексність і поєднання рослинництва та тваринництва
Керівник Центру громадської аналітики «Вежа», політичний та економічний експерт Валерій Клочок зазначає, що починати потрібно з податкової реформи. Також, на його думку, не варто вивозити зернові за кордон. Краще переробити та наростити відсоток доданої вартості в межах України, після цього продавати підприємствам, котрі займаються переробкою зерна на кормові добавки для свинини.
Вітчизняні виробники повідомляють про важливість стабільності як ключового аспекту роботи. Звичайно, як на сьогоднішній день, так і зважаючи на загальний досвід ринкової економіки, складно окреслити стабільний період функціонування, тож наблизитися до сталого прогнозування важко.
За словами директора ТОВ «Чернігівська м‘ясна компанія» Миколи Федотенка, свинарство — золота жила сучасного сільськогосподарського бізнесу, а рослинництво завжди знайде свій ринок та місце реалізації, тож варто звернути увагу на обидві сфери.
Основним у підході до роботи для Миколи Федотенка є саме комплексність, на чому він і радить фокусуватися усім дотичним до цієї галузі.
Перспективні напрями експорту та розвитку ринків збуту м’ясної продукції
Микола Бабенко акцентував увагу на світовому споживанні. На його думку, маючи проблематику на локальному ринку, завжди можна вийти на глобальний. До прикладу, третина виробленого пташиного м‘яса в Україні експортується за кордон, де успішно знаходить своїх покупців.
У асоціації «М‘ясної галузі» наголошують, що у 2022 році вся світова торгівля свининою була трохи більше 11 млн тонн. За прогнозом Організації економічного співробітництва (ОЕСР) ФАО, до 2030 року у світі споживання свинини збільшиться на 16,5 млн тонн. Тобто щороку споживання свинини зростатиме в середньому на 2 млн тонн. Україна до війни вирощувала свинини в забійній вазі в межах 0,6 млн тонн, а зараз менше 0,5 млн тонн. Тобто, чотирикратне збільшення поголів'я свиней суттєво, навіть, не вплине на закриття глобального дефіциту свинини в світі.
Тим часом ЄС упродовж багатьох років посідає перше місце в експорті свинини на світовому ринку, а останні п‘ять років стали ключовими в екологічних реформах, після яких розпочалося масове дотування та закриття свинокомплексів у низці країн. Україна ж має всі шанси на найнижчу собівартість у світі, якщо ставити на сучасну генетику та технології годівлі, зважаючи, що зерно завжди буде дешевшим, ніж в інших країнах.
Керівник маркетингу і комунікації Асоціації незалежних постачальників м‘яса (AIMS) у Великій Британії Тоні Гуджер вважає, що в України є всі шанси реалізуватися в торгівлі м‘ясною продукцією на світовому ринку. Він радить спробувати експортувати цю продукцію до країн, із якими вже налагоджений експорт, до прикладу, зернових культур.
За його словами, орієнтир слід брати на якості тварини, які допоможуть визначитися із країною-імпортером товару. Так, наприклад, Німеччина звертає увагу на добробут тварини, а Польща — на безпеку харчових продуктів.
«Засновник ТзОВ «Агро-Інвест», керівник групи з експорту м'яса асоціації «М‘ясної галузі» Ігор Ляховський наголосив, що розширення світового ринку допоможе запобігти перенасиченню внутрішнього і зазнаванню значних збитків для виробників. Насамперед українських свинарів цікавлять Філіппіни, Малайзія, В’єтнам та Південна Корея.
У асоціації «М‘ясної галузі» радять українським виробникам для налагодження експорту об'єднуватись, аналізувати інформацію, обирати ринки, де є попит на імпорт свинини, але водночас діють простіші вимоги, та починати з тих країн, на які швидше можна вийти.
Чотири основні стовпи свинарства, або Поради тим, хоче відкрити свій свинокомплекс
Голова представництва «Шауер Агротронік ГмбХ» Віктор Андрійченко радить розцінювати свинарський бізнес як чітку математичну модель, звертати увагу на технічні та санітарні норми, потреби тварини, а також на працівників підприємства. Враховується якість харчування, кількість повітря, температурний режим, площа території. Свинарство тримається на чотирьох основних стовпах — генетика, технології, якісний комбікорм та персонал.
Часто підприємства стикаються з проблемою утилізації. Це потрібно робити грамотно, не спричиняючи деградації ґрунтів, тож найкращим рішенням є звернення до досвідчених фахівців за допомогою чи консультацією.
Юлія Кожокар, операційний директор корпорації «Єврокорм»
Тварини завжди мають отримувати той мінімальний рівень усіх поживних речовин, які потрібні для їхнього нормального росту та розвитку. Корм має бути збалансованим, виготовленим для своєї вікової групи і містити певну кількість всіх поживних елементів та амінокислот.
За її словами, незважаючи на те, що годівля — найдорожча стаття у такого роду бізнесі, грамотний підхід забезпечить зниження витрат на ветеринара, до того ж допоможе виростити здорову тварину.
Єлизавета Котенко, AgroPortal.ua