Перші кроки до кліматичних стратегій ЄС: як українському аграрію допоможе сертифікація ISCC

11 грудня 2024, 05:52 1195

З початку війни сільгоспвиробники змушені були змінити логістику експорту вирощеної продукції, а також частково переорієнтуватися на більш рентабельні культури. Площі ріпаку та сої почали зростати, стабільною на українських полях лишається кукурудза. Більша частина експорту цих культур орієнтована на біодизельні та біоетанольні потреби й кормовиробництво.

Щоб постачати на ринки ЄС своє збіжжя, українським агровиробникам і трейдерам необхідно мати сертифікацію сталого розвитку та викидів вуглецю ISCC EU, яка є глобальним стандартом екологічно чистої та відповідально виробленої біомаси, біопалива та побічних продуктів. По суті, ця міжнародна система встановлює принципи виробництва, переробки та торгівлі біомасою і біопаливом. Стандарт охоплює всі етапи ланцюга постачання — від вирощування сировини до постачання кінцевого продукту.

За словами засновниці та СЕО І.P.Cert Оксани Просоленко, сертифікація ISCC означає, що агровиробники відповідають вимогам європейських закупівельників. Тож аграріям це, відповідно, надає доступ до більш маржинальних ринків та підтвердження статусу надійного партнера, який відповідає вимогам сталості ЄС.

propData.content.image
Оксана Просоленко, засновниця та СЕО І.P.Cert

Стандарт ISCC — це система, яка пропонує підхід до обліку та контролю викидів вуглецю під час виробництва того чи іншого продукту. ISCC — глобальна схема, яка охоплює різні типи сировини та різні ринки: харчування, промислове застосування (біо та циркулярне), енергія, корми. Основна мета стандарту полягає в забезпеченні сталості ланцюгів постачання біомаси та біопалива, гарантуючи їхню екологічну, соціальну та економічну відповідність європейським вимогам щодо сталого розвитку. Сертифікація ISCC EU має вимоги до постачання олійних і кукурудзи на біодизельні та біоетанольні потреби. Стандарт ринковий добровільний і відповідає вимогам Директиви RED II. Також є однією з 13 визнаних схем сертифікації Європейською комісією.

Вона пояснює, що весь експорт трансформується у формат, коли разом із продукцією, наприклад, кукурудзою, потрібно надавати калькульовані викиди вуглецю. І за останні роки в Україні попит на систему сертифікації ISCC значно виріс. 

propData.content.image
Оксана Просоленко, засновниця та СЕО І.P.Cert

Ми бачимо потужні кроки ЄС до впровадження кліматичних стратегій в реальний сектор і починаємо це відчувати. Тому особливо малому і середньому бізнесу потрібна допомога в підготовці до сертифікації, адже для її проходження потрібні не просто документи, а необхідне впровадження цілої системи. Також проходження сертифікації коштує дорого для фермера. Тому більшість сільгоспвиробників сертифікуються з трейдерами, які беруть участь в оплаті.

Якщо аграрій сертифікується як виробник і трейдер, вартість сертифікації може досягати 4 тис. євро. Вона включає три платежі: платіж на стандарт, платіж на незалежний сертифікаційний орган і платіж на консультанта, який допоможе підготуватися до сертифікації. Але ці кошти є свого роду інвестицією, адже сертифікація дає змогу продавати ріпак, кукурудзу за більш вигідними цінами та на більшій кількості ринків.

Окрім фінансових затрат, проходження сертифікації ISCC потребує часу. Оксана Просоленко розповіла, що українські аграрії роблять помилку і починають процес сертифікації, коли вже потрібно продавати товар, фактично в розпал сезону. 

«Це відбувається тому, що перший запит вони отримують на початку продажів, і тоді виникає питання наявності сертифіката. Сезон сертифікації, як правило, варто проходити навесні або вже восени», — радить експертка. 

Сертифікація ISCC дійсна протягом 1 року, потім необхідно щорічно її оновлювати. Після приєднання до системи ISCC компанія зобов'язана вести мас-баланс продукції та реєструвати його в єдиній системі UDP, щоб забезпечити прозорість і відповідність вимогам щодо сталості на всіх етапах ланцюга постачання — від умов вирощування, зберігання до продажу.

Великі агрокомпанії вже давно працюють із сертифікацією ISCC, але не всім фермерам під силу такі фінансові затрати. Наразі, за словами Оксани Просоленко, І.P.Cert веде перемовини з декількома міжнародними донорами щодо відкриття для фермерів програми підтримки для сертифікації з можливістю компенсувати їхні витрати. 

«Якщо невеликий аграрій через брак коштів проходить сертифікацію разом із трейдером, він не має незалежності щодо продажу сертифікованої продукції. Сертифікація ISCC EU стає ключовою вимогою до українських агровиробників для виходу на ринок ЄС, зокрема в контексті сталого розвитку та зменшення викидів парникових газів. Проте для більшості фермерів, особливо малих та середніх, проходження цієї сертифікації є фінансовим викликом. Тому маю надію, що найближчим часом ми вийдемо з якоюсь ідеєю для того, щоб дати можливість малому аграрному бізнесу компенсувати витрати на сертифікацію. Підтримка через спільну сертифікацію з трейдерами та можливість компенсації витрат на сертифікацію можуть допомогти аграріям покращити доступ до ринків, забезпечити відповідність вимогам ЄС та отримати вищі ціни на свою продукцію», — зазначає Оксана Просоленко.


Людмила Лебідь, AgroPortal.ua