Як фермерам отримати кредит на посівну в ОТП БАНК під заставу майбутнього врожаю: історія підприємства з Волині
18 листопада 2024, 05:57 814
Для проведення посівної кампанії банківське кредитування залишається одним із основних джерел залучення фінансування. При цьому на допомогу агропідприємцям, які не мають достатньої твердої застави для кредитування, приходять фінансові аграрні розписки (ФАР). Це інструмент, який дозволяє брати в забезпечення за кредитом майбутній врожай сільгоспкультур, навіть ще не посіяний.
Директор волинського агропідприємства ТОВ «Голден Беррі» Микола Курилюк розповідає, що 2023 року ціни на ринку зернових катастрофічно впали, рентабельність виробництва була мінімальною, і підприємство стикнулось із дефіцитом ресурсів.
Микола Курилюк, директор агропідприємства ТОВ «Голден Беррі»
Отже, ми вирішили покрити нестачу грошових коштів за рахунок банківського кредиту. Для цього звернулись до АТ «ОТП БАНК» для оформлення кредиту під заставу фінансових аграрних розписок заставою по ФАР були запропоновані посіви кукурудзи сезону 2025 року площею 700 га. Банк досить оперативно розглянув наш запит і ми змогли покращити свою фінансову ліквідність. Таким чином ми залучили в дуже короткі строки 15 млн грн для поповнення обігових коштів під весняну посівну кампанію.
Микола Курилюк додає, що саме простота та зручність в оформленні кредиту під заставу фінансових аграрних розписок спонукали підприємство залучити кредит: «Це дуже зручний інструмент, можемо його рекомендувати іншим агровиробникам. У 2023 році ТОВ «Голден Беррі» вперше оформлювало кредит під заставу ФАР і на початку у нас були якісь психологічні бар’єри, тому ще це був перший наш досвід. Проте ми розібралися і виявили наскільки ця проста процедура. Ми дуже задоволені результатом нашої співпраці з АТ «ОТП БАНК».
Керівник підприємства додає, що після початку повномасштабного вторгнення підприємство зіштовхнулось з низкою проблем. Зокрема, блокуванням західного кордону України.
«Загалом ми постачаємо продукцію до Литви. Заблоковані кордони дуже сильно ускладнили нам життя. По-перше, ми не могли вчасно виконувати контракти і, відповідно, отримати за них гроші, тому не змогли посіяти багато озимини, а реалізація контрактів взагалі фактично посунулася на початок 2024 року. По-друге, ми залежні від поставок зрідженого газу, який ми завозимо цистернами. Тому блокування кордонів також перешкоджало поставкам газу, який ми використовуємо для сушіння кукурудзи. Відповідно, ми не змогли вчасно збирати кукурудзу, яка потребувала сушіння одразу. Отже, зіштовхнулись з необхідністю у грошах. ОТП БАНК зрозумів наші потреби та професійно підійшов до нашого кейсу. Ми дуже вдячні за підтримку», — говорить Микола Курилюк.
Він розповідає, що завдяки кредитним коштам ТОВ «Голден Беррі» цьогоріч посіяло ярі культури, у тому числі соняшник та сою, але основною рослиною залишається кукурудза. «У 2023 році, як я вже казав, ситуація на ринку була дуже складна і кредитні гроші дозволили нам пройти цей період, а також посіятися цього року. Нині ми бачимо, що ситуація кардинально відрізняється у більш позитивну сторону. Торік ми десь 30% врожаю реалізовували в Україні, а 70% експортували. В цьому році українські внутрішні ціни більш цікаві для нас, ніж ті, що пропонують за експортними контрактами. Тому думаю, що за результатами цього року у нас буде інше співвідношення: 70% піде на внутрішній ринок, а 30% — на експорт», — розповідає директор підприємства.
Кирило Мухомедзянов, керівник Проєкту IFC «Розвиток аграрного сектору України до ринків капіталу»
Аграрні розписки — це ефективний інструмент для залучення фінансування, який дозволяє аграріям отримати необхідні товарні і грошові ресурси під заставу майбутнього врожаю в умовах нестачі ліквідних активів, необхідних для надання забезпечення виконання зобов'язань перед кредиторами.
Він пояснює, що аграрні розписки мають декілька важливих особливостей. Зокрема, наявність вибору між товарною або фінансовою розпискою розширює можливості фінансування для аграріїв з різними потребами. Водночас, розписки дозволяють аграріям залучати фінансування оперативно від широкого кола кредиторів, що є особливо важливим в умовах сезонності аграрного бізнесу.
«Аграрні розписки не вимагають складної процедури оформлення і мають прозорий процес реєстрації через нотаріусів, що робить їх доступнішими для малого та середнього агробізнесу, але при цьому мають свою трансакційну вартість», — зазначив Кирило Мухомедзянов.
За даними IFC, українські аграрії поступово відновлюють інтерес до такого фінансового інструменту, як аграрні розписки після значного падіння у 2022 році. Кирило Мухомедзянов зауважує, що зростання популярності цього інструменту в Україні можна пов'язати з кількома факторами:
- ефективність як заставного інструменту: можливість використання майбутнього врожаю як застави є привабливою для аграріїв, які не мають інших активів для кредитного забезпечення;
- розширення можливостей для малого та середнього бізнесу: аграрні розписки стали важливим інструментом підтримки малих і середніх фермерських господарств;
- гнучкість інструменту: аграрні розписки використовуються в різноманітних бізнес-моделях, що дозволяє їх використовувати широкому колу кредиторів: банкам, постачальникам ресурсів для агровиробництва, трейдерам, переробним підприємствам, тощо;
- доступність в умовах економічних викликів: в умовах обмеженого доступу до традиційного кредитування через економічні труднощі, спричинені вторгненням росії в Україну, аграрні розписки допомагають агровиробникам залучати необхідні кошти для посівної кампанії чи закупівлі ресурсів.
Іван Єрко, керівник проєкту «Агрофабрика» АТ «ОТП БАНК»
Ми в ОТП БАНК також відзначаємо зростання зацікавлення в такому фінансовому інструменті як аграрні розписки. Відтак цього року ми вже видали 76 фінансових аграрних розписок на загальну суму 814 млн. грн. Наші клієнти активно оформлюють кредити саме під заставу аграрних розписок. Для підприємців це надійний та швидкий спосіб залучення коштів, особливо в надскладних умовах в яких зараз працює український бізнес. Таким чином аграрії можуть підлаштовуватися під поточні умови на ринку і наприклад притримувати збут продукції до кращих цін. Ми ж маємо можливість кредитувати з мінімальними для нас ризиками і таким чином підтримувати український бізнес. Для кожного клієнта ми застосовуємо унікальних підхід. Нам важливо, щоб клієнти отримували лише найкращі умови та мали доступ до всіх необхідних ресурсів. Для цього ОТП БАНК реалізує низку різноманітних кредитних програм у співпраці як з українськими так і з міжнародними партнерами. Кредитування під заставу ФАР значною мірою розширює можливості для українського агробізнесу. Зокрема, з використанням такого інструменту можна отримати до 20 млн грн в нашому Банку.
Кирило Мухомедзянов додає, що аграрні розписки продовжують функціонувати на українському ринку тож за бажанням агровиробники можуть залучати необхідне фінансування у свій бізнес. Разом з тим, з 1 січня 2025 року, на ринку з’явиться новий прогресивний інструмент залучення фінансування — аграрні ноти. Це модернізована версія аграрних розписок, яка втілила побажання як кредиторів, так і агровиробників щодо вдосконалення роботи із розписками. За словами експерта, ноти матимуть статус неемісійних цінних паперів, видатимуться в електронній формі та зможуть виступати об’єктом інвестування, в тому числі і для кредиторів-нерезидентів. Обидва інструменти працюватимуть паралельно, тож учасники ринку зможуть обирати найбільш підходящий інструмент, який дозволить їм швидко та безпечно залучити необхідні ресурси у розвиток бізнесу.
Світлана Яценко, AgroPortal.ua