Фінансова стійкість в умовах війни: практичний кейс залучення кредитних коштів на посівну

08 травня 2024, 05:40 2183

Український аграрний сектор переживає складні часи, працюючи в умовах браку грошових коштів і тотальної економії на товарно-матеріальних ресурсах уже третій рік поспіль. Щоб зберегти свій бізнес та не збанкрутувати, аграрії намагаються максимально диверсифікувати та розвивати виробництво продукції з доданою вартістю.

СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ» зіткнулося з цим досвідом і показало, що може подолати виклики. Це сільськогосподарське товариство є одним із найбільших у Ковельському районі Волинської області та робить вагомий внеcок в економічний розвиток регіону. Загалом тут працює близько 230 осіб. Підприємство вирощує велику рогату худобу для експорту на закордонні ринки, зокрема до країн Азії, а також займається рослинництвом і агропереробкою.

«Так, з моменту заснування СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ» розведення великої рогатої худоби м’ясного спрямування було фактично основним видом діяльності, а вирощування зернових здійснювалось головним чином з метою забезпечення кормової бази. Проте протягом кількох років товариство наростило земельний банк до понад 11 тис. га, а галузь рослинництва стала приносити основну частку в складі валової виручки. Ми займаємось вирощуванням зернових, зернобобових та олійних культур, які потім реалізуємо як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку», — розповідає директор СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ» Валентин Бебес.

У своїй діяльності підприємство використовує ефективні технології землеробства, має сучасний парк сільськогосподарської техніки та дбає про родючість і якість ґрунтів, вирощуючи сидеральні культури та вносячи гній від великої рогатої худоби. Результатом такої кропіткої роботи є те, що клієнти сільськогосподарського товариства купують рослинну продукцію, яку виробляє підприємство, для найрізноманітніших потреб — від переробки на харчові продукти до виробництва біоетанолу та біодизелю. 

«Насіння зернових культур зазвичай купують для виробництва круп, борошна та комбікормів. Проте кукурудзу, наприклад, часто придбавають для виробництва біоетанолу. З ріпаку, сої та соняшнику отримують олії, які використовують для харчових і технічних цілей, а також для виготовлення біодизелю. Загалом більшість нашої рослинної продукції експортується як за прямими контрактами, так і за посередництва агротрейдерів», — додає Валентин Бебес.

Частину власного зерна підприємство використовує в складі власно виготовлених комбікормів для годівлі стада великої рогатої худоби, яке налічує більше 2300 голів, розведенням яких СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ» займається з моменту свого заснування у 2011 році. Директор розповідає, що підприємство годує худобу екологічно чистими кормами без застосування стимуляторів росту та інших неорганічних елементів. Спеціалісти постійно покращують якість стада та створюють нові генетичні лінії. СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ» вирощує чистопородних тварин, які належать до класу еліта-рекорд та еліта. 

Як і всі сільськогосподарські підприємства України, воно відчуло на собі наслідки війни.

«Від початку повномасштабного вторгнення ми зіткнулися з проблемою реалізації своєї продукції. Ріст цін на паливо, блокада західних кордонів та постійні обстріли портової інфраструктури значно збільшили витрати на збут, левову частку яких складає саме логістика. У сьогоднішніх умовах ми шукаємо шляхи збуту в Україні та вивчаємо можливості експорту. Наразі блокада польсько-українського кордону не дозволяє здійснювати експорт. Загалом основна частка продукції нами була реалізована до початку цьогорічного блокування. За останні 2 роки підприємство налагодило стійкі партнерські відносини із закордонними покупцями та готове відправляти вантажі до Європи, щойно можливості для експорту будуть відкриті знову», — зазначає Валентин Бебес.

Саме необхідність збереження фінансової стійкості й спонукала підприємство звернутися до АТ «ОТП БАНК» задля оформлення кредиту. Адже напередодні чергової весняної посівної дуже гостро постало питання пошуку додаткових фінансових ресурсів. СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ» звернулося до банку із запитом на отримання кредиту в межах грантової програми, яка реалізується завдяки Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу». Після підтвердження відповідності критеріям було погоджено надання кредиту з грантовим компонентом.

