Де аграрію взяти гроші на посівну: досвід підприємства з Чернігівщини

09 квітня 2024, 05:27 1606

Українські аграрії в умовах повномасштабного вторгнення змушені вирішувати дуже багато різноманітних проблем. При цьому основним джерелом багатьох із них залишається відсутність грошей. Дорога логістика, низькі ціни на внутрішньому ринку, проблеми з експортом — це все призводить до того, що українські сільгосптоваровиробники не заробляють і дуже часто навіть працюють у мінус.

Відсутність обігових коштів під посівну, зокрема, обмежує українського аграрія у можливостях використання достатньої кількості засобів захисту рослин (ЗЗР), сучасної техніки, технологій та навіть якісного посівного матеріалу.

Саме в такій ситуації опинилося сільськогосподарське підприємство з Чернігівщини, яке продовжує працювати після деокупації та навіть вкладається у модернізацію. ТОВ «Понори» — це підприємство, яке розпочало шлях модернізації виробництва молока з 2012 року. Підприємство утримує 470 корів та виробляє 17 т молока на добу. Обробляє земельний банк близько 1 тис. га та вирощує корми для власної худоби. 

Володимир Сиса, директор ТОВ «Понори»

Тваринництво — це життя. Якщо його не любити і просто вирішити заробити гроші — нічого не вийде. Людина якийсь час попрацює і піде, оскільки немає мотивації. Це все потрібно розуміти, любити та терпіти.

Підприємство зазнало збитків внаслідок повномасштабного вторгнення і окупації та постійно потребує додаткових фінансів для підтримки своєї діяльності. Директор наголошує, що господарство досі відчуває на собі наслідки окупації, тому постійно шукає можливості для залучення додаткових коштів.

ТОВ «Понори» є важливим підприємством не лише для однойменного села, а й для всієї громади. Володимир Сиса зауважує, що тут працюють як мешканці села, так і люди з навколишніх населених пунктів. При цьому «Понори» — це єдиний бізнес, який є у селі, і таким чином підтримує життя у ньому. Наразі на підприємстві працює близько 90 осіб, дещо менше половини — жителі села, у якому воно розміщене.

Товариство виробляє молоко екстра ґатунку і постачає сировину для великого європейського підприємства, яке має свій завод в Україні. Керівник зауважує, що для виробництва молока високої якості потрібне застосування сучасних технологій, зокрема під час заготівлі кормів. Саме завдяки якісним кормам підприємству вдалося збільшити обсяги виробництва. У планах ТОВ «Понори» — до кінця року збільшити виробництво до 20 т на день. 

Володимир Сиса розповідає, що у «Понорах» намагаються заготовляти кормів на 1,5 року, щоб цього точно вистачило. Зокрема, торік було заготовлено понад 8 тис. т кукурудзи. З неї на підприємстві виготовляють силос і пасту, якими потім годують тварин, а ще вирощують гібридне озиме жито та соєві боби для виробництва якісних кормів.

«Хороший силос розпочинається з вибору правильного гібрида для силосування. Наступний етап — це дотримання технології його вирощування. Потім йде відбір фази для заготівлі та підбір спеціальної техніки. Також потрібен фаховий спеціаліст, який контролює весь цей процес, щоб трамбувалось і загорталось правильно. У результаті ми отримуємо те, що, якби корови вміли говорити, вони б вам розповіли, як це смачно», — пояснює керівник підприємства.

ТОВ «Понори» самостійно вирощує кукурудзу для виробництва кормів і тому постійно потребує обігових коштів під посівну. За словами Володимира Сиси, саме тому підприємство вирішило скористатися кредитною програмою з грантовим компонентом від АТ «ОТП БАНК», яка реалізується у партнерстві з постачальниками товарно-матеріальних цінностей для посівної за підтримки Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу».

Програма передбачає надання кредиту мікро-, малому, середньому бізнесу на поповнення обігового капіталу із компенсацією частини процентної ставки. За умови кооперації з партнерськими програмами банку придбання продукції є можливим із оформленням фінансування під 0,1% на 12 місяців. Погасити кредит можна вже після збору та реалізації врожаю. Згідно з умовами, отримати такий кредит можуть бізнеси, що входять до переліку критичних галузей. Також розраховувати на підтримку може підприємство будь-якої галузі, якщо воно зазнало втрат чи змінило місцезнаходження внаслідок повномасштабного вторгнення або має жінок у структурі власності. Підприємство має провадити діяльність у таких областях: Вінницька, Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Кіровоградська, Одеська, Полтавська, Хмельницька, а також на відстані більше 50 км від зони ведення бойових дій та кордону з білоруссю та росією у Волинській, Дніпропетровській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській та Сумській областях.

Підприємство змогло оформити кредит в ОТП Банку зі спеціальними умовами, які з-поміж іншого передбачають вигідні умови у разі закупівлі продукції у партнерів банку. Цього разу підприємство придбало насіння силосної кукурудзи від LNZ Group, яке має спеціальні властивості, необхідні для виробництва саме силосу. 

«В такі складні часи, як зараз, наявність фінансового інструменту, який може підтримати, набуває вирішального значення. Ми знайомі як з ОТП Банком, так і з компанією LNZ. Ідеальний баланс. Отримали вчасне доступне фінансування. А це стабільність не тільки підприємства, а й наших людей», — зазначає директор ТОВ «Понори».

Вже під час повномасштабного вторгнення на підприємстві ухвалили рішення провести модернізацію та оновити занедбаний корівник, який було придбано незадовго до повномасштабного вторгнення. Володимир Сиса наголошує, що це було складне рішення, але завдяки вивільненню коштів ТОВ «Понори» змогло вкласти гроші в модернізацію ферми і таким чином збільшити кількість робочих місць у громаді та наростити виробництво.  

«Суть цієї програми полягає у тому, що це простий, швидкий та ефективний інструмент залучення коштів під конкретні потреби аграріїв. Ми знаємо, наскільки малому та середньому агробізнесу може бути складно вивільнити кошти під проведення посівної чи, наприклад, на якісь інвестиції. У випадку ТОВ «Понори» якраз наша програма і прийшла на допомогу для вирішення цієї проблеми. Підприємство отримало кошти, закупило на них насіння у компанії-партнера і змогло вивільнити додаткові гроші та вкласти їх у модернізацію свого ж бізнесу», — пояснює керівник альтернативних каналів продажів, Агрофабрика, АТ «ОТП БАНК» Павло Гузирь.

'Він додає, що безпосередньо за цією програмою частина процентних витрат буде покрита коштом гранту від Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу», і таким чином підприємство отримало кредит на вигідних для себе умовах. Водночас тіло кредиту можна буде погасити вже після збору та реалізації врожаю.

«ОТП Банк має спеціальну експертизу для оцінки кредитоспроможності мікро-, малих та середніх агровиробників. Так, за скороченим пакетом документів ми можемо протягом дня надати попереднє рішення щодо можливості та ліміту фінансування. Далі кредитні експерти переходять до погодження кредиту та оформлення документів. Кредитні кошти, в разі швидкої комунікації з агропозичальником, можуть бути видані вже на 10-й робочий день. Ми розуміємо, що аграрії не мають багато часу і потребують грошей уже зараз, тому пропонуємо максимально зручний та швидкий процес оформлення кредиту», — зазначає Павло Гузирь. 


Ця публікація стала можливою завдяки підтримці, наданої USAID на умовах гранту  OTP BANK у межах Проєкту  USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу». Точка зору автора, викладена у цій публікації, не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.