Впровадження інноваційних технологій середніми та малими агровиробниками значною мірою залежить від наявності у них вільних коштів або ж доступності фінансування ззовні. На ринку діють програми кредитування, але при цьому цільового фінансування саме під купівлю і впровадження інноваційних рішень аграріями — немає.
У межах проведення Всеукраїнського конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН», який покликаний сприяти популяризації ефективних інноваційних рішень серед малих та середніх аграріїв, AgroPortal.ua поспілкувався з радником з питань доступу до фінансування Програми USAID АГРО Миколою Волковим щодо доступних на ринку фінансових інструментів та можливості залучення коштів для впровадження інноваційних рішень.
За словами експерта, наразі фінансування малого та середнього агробізнесу складається з трьох джерел: банківське, зокрема програма 5-7-9; товарне, — коли товарні кредитори надають відтермінування оплати за отриманий товар; лізинг. Фактично жодна з цих програм не сфокусована на придбання інновацій, які спрощують поточні процеси у виробництві.
Для аграріїв банківське фінансування є тривалим у часі, але найдешевшим, якщо орієнтуватися на програму 5-7-9. Товарне ж фінансування — швидке, але водночас найдорожче для агровиробника. Незважаючи на це, аграрії більш схильні до такого виду фінансування, бо часто потребують виробничі ресурси в терміновому порядку. Наприклад, відбулася посівна компанія і виникла нагальна потреба в засобах захисту, і тут виробник чекати місяць на кредитування від банку не може, тому він звертається до товарного.
Він додає, що при цьому інновації досі є важкодоступними для маленького аграрія. Тож, вивчивши ринок фінансування, компанія Activitis розробила новий фінансовий інструмент, який забезпечує фермерам швидке рішення і оплату за придбаний товар день в день, а Програма USAID АГРО погодилася підтримати пілотне впровадження цього інструменту. Так, у другому кварталі 2024 року запрацював український онлайн-сервіс розстрочки для агробізнесу WEAGRO.
Activitis працює саме з юридичними особами та підприємцями, аби забезпечити їм можливість купити товар або послугу зараз, а заплатити за них пізніше.
Сервіс пропонує інноваційний фінансовий інструмент, який дозволяє мікро-, малим і середнім аграріям купувати товари та послуги з відтермінуванням платежу, що є зручною альтернативою банківським і товарним кредитам. Основна мета WEAGRO — підтримати українських фермерів, надаючи їм можливість швидко та без складнощів придбати необхідні ресурси, оптимізувати обігові кошти та впроваджувати інноваційні рішення.
Цей сервіс приваблює фермерів завдяки швидкості та простоті процесу оформлення. Цільова аудиторія WEAGRO — мікро-, малі та середні агрокомпанії, зареєстровані як фізичні особи-підприємці або товариства з обмеженою відповідальністю, з земельним банком до 1000 гектарів. Бізнес може швидко й прозоро купувати обладнання, насіння, добрива і послуги без застави та довгого процесу оформлення документів. Максимальна сума розтермінування як правило становить 2 млн грн, а термін — до 180 днів. Рішення щодо ліміту ухвалюється протягом 30 хвилин, без необхідності відвідувати фінансову установу і без жодних застав. Продавець отримує кошти від WEAGRO в день укладення угоди купівлі-продажу, а фермер сплачує за поставлений товар чи послугу відповідно до графіку розстрочки.
З моменту пілотного запуску WEAGRO у квітні 2024 року компанія отримала від аграріїв 682 заявки на відкриття кредитних лімітів, з яких схвалила 320 заявок на загальну суму 308 млн грн. Незважаючи на те, що на ринок вийшла лише пілотна версія продукту, яка ще тестується, WEAGRO вже посідає 13-те місце серед 34 українських банків за кількістю профінансованих агро ММСП від початку року.
Найменша сума виданої угоди склала 2,8 тис. грн — сума, яку інші кредитори навіть не розглядали б, найбільша – 2,023 млн грн. Швидкість, зручність та відсутність бар’єрів – основні переваги цього сервісу.
Як приклад використання фермерами фінансового інструменту WEAGRO для підвищення інноваційності виробництва Микола Волков наводить компанію FRENDT, яка реалізує інноваційні сервіси, зокрема автоматизовані системи для паралельного водіння — автопілот. Цей засіб можна встановити на будь-яку сільськогосподарську техніку, і він дозволяє значно заощадити завдяки тому, що техніка рухається заздалегідь заданими коліями.
«Нам з партнерами за фінансовою програмою WEAGRO вдалося дати агровиробникові спробувати інновацію, не витрачаючи на це власних коштів. Якби фермери не отримали цієї можливості відтермінування платежу, то не факт, що всі вони могли б скористатися цим інноваційним рішенням. Упродовж півроку компанія FRENDT реалізувала 30 угод з продажу обладнання з використанням сервісу WEAGRO», — розповідає Микола Волков.
Фактично сервіс WEAGRO надає можливість невеликому фермеру, який не має відразу коштів на інноваційні рішення, отримати їх у розстрочку і спробувати у себе в господарстві, відчути зростання ефективності бізнесу.
Невеликому аграрію важко профінансувати якісь інноваційні рішення за власний кошт, бо зараз більшість працює з обмеженими оборотними коштами і завжди є нагальніші питання. До того ж, існує таке стале поняття, що допоки фермер не спробував попрацювати з інноваційними рішеннями на своєму полі, він ставиться до цього як до дорогої забаганки, а не як до дієвого та ефективного інструменту. Тому надання можливості придбати інноваційне рішення з відтермінуванням платежу, у кредит збільшує шанси на впровадження інновацій.
Експерт переконаний, що розвиток фінансування в напрямі інновацій можливо масштабувати лише тоді, коли компанії-розробники будуть надавати можливість спочатку спробувати аграрію пропоновану технологію та самостійно перевірити її ефективність. Але для цього потрібно мати інструмент фінансування або відтермінування платежу. Якраз сервіс WEAGRO закриває цю потребу, надаючи можливість фермерам підвищити інноваційну складову свого бізнесу.
Запрошуємо мікро-, малих і середніх агровиробників взяти участь у Всеукраїнському конкурсі «СИЛА АГРОЗМІН». Учасниками можуть стати фермери, сільгосппідприємства, які мають в обробітку до 5 тис. га, та невеликі переробні підприємства.
Переможець конкурсу отримає грошовий приз у розмірі 100 тис. грн для реалізації інноваційних рішень (придбання обладнання та послуг). Фіналісти будуть нагороджені призами від партнерів конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН».
Докладніше про конкурс «СИЛА АГРОЗМІН»
Подати заявку на конкурс «СИЛА АГРОЗМІН»
Для довідки: організатор Всеукраїнського конкурсу «СИЛА АГРОЗМІН» — AgroPortal.ua. Конкурс відбувається за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у межах Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International.
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua