Посівна в умовах війни: як ефективно використати наявні ресурси

15 березня 2022, 07:00 2399

У воєнний час, коли дизельного палива, засобів захисту рослин, добрив та посівного матеріалу в аграріїв критично мало, важливо економно та по-максимуму використати всі наявні ресурси. У цій ситуації технологія no-till як ніколи буде ефективною, адже сьогодні перед аграріями стоїть завдання: з меншими вкладеннями отримати результат.

«Дехто каже, що займеться переходом на технологію no-till вже після перемоги, але це потрібно робити саме зараз. Використати цю систему землеробства без обробки ґрунту може кожен селянин, який вирощує хліб», — зазначає автор YouTube-каналу No-tiller, організатор міжнародної конференції «Лабораторія No-till» Михайло Драганчук. 

За його словами, настав такий час, коли сільгоспвиробники мають діяти ефективно: потрібно обов’язково сіяти, за умови нестачі пального слід усі ресурси потратити не для того, щоб засіяти невелику площу за звичною технологією, а витратити їх з більшим толком — засіяти більші площі.

«Якщо у вас обмаль пального, не варто робити одне поле, але як належить. Зробіть 10 полів. Краще зробити не зовсім правильно, ніж не зробити ніяк», — вважає Михайло Драганчук і називає низку переваг no-till, які дуже важливі за нинішньої ситуації.

Зменшити кількість обробок ґрунту

«Там, де близько проходить лінія фронту, потрібно мінімізувати кількість виходів техніки в поле. У південних районах потрібно берегти вологу, а будь-яка обробка ґрунту — її втрата. Тому це аргумент не робити оранку. Якщо рілля нерівна, потрібно зробити лише культивацію, але якщо немає пального — не бійтеся, сійте прямо по ріллі», — рекомендує Михайло Драганчук.

Він додає, що для цього мати сівалку прямого посіву необов’язково, адже будь-яка сівалка, після того як розмерзнеться ґрунт і стане пухким, зможе його розрізати і посіяти.

Якщо обмаль насіння

Експерт розповів, що багато експериментували в мирний час із малими нормами висіву. Тож може стверджувати, що за умов, коли менше буде підживлення і вологи, менші норми дадуть гарний результат.

Не бійтеся бур’янів

За умов малої кількості запасів ЗЗР Михайло Драганчук радить працювати зі зниженими нормами препаратів. Це не спрацює на 100%, але все ж таки дасть результат.

propData.content.image
Михайло Драганчук, автор YouTube-каналу No-tiller, організатор конференції «Лабораторія No-till»

«У цей час кожен із нас має розуміти, чим може бути корисним для України. Настав час для відкриття другого фронту — аграрного, для того щоб армія та всі українці під час війни та після перемоги мали що їсти. Тож сьогодні потрібно максимально згуртуватися та працювати на землі»