Сергій Голодний — аграрій із багаторічним досвідом, власник двох сільськогосподарських підприємств, що працюють на Чернігівщині. Після початку повномасштабного вторгнення аграрій не зупиняв роботу свого бізнесу, забезпечуючи продовольством як місцеве населення, так і українських військових. Сам Сергій Голодний півтора року захищав нашу країну в Збройних Силах України і після звільнення зі служби повернувся до агарної справи.
«ФГ «Верітас-Агро» ми заснували у 2008 році. Починали з маленьких площ землі й поступово збільшували земельний банк. Потім заснували ПП «Дружба-Агро 2010». Підприємства працюють безперервно і не зупинялись, навіть коли ми були в оточенні ворога. Ми годували людей, українських військових, зокрема самі пекли хліб. Також зарізали на м’ясо майже все стадо свиней, що ми вирощували. Я з першого дня повномасштабного вторгнення пішов до війська. Через півтора року звільнився. На війну пішли зяті, й постало питання: або закривати бізнес, або вертатися до роботи», — ділиться своєю історією підприємець.
Сергій Голодний додає, що наразі господарства потроху відновлюють своє стадо свиней, але основним видом діяльності залишається рослинництво. Сіють майже всі культури: соняшник, кукурудзу, ріпак, овес, просо, гречку, пшеницю. Раніше сіяли жито, але це наразі не дуже рентабельно. Також підприємства вирощують картоплю, яку постачають для виробництва чипсів «Люкс».
«Ще робимо пелети, які використовуємо для опалення. Сушимо зернові на пелетах, опалюємо наше офісне приміщення. Таким чином забезпечуємо собі певну енергонезалежність», — розповідає Сергій Голодний.
Аграрій зазначає, що, розпочавши з невеликого земельного банку, підприємства поступово збільшували площі обробітку і наразі вже сіють на 1500 га землі.
Почали потроху зростати. Зараз у нас уже працює понад 30 людей. Поступово збільшували земельний банк і зараз обробляємо вже 1500 га землі. Викупили різні приміщення, розширювались, а потім почалось повномасштабне вторгнення, й у нас виникла потреба у кредитних коштах. До цього ми всі роки працювали без кредитів, але падіння цін і збитки, яких ми зазнали, спонукали нас звернутися до банку та залучити додаткове фінансування.
Сергій Голодний вирішив звернутися до АТ «ОТП БАНК» та отримати фінансування за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%» для поповнення обігових коштів, які були використані для закупівлі засобів, необхідних під посівну. «Ми взяли кредит під 3% річних, закупили добрива, засоби захисту рослин, також придбали обладнання для зберігання врожаю. Оскільки наш основний профіль — це рослинництво, то гроші, по суті, йдуть на все, що потрібно для посівної», — розповідає він.
Аграрій відзначає, що продукція, яку виробляють ФГ «Верітас-Агро» та ПП «Дружба-Агро 2010», постачається на внутрішній ринок України. Через низькі ціни бізнес зазнав значних збитків. «Ми посіяли пшеницю, оскільки очікували, що держава викупить її. Цього не сталось, і ми продавали її за безцінь. Можна сказати, що працювали у збиток собі», — додає підприємець.
За його словами, окрім низьких цін на агропродукцію, підприємствам завдають збитків погодні умови: «У нас декілька місяців поспіль взагалі не було дощу. Ось, наприклад, озимих цього року трохи більше 400 га. Подивимось, як воно далі буде з погодою. Сіяли ріпак та пшеницю. Потім плануємо вже досіяти соняшник і кукурудзу, але дуже все залежатиме від погоди».
Сергій Голодний додає, що в таких умовах з’явилась необхідність у залученні кредитних коштів. Аграрій розповідає, що обрали кредитування за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%», оскільки вона передбачає пільгові умови та більш вигідну відсоткову ставку.
Працюючи над цим кредитом, я був переповнений великою гордістю та повагою до таких людей. Порядність, репутація, патріотизм — це не всі слова, якими я можу описати професійні якості, людяність та сімейні цінності цієї родини. Команда «Агро Фабрики» реалізувала близько 2 млрд грн нових кредитів для малих та середніх агровиробників України в 2024 році, а це близько чотирьохсот агропідприємств. У воєнний час кожен агровиробник, який працює на землі, — це герой, а агровиробник у пікселі — герой двічі. Приємно бути дотичним до підтримки агросектору України та робити свою посильну лепту в Перемогу нашої держави.
Головний актив держави — це люди. Останній практичний бізнес-кейс, про який ми хотіли розповісти цього року, розкриває історію людини, на чиї плечі лягли всі тяготи й виклики агробізнесу та війни. І таких людей тисячі. Фінансова підтримка агропідприємств надзвичайно важлива. Велика подяка світовим партнерам, які змогли надати підтримку агробізнесу України, реалізувавши програму «Доступні кредити 5-7-9%», а особливо для підприємств, які знаходяться в зоні високого воєнного ризику. Так, для таких підприємств відсоткова ставка на обігові цілі складає 3% річних, а на інвестиційні цілі — 1% річних. ОТП БАНК реалізує також низку грантових проєктів. За підтримки проєкту USAID «Інвестиції для стійкості бізнесу» агровиробники можуть отримати фінансування обігового капіталу за процентною ставкою 9,9% річних, а у поєднання з партнерами Банку — постачальниками ТМЗ — від 0,1-5% річних строком до 12 місяців. Програма кешбек від ЄБРР дає можливість агровиробникам отримати 10-15% від суми кредиту під час придбання сучасної сільгосптехніки та енергоефективних технологій. Для оформлення агрокредиту ви можете звертатися до наших відділень та кредитних фахівців або створити запит на фінансування самостійно на офіційному сайті Банку.