Тримати тили: аграрії не зраджують технології strip-till

23 березня 2022, 07:20 1953

Господарство «Золота рибка» обробляє 1300 га на півночі Миколаївської області. Оскільки це поруч із Одеською трасою, бойові дії цю територію не дуже зачепили. Тож є усі можливості для організації посівної: необхідні ресурси є в наявності, а пальне було закуплене заздалегідь.

Зарезервованих працівників вистачить для посівної

Початок робіт стримує лише недостатня для посіву температура ґрунту, тож потрібно чекати, поки він прогріється. Старт посівної планується на середину квітня.

«Два працівники пішли до армії, п'ятьох зарезервували у військоматі. Цього більш ніж достатньо для посівної», — вважає керівник ФГ «Золота рибка» Микола Гадицький. 

Щоб ґрунт допомагав

У ФГ «Золота рибка» обробляють ґрунт, використовуючи чотири технології: традиційна, strip-till, no-till та мікробіологія залежно від погодних очікувань. 

В аграрний бізнес Микола Гадицький перейшов 3,5 роки тому з консалтингово-аналітичної сфери і вважає, що потрібно знаходити для себе ту технологію, яка перш за все буде приносити гроші. 

Фермер розповідає, що зараз перспективним у виробництві є перехід із гранул на стартові рідкі комплексні добрива, оскільки в ґрунті вже є багато дешевої органіки, потрібні лише правильні активатори. Тому в господарстві другий рік проводять живлення виключно рідкими добривами і по зернових, і по просапних культурах. Це більш ефективно за ціною, адже в середньому витрати на гектар при посіві з гранульованими добривами складють 4,5-5,3 тис. грн/га, а у ФГ «Золота рибка» — близько 795 грн.

Практикують великі норми висіву соняшнику — від 55 до 60 тис. посівних одиниць на гектар. Кукурудзу висівають із нормою 70-75 тис./га. Під час підживлення рідкі комплексні добрива вносяться разом із біопрепаратами. 

Технологію обробітку вибирають залежно від погодних очікувань. 

Сівозміна наступна: пшениця-соняшник, пшениця-ріпак та кукурудза як монокультура на крапельному зрошенні. 

propData.content.image
Микола Гадицький, керівник ФГ «Золота рибка»

«Хоча ми не сертифіковані за органічними стандартами, але робимо все, щоб ґрунт нам допомагав. У аграрному бізнесі багато упереджень і стереотипів. Якщо є легкі шляхи, то навіщо обирати складні... Ось у кінці квітня — на початку травня всі сіють соняшник, заряджають добривами, далі починається вегетація, а у червні чорна земля розігрівається до +30°С і вище. Вона стає повністю мертвою, оскільки гине вся біота»

Подолали бар'єр в 3,7 т/га по соняшнику без поливу

Strip-till дозволив подолати бар'єр в 3,7 т/га по соняшнику на рівнинних полях при середньорічній нормі непродуктивних опадів 240-310 мм. Хоча «Золота рибка» — поливне господарство, але полив використовують лише у критичних ситуаціях, оскільки це додаткове навантаження в 3-3,5 млн грн. 

Микола Гадицький додає, що за рахунок оптимізації всіх бізнес-процесів, витрат і збільшення ефективності всього господарства економіка минулого року склала $2,1 млн на 1300 га.  

Фермер налаштований оптимістично: запевняє, що господарство максимально виконає всі весняно-польові роботи, щоб забезпечити продовольчу безпеку країни.


Валентина Оврас, AgroPortal.ua