Гранти для переробних підприємств: як отримати максимальну суму

29 листопада 2024, 05:54 606

Підприємство «Чанта Маунт», яке входить до ГК «Хлібні Інвестиції», виробляє заморожену хлібобулочну продукцію. На початку війни потужності компанії зазнали значних руйнувань, але вже за 2,5 року вдалося повністю відновити виробництво.

Частково це стало можливим завдяки отриманому державному гранту в розмірі максимально заявленої суми — 8 млн грн.

«Наш завод зазнав збитків внаслідок обстрілу на понад 200 млн грн. Грант покрив лише 4% витрат, але нам вдалося закупити нове обладнання, що сприяло швидшому відновленню виробництва. Крім того, ми отримали міжнародний грант у розмірі 1 млн грн від Німеччини та ЄС і також скористалися програмою «5-7-9%», — розповіла директорка ТОВ «Чанта Маунт» Олена Тараненко під час форуму «Курс на агропереробку. Як масштабувати бізнес і де брати гроші?».

Грантові кошти спрямували на закупівлю двоспірального кулера з охолодження продукції. До війни на заводі вироблялося приблизно 80 найменувань хлібобулочних виробів. 

propData.content.image
Олена Тараненко, директорка ТОВ «Чанта Маунт»

Наш завод обладнаний двома виробничими лініями. Ми маємо піч та вистійку, тістоподілювач, охолоджувач і камеру шокового заморожування. Друга лінія — з виготовлення круасанів, яка дозволяє виробляти до 90 тис. шт. круасанів на добу, хліба — 100-150 тис. шт.

Олена Тараненко розповіла, що наразі завод завантажений лише на 30-35%. Сировину для виробництва хліба та круасанів використовують високоякісну. 

Держава фокусується на агропереробці

За словами заступника міністра економіки Андрія Телюпи, агропереробка для України є пріоритетом. Якщо порахувати додану вартість переробленої продукції, то вона від 3 до 10 разів, залежно від категорії продукції, додає можливостей виробникам і державі в експорті агропродукції. За даними Мінагрополітики, у собівартості експорту зерна 75% займає імпортна складова. Тому за переробкою майбутнє та великі інвестиції.

У Мінекономіки працюють над програмами розвитку українського бізнесу і пропонують агровиробникам ефективні рішення.

propData.content.image
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України

Програма «Зроблено в Україні» діє. Ми хочемо зробити так, щоб більше людей купували вітчизняну продукцію, адже це якісно, вигідно, і ми бачимо в цьому перевагу. З економічного погляду, коли ми купуємо українське, то 40% з платежів повертається в економіку нашої країни.

Для підтримки виробників надають також дешеві кредити, переважно за програмою «5-7-9%». Цього року курс програми змінюється з підтримки обігових коштів на інвестиційні цілі та переробку.

«Планується, що 2025 року весь портфель програми «5-7-9%» нових кредитів буде фокусуватися саме на переробці, тобто інвестиції будуть у нове обладнання. За програмою можна отримати до 150 млн грн, а також можна витрачати кошти на енергообладнання. Не варто забувати і про такий міжнародний інструмент, як Ukraine Facility, де є фокус на переробних підприємствах», — зазначає Андрій Телюпа.

До грантової програми підтримки переробних підприємств внесли зміни 

Постанова програми підтримки переробників тепер містить деякі правки. Прохідний бал для підприємств знизили до 26 балів, зменшили кількість робочих місць, які має забезпечити грантоотримувач, — з 25 до 5. Якщо компанія пропонуватиме конкурентну заробітну плату, то вона може працевлаштовувати меншу кількість осіб і з цієї зарплатні сплачувати податок. Відповідно, 1/5 частина від отриманого гранту має повернутися зі сплаченої працівникам заробітної плати у вигляді ЄСВ.

propData.content.image
Дар’я Гончаренко, начальниця управління розвитку ринків з високою доданою вартістю департаменту розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки України

Також ми змінили надання грантів на територіях активних бойових дій, де працюють державні електронні ресурси (наприклад, у Херсоні). Відповідно, до програми та мікрогрантів були внесені зміни. Участь власним коштом для деокупованих територій залишається без змін — 80/20, для решти територій — 50/50.

У постанові також є обмеження на закупівлю валюти. Якщо грантоотримувач хоче придбати обладнання за кордоном, він має купити валюту. 50% від розміру гранту і власні кошти можуть бути направлені на закупівлю обладнання за кордоном, але обов’язковий контракт має бути в гривні, пояснила Дар’я Гончаренко.

Крім того, варто пам’ятати, що від дати прийняття рішення про отримання гранту підприємець матиме 10 робочих днів, аби відкрити рахунок у банку і внести власні кошти, інакше рішення буде анульоване.

Майже 4 млрд грн грантових коштів уже виплачено, цього року структура видачі грантів змінилася на користь переробних підприємств. Частка агропереробників — 40% від виданих грантів, решта 60% розподілилася між виробниками меблів, виробів із дерева, машин та обладнання.


Запрошуємо мікро-, малих і середніх агровиробників взяти участь у Всеукраїнському конкурсі «СИЛА АГРОЗМІН», організованому онлайн-виданням AgroPortal.ua за підтримки Програми USAID АГРО. Учасниками можуть стати фермери, сільгосппідприємства, які мають в обробітку до 5 тис. га, та невеликі переробні підприємства.

Детальніше про конкурс «СИЛА АГРОЗМІН»

Подати заявку на конкурс «СИЛА АГРОЗМІН»


Вікторія Полевик, AgroPortal.ua