Грантова програма Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу» та АТ «ОТП БАНК» передбачає надання кредиту мікро-, малому, середньому бізнесу на поповнення обігового капіталу із компенсацією частини процентної ставки, де клієнт сплачує фіксовану ставку 7%, а решта закривається коштом гранту. Згідно з умовами, отримати такий кредит можуть бізнеси, що належать до переліку критичних галузей. Також розраховувати на підтримку може підприємство будь-якої галузі, якщо воно зазнало втрат чи змінило місцезнаходження внаслідок повномасштабного вторгнення або має жінок у структурі власності. Підприємство має провадити діяльність у таких областях: Вінницька, Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Кіровоградська, Одеська, Полтавська, Хмельницька, а також на відстані більше 50 кілометрів від зони ведення бойових дій та кордону з білоруссю та росією у Волинській, Дніпропетровській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській та Сумській областях.

За кредитні кошти підприємство змогло придбати необхідні товарно-матеріальні ресурси для проведення цьогорічної весняної посівної. У планах — посіяти понад 4 тис. га ярих культур. За умовами програми, СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ» має можливість погасити тіло кредиту після збору та реалізації врожаю. 

«СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ» має досить давню історію співпраці з АТ «ОТП БАНК», проте до війни частка кредитного ресурсу останнього в загальному кредитному портфелі підприємства коливалась у межах 25-40%. Після повномасштабного вторгнення це фактично єдиний банк, який відгукнувся на запит підприємства щодо отримання фінансового ресурсу для забезпечення весняної посівної кампанії, яка в той складний період була під загрозою значного скорочення посівних площ або й взагалі могла не відбутись. А це близько 5 тис. га ярих культур! Продукцію, що зберігалась на складах підприємства, реалізувати було надзвичайно складно навіть за мізерних цін, а наявного фінансового ресурсу вистачало для підживлення та захисту посівів озимини. Наслідки могли бути досить болючими як для підприємства загалом, так і для працівників, які втратили б заробіток, та місцевих бюджетів, які б недоотримали значну суму податкових надходжень.

Саме завдяки допомозі у скрутний час сьогодні АТ «ОТП БАНК» — це єдиний банк-партнер, який забезпечує кредитними ресурсами господарську діяльність товариства та повністю виконує свої зобов’язання. Широкий спектр банківських послуг, різноманітні партнерські програми з постачальниками засобів захисту рослин, добрив та насіння, можливість кредитування за урядовою програмою «Доступні кредити 5-7-9%» поряд із відмінним менеджерським супроводом лише закріпили тісну співпрацю з «ОТП БАНКОМ». Дізнавшись про грантову програму АТ «ОТП БАНК» та Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу», ми вирішили скористатись даною пропозицією. І в той момент додаткові кредитні ресурси, отримані у межах програми, дозволили нам закрити наявний фінансовий дефіцит та впевнено розпочати весняну посівну кампанію 2024 року», — зазначає Валентин Бебес.

Він додає, що завдяки кредиту підприємство змогло спрямувати власні кошти на реконструкцію та відновлення існуючих занедбаних приміщень для утримання стада великої рогатої худоби, що дозволило збільшити поголів’я худоби на 200 голів.

«Кредит із грантовим компонентом — це реальна можливість для аграріїв залучити кошти на вигідних умовах та отримати ресурс безпосередньо для проведення посівної кампанії. Так, підприємство залучило фінансування на поповнення обігових коштів у гривні під 7% річних строком на 12 місяців, що є однією з найкращих пропозицій на ринку. Зокрема, СТОВ «РАТНІВСЬКИЙ АГРАРІЙ» використало кредитні кошти на закупівлю насіння, засобів захисту рослин та інших засобів, необхідних для проведення посівної, а вивільнені власні кошти вклало вже у розвиток великої рогатої худоби. Таким чином підприємство інвестувало у виробництво продукції з доданою вартістю. Це матиме позитивний вплив на економічне становище як регіону, так і країни в цілому», — наголошує керівник проєкту «Агрофабрика» АТ «ОТП БАНК» Іван Єрко.


Ця публікація стала можливою завдяки підтримці, наданій USAID на умовах гранту OTP BANK у межах Проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу». Думка автора, викладена у цій публікації, не обов’язково відображає погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів.